Vláda vymenovala nových členov Rady vlády SR pre protidrogovú politiku
TASR
TASR

Vláda vymenovala nových členov Rady vlády SR pre protidrogovú politiku

Vládny kabinet v stredu vymenoval nových členov Rady vlády SR pre protidrogovú politiku.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) — Foto: TASR/Martin Baumann

Vláda schválila predĺženie obdobia podpory v nezamestnanosti o ďalší mesiac

Ľudia v evidencii úradov práce budú môcť opäť dlhšie poberať podporu v nezamestnanosti. Vláda schválila nariadenie, ktorým sa opätovne predlžuje podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší mesiac. Návrh nariadenia predložilo na rokovanie kabinetu ministerstvo práce v dôsledku mimoriadneho stavu na Slovensku. Vláda už koncom apríla jedno predĺženie tohto obdobia schválila.

Toto opatrenie má zmierniť negatívne dosahy na poberateľov dávky v nezamestnanosti, ktorí si v dôsledku stále pretrvávajúcej krízovej situácie a s tým súvisiacej nepriaznivej situácie na trhu práce nevedia nájsť zamestnanie.

Celkovo by sa toto opatrenie malo podľa rezortu práce dotknúť v tomto roku približne 14 800 osôb. „Celkový vplyv na rozpočet verejnej správy bude negatívny z dôvodu, že sa predpokladajú vyššie výdavky na vyplatenie dávok v nezamestnanosti v súvislosti s predĺžením podporného obdobia v nezamestnanosti,“ uvádza sa v doložke vplyvov k návrhu nariadenia.

APVV poskytne na výskum súvisiaci s ochorením COVID-19 osem miliónov eur

Program Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) podporí výskum a vývoj so zameraním na zvládnutie pandémie nového koronavírusu a jej dôsledkov na obdobie rokov 2020 - 2021 sumou osem miliónov eur. Vláda na svojom stredajšom rokovaní tento program APVV schválila.

Základným cieľom programu je podpora výskumu a vývoja zameraných na ochorenie COVID-19, respektíve súvisiacich s ním, a s tým spojená prípadná podpora zariadení na testovanie produktov týkajúcich sa tejto nákazy.

„Patriť sem môže výskum a vývoj, ktoré sú zamerané na relevantné lieky (vrátane vakcín) a liečby, ich medziprodukty, účinné farmaceutické zložky a suroviny, zdravotnícke pomôcky, nemocničné a zdravotnícke vybavenie (vrátane pľúcnych ventilátorov a ochranných odevov a vybavenia, ako aj diagnostických nástrojov) a potrebné suroviny, dezinfekčné prostriedky, ich medziprodukty a chemické suroviny potrebné na ich výrobu a nástroje na zber a spracovanie údajov,“ vyplýva z predloženého materiálu z dielne rezortu školstva.

Na základe verejnej výzvy APVV a po schválení vybraných projektov získajú žiadatelia finančnú podporu. Projekty budú trvať maximálne 18 mesiacov, ich podpora je plánovaná na roky 2020 a 2021, každý rok po štyri milióny eur, spolu teda v sume osem miliónov eur. Na jeden projekt bude maximálne pridelená suma 400.000 eur.

Podporených bude zhruba 20 projektov naprieč všetkými oblasťami vedy a výskumu od základného až po aplikovaný výskum. „Nevieme, či príde a kedy príde druhá vlna nového koronavírusu. Tieto projekty môžu pomôcť aj tomu, aby sme boli na to lepšie pripravení," povedal štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre oblasť vedy a výskumu Ľudovít Paulis.

Žiadosti podľa neho bude možné podávať už v nasledujúcich dňoch. „Celý proces je zjednodušený, aby mohli byť žiadosti napísané rýchlejšie. Očakávame, že do mesiaca by mohli podať príslušní vedci a tímy žiadosti a do ďalšieho mesiaca by boli vyhodnotené. Pre porovnanie, normálne taký proces trvá šesť mesiacov, niekedy aj 12 mesiacov,“ uzavrel Paulis.

Prostriedky na realizáciu programu sú zabezpečené v limitoch rozpočtu APVV na rok 2020 a sú zahrnuté aj v návrhu rozpočtu APVV na rok 2021.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…