Vláda odvolala Ľubomíra Jahnátka z funkcie predsedu ÚRSO
TASR
TASR

Vláda odvolala Ľubomíra Jahnátka z funkcie predsedu ÚRSO

Vláda odvolala z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka.

Ľubomír Jahnátek — Foto: TASR/Pavol Zachar

Bratislava 4. júna (TASR) - Vláda odvolala z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka. Vyplýva to z návrhu Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý vo štvrtok schválila vláda. Jahnátek bol do funkcie predsedu ÚRSO vymenovaný vládou SR od 25. júla 2017.

Výkon pôsobnosti ÚRSO pod vedením súčasného predsedu Ľubomíra Jahnátka vykazuje podľa MH SR v niektorých veciach znaky nezákonného postupu, ktoré môžu v budúcnosti viesť k zodpovednosti štátu za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a súvisiacej právnej zodpovednosti členov vedenia úradu, napríklad niekoľkoročná nečinnosť úradu pri identifikácii daňových a odvodových nedoplatkov výrobcov elektriny s právom na podporu, či medializácia výšky tarify za prevádzkovanie systému na rok 2020 ešte pred predložením podkladov zo strany regulovaného subjektu OKTE, a. s.

Vláda v schválenom materiáli skonštatovala, že Jahnátek nespĺňa ani zákonom stanovené požiadavky na výkon tejto funkcie. Legislatíva požaduje najmenej desať rokov praxe v sieťových odvetviach, v cenotvorbe alebo v tvorbe koncepcií v energetike. „Na uvedené účely mu možno započítať najviac štyri roky v pozícii ministra hospodárstva SR,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva.

Ďalším dôvodom na odvolanie je porušenie princípu nezávislosti ÚRSO v súvislosti s predložením novely zákona o regulácii sieťových odvetví poslancom NRSR Marošom Kondrótom (Smer-SD). Ten pre médiá uviedol, že novelu predkladal na pokyn MH a ÚRSO. Pokiaľ by bola schválená, zvýhodnila by podnik Duslo, a. s., v ktorom Jahnátek v minulosti pôsobil.

Schválený materiál poukázal aj na konflikt záujmov odvolaného predsedu ÚRSO v súvislosti s jeho synom Andrejom. Ten je zamestnancom a členom manažmentu spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s., v pozícii riaditeľa úseku ekonomiky a financovania.

Hoci táto firma nespadá pod reguláciu, je dcérskou spoločnosťou spoločnosti ČEZ Bohunice, a. s., Praha (100-% dcérska spoločnosť výrobcu a dodávateľa elektriny ČEZ, a. s., Praha) a spoločnosti Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., ktorá podniká pri výrobe a rozvode tepla.

Tieto spoločnosti už pod reguláciu spadajú. Podľa platnej legislatívy vláda odvolá predsedu ÚRSO aj vtedy, ak jemu blízka osoba je členom riadiacich, dozorných alebo kontrolných orgánov regulovaných subjektov.

„Z uvedených dôvodov sa preto navrhuje odvolanie Ľubomíra Jahnátka z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z dôvodu jeho konania v rozpore s ustanovením paragrafu 5 odseku 7, ako aj odseku 11 zákona o regulácii v sieťových odvetviach,“ dodal rezort hospodárstva.

Jahnátek však dôvody na svoje odvolanie odmietol. „Predseda úradu považuje rozhodnutie vlády SR za nezákonné, nevie ho zmeniť a bude sa domáhať svojich práv súdnou cestou,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…