Dobré noviny
V košickej Kunsthalle vystavujú diela streetartistov Banksyho a Poppy
TASR
TASR

V košickej Kunsthalle vystavujú diela streetartistov Banksyho a Poppy

Na snímke dielo „Láska v koši“ (Love is in the Bin) od Banksyho v Múzeu Friedera Burdu v nemeckom meste Baden.
Na snímke dielo „Láska v koši“ (Love is in the Bin) od Banksyho v Múzeu Friedera Burdu v nemeckom meste Baden. — Foto: TASR/AP

Multimediálnu výstavu diel anglického grafity umelca Banksyho a tvorbu „neznámej“ street art umelkyne Poppy si od utorka môže pozrieť verejnosť v košickej Kunsthalle.

Košice 9. júna (TASR) – Multimediálnu výstavu diel anglického grafity umelca Banksyho a tvorbu „neznámej“ street art umelkyne Poppy si od utorka môže pozrieť verejnosť v košickej Kunsthalle. Ako TASR informovala Gabriela Mišurová z K 13 - Košické kultúrne centrá, diela zapožičalo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach.

Výstava predstavuje práce, ktorých témou je aktuálna vojnová a sociálna problematika, pričom diela demonštrujú aj ďalšie globálne či naliehavé civilizačné otázky. „Diela Banksyho vznikali priamo v uliciach veľkomiest, kde najprv pútali pozornosť okoloidúcich a až neskôr sa stali korisťou kurátorov a zberateľov umenia,“ povedal jeden z kurátorov výstavy a prodekan košickej fakulty umení Richard Kitta.

Posolstvá Banskyho diel

Banksyho diela sú často satirické, nesú politické, ale najmä etické posolstvo. Autor kombinuje čierny humor so šablónovou technikou známou ako stencil. Banksyho identita je anonymná, tento streetartista a writer ju neodhalil napriek nominácii na Oscara za najlepší celovečerný dokument venovaný streetartovej scéne.

Podľa riaditeľa MMUAW a spolukurátora výstavy Martina Cubjaka sú diela jednej z najvýznamnejších postáv v súčasnom umení atypické. Jedným z výnimočných exponátov je sochársky objekt Banksyho pod názvom Strážna veža, ktorý vytvoril vyrezávaním do olivového dreva v roku 2007.

Priamo odkaz na palestínsko-izraelský spor

Dielo priamo odkazuje na dlhotrvajúci palestínsko-izraelský spor. V rámci výstavy si návštevníci môžu pozrieť nielen originál tohto diela, ale ho aj interaktívne ovládať - výstavu totiž dopĺňa veristický digitálny 3D model, ktorým možno manipulovať a týmto spôsobom aj priamo vstupovať do samotnej expozície.

Projekt výstavy je zároveň pokračovaním projektu MMUAW 2.0, ktorý sa snaží o revitalizáciu expozície v Medzilaborciach a upozorňuje na multimediálny rozmer diel svetových umelcov, akými sú Banksy alebo Andy Warhol.

Výstava v košickej Kunsthalle/Hale umenia potrvá do konca júna.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…