Štát chce viac motivovať daňovníkov a odmeňovať tých poctivých
TASR
TASR

Štát chce viac motivovať daňovníkov a odmeňovať tých poctivých

Ministerstvo financií (MF) SR chce nastaviť daňové zákony tak, aby ľudí motivovali platiť dane a boli za to odmeňovaní.

Eduard Heger — Foto: TASR/Pavol Zachar

Bratislava 11. júna (TASR) - Ministerstvo financií (MF) SR chce nastaviť daňové zákony tak, aby ľudí motivovali platiť dane a boli za to odmeňovaní. Otvára preto zákon o daňovom poriadku. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

„Štát zaostával voči súkromnému sektoru. MF SR spolu s finančnou správou vyberá a stará sa o financie všetkých občanov. Sme vláda dialógu a spolupráce a presadzujeme otvorené vládnutie. Otvárame daňový poriadok a chceme urobiť viacero dôležitých zmien,“ priblížil Heger.

Štát chce podľa ministra nekompromisne postihovať všetkých, ktorí dane neplatia a okrádajú občanov. „V tomto je úloha vlády zabezpečiť a dať finančnej správe všetky potrebné nástroje. Potrebujeme dostať do rozpočtu všetky dane, na ktoré má štát nárok. Boli tu rovní a rovnejší, toto musí skončiť. Zasiahnuť do tohto je otázkou jednak legislatívy, ale aj samotného výkonu. Naším cieľom je čestná a spravodlivá krajina s výkonnou ekonomikou,“ podotkol Heger.

Generálna riaditeľka daňovej a colnej sekcie na MF SR Daniela Klučková priblížila, že novela sa opiera o tri piliere, ktoré majú priniesť zmeny. „Je to jednak daňový index, o ktorom všetci vieme, ale nikto ho nevidel a nikto nevie, aké sú hodnotenia. Našou úlohou je urobiť zo ‚skrytej Kolumbovej ženy‘ verejne známu persónu pre každého jedného, kto dane svedomito platí, či už zatriedením do tej lepšej skupiny alebo horšej pre to, aby vedel, v čom má pridať, aby sa z neho stal lepší daňový subjekt,“ priblížila Klučková.

Novelou zákona má byť riešená aj účinnejšia daňová kontrola. „Budeme sa snažiť zaviesť tzv. spoločné alebo simultánne daňové kontroly. Tieto v podstate dnes už legislatívne vieme riešiť a majú aj nejakú realizáciu, ale iba vo vzťahu k zahraničiu. Našou snahou je, aby sa dokázali kontrolovať všetky transakcie a všetky subjekty, ktoré sa na jednotlivých transakciách alebo obchodoch podieľajú,“ vysvetlila Klučková.

Zmeny sa majú dotknúť aj registra diskvalifikácie. „Je to niečo, čo už v SR existuje. Je verejne dostupný a známy. Zatiaľ je v ňom evidovaných 262 fyzických osôb z pohľadu porušenia a nedodržiavania zákonov vo vzťahu k súdom. Tento register otvára možnosť aj pre iné organizácie v rámci republiky, aby boli včlenení do neho. Našou snahou je dostať tam také subjekty, ktoré si neplnia svoje daňové povinnosti voči finančnej správe, štátu, čo sa týka daní,“ doplnila Klučková.

Prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová doplnila, že finančná správa má za cieľ bojovať s daňovými podvodmi a na druhej strane chce byť partnerom poctivým daňovým subjektom.

„Spoľahlivé subjekty si zaslúžia viac, aby mali istotu, že sa oplatí poctivo a včas platiť dane. Je nevyhnutné rozšíriť zoznam benefitov, ktoré budeme týmto spoľahlivým subjektom poskytovať. Na druhej strane chceme urobiť kritériá pre hodnotenie indexu verejnými, to znamená, že každý subjekt bude vedieť, na základe akých kritérií a prečo je zaradený v danej skupine a čo môže urobiť pre to, aby sa zlepšil a bol viac spoľahlivým v očiach štátu,“ skonštatovala Wittenbergerová.

Časť benefitov by sa mala zamerať napríklad na oblasť sankčného mechanizmu, teda by sa mali uplatňovať iné sankcie voči spoľahlivým daňovníkom a nespoľahlivým. „Môžeme sa baviť aj o výške asignácie dane voči tretiemu sektoru, prípadne uľavení sankcie voči omeškaniu v rádovo niekoľkých dní voči tým najspoľahlivejším,“ doplnila Wittenbergerová. Benefity by sa mali dotknúť aj niektorých lehôt.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…