Zmenili Slováci názor? Podľa nového prieskumu nechcú zákaz nedeľného predaja
TASR
TASR

Zmenili Slováci názor? Podľa nového prieskumu nechcú zákaz nedeľného predaja

Proti zákazu nedeľnej práce v maloobchode sú najviac vyhranení mladší ľudia z veľkých miest.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava 10. júna (TASR) - Proti zákazu nedeľnej práce v maloobchode sú najviac vyhranení mladší ľudia z veľkých miest. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) vykonala agentúra ACRC, s.r.o., na vzorke 1021 respondentov od 26. mája do 3. júna 2020.

„Takýto výsledok sa dal očakávať, mladší ľudia majú radi flexibilnejší život a otvorené možnosti, vo veľkých mestách je zároveň koncentrovaná veľká časť maloobchodu s otváracími hodinami aj v nedeľu, preto sa tento zákaz dotýka viac obyvateľov z miest. Potvrdilo sa aj to, že ľudia na materskej či nezamestnaní ľudia požadujú viac možností privyrobiť si,“ uvádza sa v zhodnotení prieskumu.

Nesúhlas so zákazom naprieč všetkými skupinami

Napriek istým rozdielom medzi demografickými skupinami, nesúhlas so zákazom nedeľnej práce v maloobchode či prípadná potreba kompenzácie tohto zákazu panoval podľa prieskumu naprieč všetkými sledovanými skupinami, bez ohľadu na bydlisko, vzdelanie, vek, pohlavie či zamestnanecký status.

Prieskum zároveň ukázal, že keď sa veci pomenujú pravými menami, teda zákaz pracovať sa nazve zákazom, obyvatelia Slovenska nie sú naklonení takémuto obmedzeniu ich slobody.

Proti nie je ani tretina

Podľa prieskumu viac ako 60 % respondentov je pozitívne naklonených (áno, skôr áno) tomu, aby viaceré skupiny obyvateľstva mali mať možnosť pracovať v nedeľu v maloobchode. Len 28 % je proti (nie, skôr nie) takejto možnosti. Obrovskú podporu má táto možnosť najmä u mladých respondentov (25 - 34 rokov), z ktorých 70 % je za možnosť nedeľnej práce v maloobchode a len 19 % proti.

Rovnako najvýraznejšia podpora je pri obyvateľoch veľkých miest (nad 100 000) so 74-percentným súhlasom. No prevaha súhlasu s ponechaním možnosti v nedeľu pracovať niektorým skupinám obyvateľstva bola aj pri respondentoch z najmenších obcí do 1000 obyvateľov, keď 56 % bolo za a 32 % proti. S možnosťou práce v nedeľu v maloobchode súhlasilo aj 68 % respondentov, ktorí sú na materskej dovolenke.

Jasný odpor medzi nezamestnanými

S tvrdením, že zamestnancom v maloobchode by malo byť v nedeľu zakázané pracovať, súhlasilo 36 % respondentov, proti bolo viac ako 45 % ľudí. Za zákaz nedeľnej práce v maloobchode bolo 37 % žien, proti zákazu však bolo 44 % žien. Jasný odpor voči takémuto zákazu bol medzi nezamestnanými, z ktorých 51 % bolo proti zákazu a len 17 % za zákaz.

Zároveň si podľa prieskumu 59 % respondentov myslí, že zamestnávateľ by mal zamestnancom umožniť prácu v nedeľu, ak o to požiadajú. Myslí si to 57 % žien, 50 % obyvateľov obcí do 1000 obyvateľov a až 77 % obyvateľov veľkých miest.

S tvrdením, že výpadok príjmov kvôli zákazu pracovať v nedeľu v maloobchode by podľa prieskumu mal kompenzovať štát, súhlasilo 42 % opýtaných. Pri respondentoch pracujúcich na polovičný úväzok to bolo až 50 %.

Odlišný názor Slovákov

Výsledky tohto prieskumu ukazujú rozdielny názor Slovákov. Z prieskumu agentúry 2muse, ktorý vykonala 5. až 7. mája na vzorke tisíc opýtaných, totiž vyplývalo, že až 80 % Slovákov súhlasí, aby zostali obchody zatvorené v nedeľu aj po skončení mimoriadnej situácie v krajine. 

Drvivá väčšina slovenských spotrebiteľov sa prikláňa k názoru, že maloobchodné predajne potravín môžu ostať zatvorené v nedeľu aj do budúcna. Jednoznačne s tým súhlasí 59 % a skôr súhlasí 21 % opýtanýchAž 81 percent považuje zákaz nedeľného predaja pre korona vírus za správny. Nedeľné obmedzenie v prípade supermarketov či väčších potravín neprekáža dokonca až 90 % opýtaných.

Bez ohľadu na vek ostávajú spotrebitelia v otázke, či im vadí aktuálne obmedzenie predaja v nedeľu, jednotní. Až 84 percentám mladých spotrebiteľom od 18 do 25 rokov nevadí súčasný stav a vo vekovej kategórii od 56 rokov zaznieva tento hlas ešte silnejšie.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…