Dobré noviny
V Poloninách obnovili Beskydský panteón s osobnosťami regiónu
TASR
TASR

V Poloninách obnovili Beskydský panteón s osobnosťami regiónu

Beskydský panteón
Beskydský panteón — Foto: Facebook/Správa Národného parku Poloniny

Symbolický cintorín miestnych osobností – Beskydský panteón po 13 rokoch obnovili v Národnom parku (NP) Poloniny.

Snina 31. mája (TASR) – Symbolický cintorín miestnych osobností – Beskydský panteón po 13 rokoch obnovili v Národnom parku (NP) Poloniny. Nachádza sa pri trase Stakčín – Ulič v okrese Snina.

Ako informuje na svojej webstránke NP Poloniny, ide o netradičný informačný bod v Poloninách, ktorého poslaním je oprášiť spomienku na zaujímavých ľudí regiónu. Tých, ktorí sa tam narodili, žili, pracovali, pôsobili i na tých, ktorí týmto územím iba prechádzali, ale všetci tam zanechali niečo zo seba a zapísali sa do jeho histórie.

Územie hodné obdivu aj v noci

Areál s ôsmimi balvanmi s popisnými informačnými tabuľami o osobnostiach je doplnený o informačný panel s mapou národného parku v tvare oborohu – tradičného architektonického prvku charakteristického pre toto územie.

Rovnako tam návštevníci uvidia symbolický rázcestník pripomínajúci, že územie je hodné obdivu nielen cez deň, ale i v noci. Je totiž súčasťou Parku tmavej oblohy Poloniny.

Potrebovali rekonštrukciu

Beskydský panteón vznikol vďaka iniciatíve OZ Čemerica Stakčín, Správy NP Poloniny, Lesopoľnohospodárskeho urbárskeho pozemkového spoločenstva (LPUPS) Starina a obci Jalová, ktorých projekt pred 13 rokmi podporila istá nadácia. Areál už bolo podľa NP Poloniny potrebné zrekonštruovať, vymeniť informačné tabuľky, osadiť nové stojany a zhotoviť novú vstupnú bránu.

V areáli Beskydského panteónu má svoje čestné miesto gréckokatolícky rusínsky kňaz Alexander Duchnovič, ktorý sa narodil v obci Topoľa a detstvo prežil v Stakčíne, ako aj rusínsky právnik, pedagóg a filozof, ktorý sa narodil v rodine pravoslávneho kňaza v obci Zboj Peter Lodij.

Ďalšou z osobností je legendárny zbojník Fedor Hlavatý, ktorého 50-členná družina pôsobila v rokoch 1492 – 1495 na súčasnom slovensko-poľskom pohraničí. Narodil sa v Ruskej Volovej.

Ďalšie osobnosti

Svoje miesto v panteóne má i jednoduchý roľník zo Zboja s obrovským rozprávačským talentom Michal Pustaj, nemecký píšuci český reportér Egon Evin Kisch z Prahy, ktorý sa však ako vojak pražského zboru zúčastnil bojov prvej svetovej vojny v Poloninách.

Ďalšími z prezentovaných osobností sú roľník, spevák a zberateľ národného umenia zo Stariny Juraj Kolinčák, slovenský spisovateľ Ladislav Mňačko z Valašských Kloboukov, ktorý o Uličskej doline napísal román Kde končia prašné cesty a pravoslávny kňaz, misionár a mních Juraj Čokina z Uličského Krivého, ktorý celý svoj život zasvätil šíreniu pravoslávnej viery.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…