Dobré noviny
Svet sa dozvie meno laureáta Nobelovej ceny za medicínu
SITA
SITA

Svet sa dozvie meno laureáta Nobelovej ceny za medicínu

Najväčšiu pozornosť bude pútať už tradične Nobelova cena mieru, v tejto kategórii je 259 nominácií. Na zozname je aj Malála, pakistanská školáčka, ktorá sa postavila Talibanu.

Malála Júsafzajová (16) je nominovaná na Nobelovu cenu mieru 2013.Foto: SITA, APŠTOKHOLM 7. októbra - Svet sa tento týždeň postupne dozvie mená víťazov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu, fyziku, chémiu, literatúru a mier.

V pondelok oznámia nobelovka za fyziológiu alebo medicínu. Vlani toto ocenenie získali John B. Gurdon a Šinja Jamanaka za objav, že dospelé bunky sa dajú preprogramovať tak, aby sa stali pluripotentnými.

O ich laureátoch rozhodujú švédske vedecké inštitúcie, výnimkou je však cena mieru. Práve posledná menovaná bude ako už tradične pútať najväčšiu pozornosť.

Prehľad ocenení v roku 2012

Nobelova cena mieru

Nobelova cena za ekonómiu

Nobelova cena za literatúru

Nobelova cena za chémiu

Nobelova cena za fyziku

Nobelova cena za medicínu

Na tohtoročnú Nobelovu cenu mieru je 259 nominácií - 209 osôb a 50 organizácií. Na zozname je aj Malála Júsafzajová, pakistanská školáčka, ktorá sa vo svojom blogu postavila proti Talibanu a bojovala za práva dievčat na vzdelanie, aktivisti bývalého východného bloku ako aj bývalý americký prezident Bill Clinton.

Ako povedal šéf Nobelovho inštitútu Geir Lundestad, počet nominácií sa stále zvyšuje, čo odráža narastajúci záujem o cenu. "Nominácie prichádzajú z celého sveta," povedal Lundestad a dodal, že v roku 2011 bolo nominovaných 241 kandidátov.

Dnes 16-ročnú Malálu postrelili v októbri z blízkosti do hlavy bojovníci Talibanu, keď odchádzala zo školy v údolí Svát na severozápade Pakistanu. V Británii podstúpila liečenie a odvtedy sa domov pre neustále hrozby Talibanu ešte nevrátila.

Držiteľa Nobelovej ceny mieru vyhlási nórsky Nobelov výbor v piatok predpoludním. Cena zahŕňa diplom, medailu a šek na zníženú odmenu v hodnote osem miliónov švédskych korún, v prepočte asi 930-tisíc eur.

Nominovať kandidátov sú oprávnení bývalí laureáti, členovia parlamentov a vlád z celého sveta, vybraní univerzitní profesori a členovia niektorých medzinárodných organizácií.

V deň úmrtia zakladateľa Nobelovej ceny Alfreda Nobela (10. decembra 1896), švédskeho vynálezcu dynamitu, cenu slávnostne odovzdajú vybranému kandidátovi či organizácii.

V roku 2012 sa držiteľkou ocenenia stala Európska únia, čo vyvolalo kontroverzné reakcie vo svete. V roku 2009 Nobelov výbor rovnako kontroverzne ocenil Baracka Obamu, ktorý sa vtedy len pred niekoľkými mesiacmi stal prezidentom USA.

Už ste čítali?