Dobré noviny
Protokol La Ligy: Hráči si nesmú podávať ruky, v prestávke sa prezlečú
TASR
TASR

Protokol La Ligy: Hráči si nesmú podávať ruky, v prestávke sa prezlečú

Na snímke z 9. marca 2020 pohľad na futbalový štadión Ramóna Sáncheza Pizjuána v španielskom meste Sevilla.
Na snímke z 9. marca 2020 pohľad na futbalový štadión Ramóna Sáncheza Pizjuána v španielskom meste Sevilla. — Foto: TASR/AP

Vedenie španielskej futbalovej La Ligy vypracovalo 35-stranový bezpečnostný a hygienický protokol, ktorým sa po reštarte sezóny musia riadiť hráči a členovia realizačných tímov všetkých jej účastníkov.

Madrid 9. júna (TASR) - Vedenie španielskej futbalovej La Ligy vypracovalo 35-stranový bezpečnostný a hygienický protokol, ktorým sa po reštarte sezóny musia riadiť hráči a členovia realizačných tímov všetkých jej účastníkov. Súťaž sa po ústupe pandémie koronavírusu rozbehne vo štvrtok 11. júna o 22.00 SELČ mestským derby, v ktorom FC Sevilla privíta Betis.

Kluby musia minimálne 48 hodín pred zápasom dodať vedeniu La Ligy menný zoznam hráčov a členov realizačných tímov. Výprava domáceho mužstva by mala prísť na štadión viacerými autobusmi, aby hráči dodržali medzi sebou požadovaný sociálny odstup. Šoféri musia mať na sebe počas celej jazdy rúško.

Štadión rozdelený na tri zóny

Futbalistom dovolia, aby prišli na štadión separátne na svojich autách. Hráči hosťujúcich tímov cestujúcich do dejiska zápasu musia na základe protokolu dodržať dvojmetrový odstup v lietadle. Letecké spoločnosti musia disponovať najviac 12 hodín starým certifikátom čistoty, aby mohli zrealizovať let.

Štadión bude rozdelený na tri zóny - zelenú (šatne, chodby, tunely, vstup na trávnik), modrú (VIP-lóže, miesta pre zástupcov médií, stanovisko pre kameramanov) a červenú (vonkajšie priestory štadióna, parkovisko, bezpečnostná kontrola pri vstupe). Do zelenej zóny bude umožnený vstup maximálne 102 osobám, do modrej 107 a v červenej sa môže pohybovať 32 ľudí.

Povinná dezinfekcia

K dispozícii budú počas stretnutia štyria podávači lôpt a dvaja členovia bezpečnostnej služby, dvaja trávnikári a šesť zdravotníkov. Hráči si nesmú podávať ruky, pľutie a objatie po góle by však nemali byť automaticky posúdené ako porušenie pravidiel.

Hráči sú povinní dezinfikovať si ruky pred odchodom z ihriska do šatne v polčasovej prestávke i na konci zápasu. V polčasovej prestávke sa podľa protokolu musia prezliecť do novej súpravy dresov.

Potlesk pre zdravotníkov

Prísne pravidlá platia aj pre zástupcov médií. Vedenie La Ligy vyčlení na novinárskej tribúne šesť miest pre píšucich novinárov, päť pre pracovníkov rozhlasových staníc, štyri miesta obsadia redaktori a kameramani, ktorých televízie nemajú vysielacie práva na zápas.

Z reproduktorov na štadióne nebudú púšťať simuláciu skandovania fanúšikov, no v 20. minúte každého zápasu zaznie 30-sekundový potlesk ako vyjadrenie vďaky lekárom, sestrám a zdravotným pracovníkom počas pandémie koronavírusu. Protokol pamätá aj na mediálne aktivity, pozápasové tlačové konferencie s trénermi budú online. V prípade odhalenia prípadu ochorenia COVID-19 u hráča, súťaž neprerušia, jednotlivca pošlú do domácej karantény.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…