Dobré noviny
Vláda odvolala Ľubomíra Jahnátka z funkcie predsedu ÚRSO
TASR
TASR

Vláda odvolala Ľubomíra Jahnátka z funkcie predsedu ÚRSO

Ľubomír Jahnátek
Ľubomír Jahnátek — Foto: TASR/Pavol Zachar

Vláda odvolala z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka.

Bratislava 4. júna (TASR) - Vláda odvolala z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka. Vyplýva to z návrhu Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý vo štvrtok schválila vláda. Jahnátek bol do funkcie predsedu ÚRSO vymenovaný vládou SR od 25. júla 2017.

Výkon pôsobnosti ÚRSO pod vedením súčasného predsedu Ľubomíra Jahnátka vykazuje podľa MH SR v niektorých veciach znaky nezákonného postupu, ktoré môžu v budúcnosti viesť k zodpovednosti štátu za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a súvisiacej právnej zodpovednosti členov vedenia úradu, napríklad niekoľkoročná nečinnosť úradu pri identifikácii daňových a odvodových nedoplatkov výrobcov elektriny s právom na podporu, či medializácia výšky tarify za prevádzkovanie systému na rok 2020 ešte pred predložením podkladov zo strany regulovaného subjektu OKTE, a. s.

Vláda v schválenom materiáli skonštatovala, že Jahnátek nespĺňa ani zákonom stanovené požiadavky na výkon tejto funkcie. Legislatíva požaduje najmenej desať rokov praxe v sieťových odvetviach, v cenotvorbe alebo v tvorbe koncepcií v energetike. „Na uvedené účely mu možno započítať najviac štyri roky v pozícii ministra hospodárstva SR,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva.

Ďalším dôvodom na odvolanie je porušenie princípu nezávislosti ÚRSO v súvislosti s predložením novely zákona o regulácii sieťových odvetví poslancom NRSR Marošom Kondrótom (Smer-SD). Ten pre médiá uviedol, že novelu predkladal na pokyn MH a ÚRSO. Pokiaľ by bola schválená, zvýhodnila by podnik Duslo, a. s., v ktorom Jahnátek v minulosti pôsobil.

Schválený materiál poukázal aj na konflikt záujmov odvolaného predsedu ÚRSO v súvislosti s jeho synom Andrejom. Ten je zamestnancom a členom manažmentu spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s., v pozícii riaditeľa úseku ekonomiky a financovania.

Hoci táto firma nespadá pod reguláciu, je dcérskou spoločnosťou spoločnosti ČEZ Bohunice, a. s., Praha (100-% dcérska spoločnosť výrobcu a dodávateľa elektriny ČEZ, a. s., Praha) a spoločnosti Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., ktorá podniká pri výrobe a rozvode tepla.

Tieto spoločnosti už pod reguláciu spadajú. Podľa platnej legislatívy vláda odvolá predsedu ÚRSO aj vtedy, ak jemu blízka osoba je členom riadiacich, dozorných alebo kontrolných orgánov regulovaných subjektov.

„Z uvedených dôvodov sa preto navrhuje odvolanie Ľubomíra Jahnátka z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z dôvodu jeho konania v rozpore s ustanovením paragrafu 5 odseku 7, ako aj odseku 11 zákona o regulácii v sieťových odvetviach,“ dodal rezort hospodárstva.

Jahnátek však dôvody na svoje odvolanie odmietol. „Predseda úradu považuje rozhodnutie vlády SR za nezákonné, nevie ho zmeniť a bude sa domáhať svojich práv súdnou cestou,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…