Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami: Herectvo ma naučilo byť pokorná a odhodiť ego
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami: Herectvo ma naučilo byť pokorná a odhodiť ego

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno to, čo ju baví. Pre Slovákov, ktorí by si chceli skúsiť zahrať v meste snov, má odkaz.

Slovenska sa nestratila ani za veľkou mlákou. — Foto: Instagram/katarinavanderham

LOS ANGELES 1. júna - Ako 22-ročná odišla za veľkú mláku. Prvotným snom Kataríny bolo vidieť Kaliforniu zaliatu slnkom. Tú, čo ako dieťa so zatajeným dychom vídala vo filmoch, seriáloch a videoklipoch.

Jednoducho zažiť jedno veľké dobrodružstvo, zároveň si zarobiť a za nejaké dva roky sa vrátiť späť a otvoriť si na Slovensku vlastný salón.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Van Derham (@katarinavanderham),

Ako nám však úprimne prezradila, veľmi rýchlo si uvedomila, že to bolo veľmi naivné očakávanie. Poctivou prácou sa jej pobyt predĺžil až do dnešného dňa, no zároveň asi aj vďaka tomu, sa náhodou ocitla pred fotoaparátmi a kamerami.

Rodáčka z Ľubochne nielenže ochutnala filmový chlebíček, no mala možnosť na vlastné oči stretnúť také filmové esá ako Catherine Zeta-Jones, Gweneth Paltrow, Russella Crowa či Jennifer Lopez.

Prečítajte si príbeh, v ktorom sa síce plnia sny, ale ak za sebou nemáte vplyvných ľudí, musíte bojovať sami a najmä v tom vytrvať. Keď bolo Slovenke v začiatkoch najhoršie, tak si zaparkovala auto pri pláži a spala v ňom pri šume oceánu. Východ slnka jej však vždy dodal novú silu a nádej v lepší začiatok.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Van Derham (@katarinavanderham),

Predstavujeme vám príbeh dievčaťa a dnes ženy, ktorá sa nestratila vo svete, kde víza koncom 90-tych rokov malo len niekoľko Slovákov. Katarina Van Derham zažíva aj dnes menšie, či väčšie boje. No svoj sen si ako dieťa uchránila. Prečítajte si úprimnú spoveď Slovenky, ktorá sa postavila z ničoho na vlastné nohy a v Los Angeles začala aj podnikať.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Van Derham (@katarinavanderham),

Niekde som o vás čítala, že ešte predtým, ako ste privoňali v továrni na sny,  ste sa živili upratovaním domov. Môžete nám popísať toto obdobie?

Ak myslite v USA, tak áno. Na Slovensku som totiž 4 roky robila v kancelárii pre francúzsku firmu na nábytok pri Žiline a 2 roky pre Marlboro. Do Kalifornie som prišla koncom 90-tych rokov. Bola som jedna z mála, ktorej sa do Ameriky v tej dobe od nás podarilo odisť.

Víza takmer nikomu nedávali. Keď som prišla do Kalifornie, bolo tu pár Čechov, ale takmer žiadny Slovák. Začala som robiť pre jednu Česku, ktorá mala upratovaciu službu. Najprv som roznášala letáky, a potom som začala upratovať.

Bez pracovného povolenia ste tu na výber nemali a v striptíz klube som skončiť nechcela. Domy som upratovala zhruba rok a rada si na to obdobie spomínam. Američania si ma vážili, brali ma ako ich rodinu. Niektorí si dokonca aj dali moju fotku do rámčeka na stôl vedľa fotiek ďalších členov rodiny.

Aké boli ďalšie kroky, kým ste sa dostali pred kamery? Kde nastal zlom?

To boli moje úplné začiatky. Zhruba po roku, keď som jedného dňa išla domov z posilňovne, ma na ulici zastavil jeden producent. Opýtal sa ma, či by som nechcela byť roztlieskavačkou počas hokeja na pláži. Jeho ponuku som odmietla, ale opýtala som sa ho, či by nemal nejakú prácu v kancelárii. Povedal, že nech v piatok prídem a po krátkej skúške som sa stala asistentkou jeho zástupkyne. Pre hokej som robila dve sezóny, po ktorých som si našla prácu v rakúskej reštaurácii v Santa Monice. Tam som najprv predávala zmrzlinuneskôr som tam robila čašníčku.

Časom sa reštaurácia zavrela a našla som si prácu v inej reštaurácii, kde ma oslovila manažérka fotografa, či nechcem robiť modelku. Nafotila som testy a táto dvojica ma začala manažovať. Zohnali mi dobrú agentúru. Nastal ten zlom. V Los Angeles idú modeling a herectvo ruka v ruke, takže som chodila na konkurzy do televíznych reklám, seriálov ale i tlačových kampaní či časopisov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Van Derham (@katarinavanderham),

Opravte ma, ak sa mýlim, ale v Hollywoode je akosi bežnejšie, že si ľudia pred herectvom zarábajú rôzne a veľakrát sa tým ani netaja, práve naopak. Povedala by som, že to vnímajú ako dobrú skúsenosť. Možno extrémne prirovnanie, ale Jennifer Lawrenceová napríklad pre jedno médium prezradila, že v začiatkoch boli chvíle, kedy nemala, čo do úst a o jedlo sa sa musela naťahovať s potkanom, ktorý jej pobehoval po byte a občas si niečo uchmatol.

Je to pravda a nielen pred herectvom. Drvivá väčšina hercov má vždy popri herectve nejakú inú bežnú prácu. Samé herectvo vás totiž neuživí, pokiaľ nie ste Tom Cruise. Á-čkoví herci predstavujú veľmi, ale veľmi malé percento Hollywoodu.

„Američania sú na ich vedľajšiu prácu pyšní, keď však ale stretnete Európanov, tak veľa z nich svoju vedľajšiu prácu skrýva, lebo sa za ňu hanbia a majú veľké ego,“ prezradila Katarina.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Van Derham (@katarinavanderham),

L.A. je jedno z najdrahších miest na svete. Náklady na život sú tu obrovské a ak ich chcete utiahnuť, tak musíte mať dobrý príjem, čo vám poväčšine len jedna práca nezaistí. Američania si vážia ľudí, ktorí začali z ničoho a niekam to dotiahli. Je to pre nich veľká motivácia a tí, čo si cez tie ťažké časy prešli, sú na seba hrdí a snažia sa inspirovať iných, aby sa aj oni nevzdávali svojich snov. Američanom vo všeobecnosti veľmi veľa dlžím, lebo mi veľmi veľa v Amerike pomohli. Vážili si môj charakter a dali mi šancu a príležitosti.

Väčšina ľudí, čo poznám, to vzdali - lebo to bolo veľa driny a výsledky neprichádzali. Ak máte otca slávneho herca, tak máte úspech zaručený už od malička bez toho, aby ste niečo museli urobiť. Čo vás urobí úspešným, ak nejdete po protekcii, je samotná vytrvalosť.

 
 
 
 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…