Dobré noviny
Psychologička: Deti prepájajú realitu s tým, čo zažívajú v hrách a trpia strachom. Ako rodič musíte urobiť toto
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Psychologička: Deti prepájajú realitu s tým, čo zažívajú v hrách a trpia strachom. Ako rodič musíte urobiť toto

Psychologička Mária Tóthová Šimčáková
Psychologička Mária Tóthová Šimčáková — Foto: Reprofoto Youtube/Orange Slovensko

Internet prináša deťom lákavý svet nekonečných možností. Je však aj miesto rôznych nástrah. V prípade dobrého používania z neho dokážeme dostať to najlepšie.

BRATISLAVA 16. júna – Deti sa čoraz častejšie „prepínajú“ do online sveta. Veľakrát stačí len jeden klik na odštartovanie detskej fantázie, zvedavosti aj tvorivosti. Tento veľký tok informácií sa dotýka nielen edukačných, ale najmä voľnočasových aktivít.

Online svet má však aj svoju odvrátenejšiu tvár, keď sa za určitých podmienkach dokáže v deťoch hromadiť úzkosť, strach, ale aj podráždenie.

Viac o tom, ako pomôcť nielen deťom v online priestore, ale aj o tom, ako sa pozerať na takýto svet ich očami, nám porozprávala skúsená psychologička Mária Tóthová Šimčáková, odborná garantka programu Deti na nete, ktorá sa aj touto problematikou zaoberá. Všetky jej postrehy si môžete pozrieť aj vo videu.

Keď sa nemôže online pripojiť, kričí a hádže po mne veci

Online svet môže okrem edukačnej a zábavnej formy vyvolať v deťoch stratu kontroly, ktorá môže vyústiť až do samotného afektu, lebo dieťa naraz nedostalo to, čo si želalo. Podľa slov psychologičky je takéto správanie pomerne bežné u mladších detí. Venovať tomuto javu pozornosť treba najmä u detí, ktoré dávno prekročili túto vekovú hranicu.

„Môj syn si dohaduje s kamarátmi hranie hier alebo četovanie. A keď sa naozaj nemôže pripojiť, tak u neho vzniká veľká zlosť. Kričí, hádže po mne veci, je naozaj veľmi rozrušený, s takouto problematikou sa na odborníčku obrátila istá rodina.

Podľa slov psychologičky je takýto afekt akceptovateľný pre deti do veku troch rokov a zároveň dodáva, že „určite to nie je adekvátne, keď to urobí dieťa, ktoré má desať, dvanásť rokov“.

ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: pixabay.com/SchoolPRPro

Pomôže plánovanie a konkrétne otázky

Ako teda dieťaťu pomôcť? Čomu sa naopak vyvarovať? Poznáme odpoveď. Vždy je potrebné myslieť na systém, vďaka ktorému si všetci členovia (vrátane detí) naplánujú svoj online priestor.

„Deti sa potrebujú učiť, rodičia pracovať, k tomu oddychujeme aj pri využívaní online priestoru. Deti sa chcú hrať hry, zabávať sa, četovať s kamarátmi. Rodičia si možno zase chcú pozrieť nejaký film, alebo sa venovať iným online aktivitám. Predstavme si, že toto všetko treba naplánovať,“ zhrnula psychologička.

Plánovanie je podľa jej slov skutočne nevyhnutné. „Najlepšie je, keď zvolíme taktiku plánovania. Dohodneme sa, kto a kedy má vyhradený čas na online aktivity. A to najmä v prípade, ak máme doma niekoľko detí.“

Deti si podľa jej slov majú dohodnúť podmienky medzi sebou a vytvoriť si prípadne časové rozmedzie. Teda, kedy sa budú venovať učeniu, kedy sa budú venovať zábave, aby mali presne stanovený čas na učenie aj zábavu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: pixabay.com/Bokskapet

Príkaz, aby bolo dieťa pokojné, môže celú situáciu ešte zhoršiť

Je omylom predpokladať, že dieťa sa upokojí v prípade, keď mu to prikážeme. Čo teda urobiť, ak sa dieťa začne správať neprimerane?

„Nepomôže, keď dieťaťu povieme, aby sa upokojilo, to väčšinou len zvýši napätie. Skúste ho vypočuť bez prerušenia a položiť mu konkrétne kontrolné otázky. Napríklad prečo je to pre teba dôležité, prečo to musí byť práve teraz, vieš si predstaviť, že by si to zariadil inak?“ myslí si skúsená psychologička, ktorá je odbornou garantkou detinanete.sk.

Dodržme to, ako sme sa dohodli

Dôležitým krokom, ako urobiť bodku za neprimeraným správaním dieťaťa, je dodržanie sľubov pri samotnej dohode.

