Dobré noviny
Zbavíme sa malých mincí? Používaniu jedno- a dvojcentoviek možno už čoskoro odzvoní
TASR
TASR

Zbavíme sa malých mincí? Používaniu jedno- a dvojcentoviek možno už čoskoro odzvoní

Euromince, ilustračné foto
Euromince, ilustračné foto — Foto: pixabay.com/GregMontani

Banková rada Národnej banky Slovenska navrhuje obmedzenie používania drobných jednocentových a dvojcentových mincí na Slovensku.

Bratislava 10. júna (TASR) - Na eliminovanie drobných jednocentových a dvojcentových mincí je potrebná novela zákona o cenách. Uviedlo to Ministerstvo financií (MF) SR s tým, že po prijatí zmeny to nebude znamenať, že sa nebude dať platiť týmito mincami.

Ani po zavedení zaokrúhľovania nebudú môcť obchodníci podľa MF SR odmietnuť ich prijatie. Stále budú zákonným platidlom eurozóny, kým by ich nezrušila Európska centrálna banka (ECB).

Návrh Bankovej rady NBS

Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) navrhuje obmedzenie používania drobných jednocentových a dvojcentových mincí na Slovensku formou zaokrúhľovania konečnej ceny nákupu spotrebiteľov na nulu alebo päť centov.

„Ak by takéto rozhodnutie boli vláda aj parlament pripravení prijať, tak by sme to podporovali aj my. Pre nás emisia týchto mincí predpokladá isté náklady. Na jednej strane by sme šetrili isté náklady a na druhej strane by sme znížili aj ekologickú záťaž, pretože realita zo života je taká, že sa nám tieto euromince nevracajú hlavne pre vysoké náklady na manipuláciu hlavne zo strany podnikateľov," povedal v stredu na tlačovej konferencii guvernér NBS Peter Kažimír.

Podporili by to

Po zohľadnení nákladov razby a manipulácie s týmito mincami a ich obmedzeného využitia vzhľadom na nízku nominálnu hodnotu v pomere k cenám tovarov a služieb NBS navrhuje obmedzenie ich používania formou zaokrúhľovania.

„Ak by takéto rozhodnutie bola vláda aj parlament pripravení prijať, tak by sme to podporovali aj my. Pre nás emisia týchto mincí predpokladá isté náklady. Na jednej strane by sme šetrili isté náklady a na druhej strane by sme znížili aj ekologickú záťaž, pretože realita zo života je taká, že sa nám tieto euromince nevracajú hlavne pre vysoké náklady na manipuláciu hlavne zo strany podnikateľov," povedal Kažimír.

Pridáme sa k Belgičanom či Fínom?

V súčasnosti je na Slovensku v obehu 870 miliónov kusov euromincí všetkých nominálnych hodnôt. „Z toho vyše 60 % predstavujú práve jedno- a dvojcentové euromince, ale v nominálnej hodnote reprezentujú iba tri až štyri percentá hodnoty. Myslím, že tieto čísla vyjadrujú aj podstatu problému, ktorému sa chceme venovať,“ podotkol Kažimír.

Tiež upozornil na to, že k zaokrúhľovaniu sa už prihlásili niektoré krajiny eurozóny ako Belgicko, Fínsko, Írsko aj Taliansko. „Boli by sme radi, keby Slovensko patrilo k ďalším takýmto krajinám a keby sa to stalo čím skôr,“ doplnil Kažimír.

Malé mince nám prekážajú

Slováci aj na základe prieskumov Eurobarometra patria k národom, ktorým najviac prekáža používanie týchto drobných euromincí. „Slováci patria k národom, ktoré by najviac privítali obmedzenie ich používania. Táto záležitosť je veľmi podobná zrušeniu 10- a 20-halierových mincí z čias slovenskej koruny. Nakoniec sa nič závažné neudialo hlavne v oblasti cien," dodal Kažimír.

Elimináciu drobných euromincí podporuje Zväz obchodu (ZO) SR. Zväz uviedol, že sektor obchodu sa neustále stretáva s problémami pri operáciách s týmito platidlami. „Obchodné prevádzky jednak veľmi zaťažuje samotná manipulácia s týmito mincami, avšak oveľa závažnejšie ťažkosti a vysoké náklady sú spojené predovšetkým s odovzdávaním mincí do komerčných bánk, kde poplatky dosahujú neprimeranú výšku až do hodnoty výšky samotného vkladu,“ upozornil prvý viceprezident ZO SR Pavol Konštiak.

Tento problém je podľa neho najvypuklejší v prípade jednocentových mincí - odovzdanie sto kusov býva spoplatnené poplatkom až vo výške jedného eura, čo je prakticky celá hodnota vložených mincí.

Je to aj v programovom vyhlásení

Vláda si aj v programovom vyhlásení vlády (PVV) stanovila elimináciu týchto mincí. „Zavedieme možnosť zaokrúhľovania hodnoty nákupov tak, aby sa významne obmedzil obeh jedno- a dvojcentových mincí, s cieľom znížiť náklady firiem a komerčných bánk. Použijú sa pritom podobné princípy ako pri zrušení 10- a 20-halierových mincí v minulosti,“ uvádza sa v PVV.

Tlačový odbor rezortu financií pre TASR uviedol, že jediná možnosť, ako obmedziť používanie drobných, je prostredníctvom novely zákona o cenách. „Ide o jedinú možnosť, ako na národnej úrovni obmedziť používanie týchto mincí, avšak to nebude znamenať, že po schválení takejto zmeny sa už na území Slovenskej republiky nebude môcť platiť týmito mincami. Ani po zavedení zaokrúhľovania obchodník nemôže odmietnuť ich prijatie, napríklad cudzími štátnymi príslušníkmi krajín, kde k obmedzeniu ich používania nedošlo, lebo stále ide o zákonné platidlo v rámci celej eurozóny,“ vysvetlil tlačový odbor MF SR.

Rezort uviedol, že jedinú kompetenciu zrušiť euromince s týmito hodnotami ako zákonné platidlo na úrovni celej eurozóny má ECB. „Tu obstojí teda podpora zo strany NBS, aby ako súčasť Eurosystému tlmočila túto požiadavku Slovenska v rámci svojich kompetencií ECB,“ dodalo MF SR.

Už ste čítali?