Dobré noviny
Británia už nespáli ani gram uhlia. Elektrickú energiu chce získavať z paliet
Michaela Mäsiarová
Michaela Mäsiarová

Británia už nespáli ani gram uhlia. Elektrickú energiu chce získavať z paliet

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay.com

Budúcnosť vidia najmä vo veternej energii a lisovaných drevených paletách.

LONDÝN 13. júna - Veľká Británia chce nadobro skoncovať s uhlím ako fosílnym palivom. Navyše, v noci zo stredy na štvrtok ubehli presne dva mesiace, odkedy sa naposledy v krajine spálilo uhlie za účelom výroby energie, ktoré Británia na čas úplne zastavila v rámci opatrení súvisiacich s koronavírusom.

Klesajúca tendencia dopytu po uhlí však v krajine nastala omnoho skôr, a teda nehovoríme o priamom dopade samotnej pandémie na tento priemysel. Už pred desiatimi rokmi pochádzalo z uhlia podľa BBC zhruba iba 40% elektrickej energie.

Bez uhoľnej aktivity prekonali vlastný rekord

Ako mnohé iné krajiny, aj Briti aktuálne čelia kríze, čím výrazne utrpel aj dopyt po elektrickej energii. Štyri elektrárne, ktoré spaľujú uhlie, boli okamžite odstavené. Posledná výroba energie spaľovaním bola v krajine 9. apríla. Od toho dňa je Veľká Británia „čistá“.

Súčasné obdobie bez uhlia, ktorým krajina prechádza, prekonáva aj rekord z júna minulého roka, keď Briti „nespaľovali“ 18 dní, 6 hodín a 10 minút. Dnešok je tiež ďalším dôkazom dramatickej transformácie Spojeného kráľovstva posledného desaťročia. O tom, že krajina nepotrebuje fosílne palivo ako uhlie, ktoré bolo donedávna akousi chrbticou celej siete, svedčia aj masívne investície do obnoviteľnej energie.

Vtedy a teraz

Pred desiatimi rokmi pochádzali z veternej alebo slnečnej energie v krajine len zhruba 3% elektrickej energie. Mnohí tieto spôsoby totiž vnímali ako zbytočne nákladné. Dnes vlastní Spojené kráľovstvo najväčší pobrežný veterný priemysel na svete, ako aj najväčšiu a jedinú veternú farmu pri pobreží Yorkshiru, ktorú dokončili len minulý rok.

Najväčšia elektráreň Drax sa dnes tiež javí ako možná alternatíva k výrobe obnoviteľnej energie. Kedysi bol práve Drax najväčším spotrebiteľom uhlia vo Veľkej Británii, neskôr však prešiel na lisované drevené palety.

„V Draxe sme sa zhodli, že uhlie definitívne nie je budúcnosťou,“ vysvetľuje vedúci výkonnej skupiny Will Gardiner pre BBC a dodáva: Bol to obrovský záväzok. Znížili sme naše emisie CO2 z viac ako 20 miliónov ton ročne na takmer nulovú hodnotu.“

Aktuálne Drax spotrebuje ročne približne sedem miliónov ton paliet, ktoré pochádzajú z komerčných lesov v USA. Drax chce uhlie vyradiť do marca 2021 úplne.

Koniec uhoľných elektrární?

Avšak najväčší dôkaz, že sa v spoločnosti a následne i biznise niečo skutočne mení, už existuje. Tento rok doteraz totiž práve obnoviteľné zdroje energie vyrobili viac energie (37%) ako všetky fosílne palivá dokopy (35%).

Podľa údajov z internetového denníka o životnom prostredí Carbon Brief predstavoval jadrový priemysel asi 18% a dovoz asi 10%. Kompetentní tvrdia, že pri poklese plynu tiež existuje reálna šanca, že obnoviteľné zdroje v roku 2020 predbehnú fosílne palivá celkovo.

Zdá sa preto, že pomalé miznutie fosílnych palív vo všeobecnosti, no najmä uhlia, bude definitívne pokračovať. Zostávajúce tri uhoľné elektrárne vo Veľkej Británii plánujú úplne odstaviť do roku 2025. Palivo, ktoré pred dvoma storočiami vyvolalo v Británii priemyselnú revolúciu, tak bude čoskoro už navždy minulosťou.

Už ste čítali?