Víťazom Medzinárodného maratónu mieru je Keňan Korir

Víťazom polmaratónu sa stal pretekár Obal servisu Tibor Sahajda. Na rovnakej vzdialenosti sa po šiesty raz tešila slovenská reprezentantka Katarína Beréšová.

Na snímke štart 90. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach 6.októbra 2013. Foto: TASR/Roman Hanc

Košice 6. októbra (TASR) - Víťazom 90. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) sa stal v nedeľu v Košiciach Keňan Patrick Kiptanui Korir časom 2:09:36 h a získal aj prémiu 9.000 eur. Na druhom mieste dobehol Etiópčan Gezahegn Alemayehu Abebe (+ 6s), nasledovaný ďalším Keňanom Elisha Kiprop Barno (+ 9s).

Od štartu udávali tempo na trati už tradične kenskí a etiópski bežci, ktorí sprvoti na meraných kilometroch nebežali podľa stanoveného plánu. To sa zmenilo v polovici trate - na obrátke, kde sa dostali tesne pod 1:04:30 h, v ďalšom priebehu sa však dostali do dvojminútového manka a bolo jasné, že traťový rekord už neohrozia (2:07:01). V ideálnom počasí sa v závere dostali do čela spomínaní traja bežci a zvádzali pekný súboj, keď najprv začal finišovať Abebe, no Korir si rozložil lepšie sily a zvíťazil. "Som spokojný, pretože som zabehol svoj osobák. V závere som zaútočil a podarilo sa mi predstihnúť Abebeho," uviedol Korir.

Najlepší zo Slovákov Jozef Urban dobehol do cieľa na 11. mieste a zároveň sa stal víťazom majstrovstiev Slovenska v maratónskom behu časom 2:23:51, pričom si zlepšil svoje osobné maximum. "Trošku som zmrzol na štarte, ale dokázal som sa s tým vyrovnať. Nečakal som takýto dobrý čas, pretože od 25 kilometra ma pichalo v boku. Určite by to bol lepší čas, keďže mi nohy išli uvoľnene a cítil som, že môžem ísť aj na čas 2:21:00," konštatoval Urban.

Medzi ženami dominovala Etiópčanka Ashete Bekere Didová, ktorá dorazila do cieľa v traťovom rekorde 2:27:47. Na druhom mieste dobehla jej krajanka Marta Lema Megrová (2:28:02). Aj tretia Etiópčanka pokorila doterajší traťový rekord (2:29:59) Lemelem Berha Yachemová časom 2:29:42. "Je to môj prvý a najlepší čas, aký som dosiahla a som veľmi šťastná," konštatovala víťazka 90. ročníka MMM. Až štvrtá dobehla doterajšia držiteľka traťového rekordu Keňanka Hellen Wanjiku Mugová (2:32:00).

Najlepšia Slovenka Ingrid Petnuchová si vybojovala 5. miesto a úspešne obhájila titul majsterky Slovenska časom 2:50:35. "Nie je to môj osobný rekord, ten som zabehla v roku 2008 za 2:48:23. Očakávala som čas približne na hranici 2:55:00, takže som spokojná. Bežalo sa mi dobre, v podstate bez akejkoľvek krízy," zamyslela sa Petnuchová.

.

Sahajda zvíťazil v polmaratóne

Víťazom polmaratónu sa stal pretekár Obal servisu Tibor Sahajda časom 1:09:04. "Prekonal som svoj osobný rekord 1:10:31 a podarilo sa mi urobiť aj slovenský výkon roka. Som veľmi spokojný, pretože som neveril, že dosiahnem takýto čas. Podmienky boli ideálne, od jedenásteho kilometra som bežal prakticky sám," prezradil Sahajda.

Na rovnakej vzdialenosti sa po šiesty raz tešila slovenská reprezentantka Katarína Bérešová, ktorá dosiahla svoj najlepší čas 1:14:31 na košickom polmarotóne, no neprekonala svoje osobné maximum (1:13:32). "Mala som nejaké zdravotné problémy, preležala som dva dni v posteli. Držala som sa do nejakého sedemnásteho kilometra, žiaľ potom som musela spomaliť, keďže som už s ostatnými nevládala. Napriek tomu si myslím, že dnešný výkon bol veľmi dobrý. Tento triumf bol najrýchlejší, ale každý z nich mal niečo do seba," zamyslela sa Bérešová.

Na U.S.Steel Family Run sa predstavil i bývalý svetový maratónsky rekordér Keňan Patrick Makau a svojou troškou prispel k dobrej nálade počas jubilejného ročníka. V roku 1963 zvíťazil v Košiciach vtedajší svetový rekordér Američan Leonard "Buddy" Edelen, ktorého meno niesla i juniorská štafeta (42x1.000 m) a na počesť jeho víťazstva zabehla posledný kilometrový úsek Američanka Carol McLatchieová (víťazka MMM z roku 1990). "Blahoželám pretekárom k dobrému výkonu. Užíval som si beh, deti i zábavu. Vlastne všetci sa snažili zabehnúť tú svoju trať a užívať si ju," dodal Makau..

Košického MMM mieru sa zúčastnilo viac ako 9500 pretekárov z 53 krajín. Popri trati povzbudzovalo pravdepodobne niekoľko desiatok tisíc fanúšikov. "Toľko ľudí pri trati som nevidel za posledných 25 rokov, čo sa podieľam pri organizácii MMM," povedal riaditeľ pretekov Branislav Koniar.