„To musí byť skutočne kompromisné. Samozrejme, musíme sa snažiť, aby to riešenie dieťa prijalo a bolo ochotné sa tým riešením aj riadiť. To znamená, aby neurobilo opak toho, na čom sme sa s ním dohodli,“ tvrdí. Následne by si mal rodič overiť, či s tým riešením sú spokojné obe strany - ako rodič, tak aj dieťa. Dobré nápady môžu nájsť na stránke www.detinanete.sk.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: pixabay.com/Victoria_Borodinova

Stránky, ako most medzi online svetom dieťaťa a rodiča

V online priestore je množstvo aplikácií a hier, ktoré rozvíjajú kreatívne myslenie, cit pre detail a zároveň hravou formou naučia našich školopovinných niečo nové.

Mnohé výučbové hry ponúka aj Google Play, pričom medzi obľúbené hry deti aj dospelých patrí aj Minecraft, kde si účastníci stavajú vlastné virtuálne svety.

Výborným pomocníkom je aj spomínaný web www.detinanete.sk, ktorý vytvorila spoločnosť Orange s cieľom edukovať ako používať digitálne technológie bezpečne a zodpovedne nielen pre širokú verejnosť, rodičov, ale pomáha aj pedagógom.

Web je aj miestom preventívnej ochrany detí a mládeže pred nástrahami internetu, pričom nezabúda ani na stále dôležitejšiu tému, akou je digitálne rodičovstvo. Na záujemcov však okrem iného čakajú zaujímavé cvičenia, praktické rady aj testy.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: pixabay.com/Victoria_Borodinova

Portál ponúka aj možnosť stiahnuť si bezplatne rozsiahlejšiu, ale prehľadnú brožúru s názvom Naučme sa s deťmi využívať technológie bezpečne a zodpovedne s množstvom aktuálnych tipov.

Výborným pomocníkom na tamojšom webe môže byť aj 10 zásad, ktoré by mal poznať každý rodič, aby bol pre svoje dieťa dobrým príkladom v pracovaní s technológiami. To však nie je ani zďaleka všetko. Web ponúka aj odporúčania na online hry, ktoré si môžu zahrať deti s dospelými. Prečítajte si viac kooperatívnych hrách na www.vlcata.sk.

Videohry jednoducho vytvárajú motiváciu pre rôzne, inak nezáživné činnosti. Využite tento ich efekt na správny účel a rozhýbte s nimi svoje telo! informuje Orange na svojom webe.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: pixabay.com/finelightarts

Je trestanie vhodné?

Psychologička radí aj v otázke trestov, ak dieťa nechce opustiť online svet. „Trest nepomáha a nemotivuje k tomu, aby dieťa napravilo svoje správanie. Často ho chceme potrestať práve tým, že mu odnímame nejakú výsadu. Napríklad, že mu zakážeme online hry, to môže dieťaťu pomôcť v tom, že si uvedomí, že prišlo o nejakú svoju výsadu.“

Na druhej strane, podľa jej slov je vhodnejšie za každé neprimerané správanie, za každé vykrikovanie a nevhodnú reakciu, ubrať dieťaťu radšej nejaký čas z toho, ktoré má vyhradené na hranie hier. „Dieťa to často oveľa viac akoby zabolí, ako keď mu hry nedovolíme vôbec,“ prezradila  psychologička Tóthová Šimčáková.

Aby bol internet bezpečný

Orange prináša zábavu, ale súčasne nepoľavil v ochrane detí vo vodách internetu. Pre bezpečnosť ponúka stále viac. Dobrým pomocníkom je ESET Rodinný bezpečnostný balík, ktorý aktívne ochraňuje smartfóny a tablety s operačným systémom Android pred nevhodným obsahom na internete a rodičom umožňuje nastaviť časový limit na hranie hier, zároveň ochráni zariadenia pred vírusmi, škodlivým softvérom a hackermi.

Prima Kids od Orangeu s aplikáciou ESET Parental Control zase hlási rodičom, kde sú a čo robia ich ratolesti na internete. Dokáže blokovať nevhodné stránky, zistiť presnú polohu zariadenia dieťaťa, či upozorniť ho, že čas vymedzený na hranie hier, ktorý mu rodičia stanovili, už vypršal.

Zoznámte sa s nebezpečenstvami virtuálneho sveta

Orange v rámci bezpečnosti zašiel ešte ďalej a okrem šikovných aplikácií ponúka zábavnú a poučnú formu, ako vtiahnuť k sebe malých, ale aj veľkých, a zároveň ich vystríhať pred nástrahami online sveta.

Ponúka kooperatívne hry, takisto aj testy, v ktorých si naši najmenší preveria digitálnu gramotnosť, ale aj závislosť od internetu. Vzdelanostné komixy prevedú deti príbehom Lízy a jej priateľa Olivera naprieč nástrahami internetu.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Orange Slovensko.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…