Za odhodenie rúška na zem pokuta 300 eur, navrhujú Francúzi. Jednorazové rúško sa rozkladá aj 500 rokov
Návrh zákona prichádza zo strany poslanca v mene boja za životné prostredie.
PARÍŽ 28. mája - Francúzsky republikánsky poslanec Eric Pauget predložil návrh zákona, ktorý, ako dúfa, nenechá zvyšok poslancov chladným. Poslanec chce presadiť pokutovanie ľudí, ktorí bezohľadne znečisťujú krajinu pohodenými rúškami či rukavicami v uliciach po celom Francúzsku.
Posledné týždne totiž internet doslova zaplavujú fotografie zachytené pohoršenými obyvateľmi väčšinou väčších európskych miest, na ktorých dominujú práve rúška, ktoré sú pohádzané kade-tade po chodníkoch. Pauget sa preto rozhodol konať, keďže podľa neho je takého správanie absolútne neprijateľné ako z hľadiska zdravia, tak i životného prostredia. Za bezohľadnosť požaduje pokutu vo výške 300 eur - a to bez výnimky.
Jednorázové rúška znamenajú obrovskú záťaž najmä z pohľadu ekológie. „Ja sám vidím denne desiatky týchto jednorázových rúšok pohodených trebárs na parkoviskách, či dokonca v supermarketoch. V mojom volebnom obvode, ktorý hraničí so Stredomorím, tieto rúška či rukavice doslova lemujú morské dno,“ opisuje situáciu Pauget.
Rozhorčený zákonodarca vidí v tejto forme prístupu k situáciu katastrofické dôsledky, pričom nezabúda pripomenúť, že v prvom rade ide o možný kontaminovaný prostriedok prenosu nákazy novým koronavírusom.
Rozloženie jednorazových rúšok v prírode trvá približne 500 rokov
Jednorazové chirurgické masky alebo rúška, ktoré majú životnosť zhruba 4 hodiny, sa v prírode rozkladajú od 400 do 500 rokov. „Ako vieme, Francúzsko nedávno objednalo miliardu masiek, pričom týždenná spotreba je zhruba 200 miliónov. Ak sa v prírode nachádza len 10% z týchto masiek, je to desivé,“ hovorí Pauget pre portál actur.fr.
Vznikajú tiež polemiky, či výška navrhovanej pokuty, 300 eur, nie je prehnaná, keďže za nedodržanie iných (napríklad dištančných) opatrení sa pokuty vo Francúzsku pohybujú na úrovni 38 eur. „Chcel som dostatočne upozorniť na tento problém a pritiahnuť pozornosť vlády, no najmä občanov,“ vysvetľuje Pauget, pričom naznačil, že návrh poslal aj ministrovi vnútra a tiež francúzskemu prezidentovi.
Ako recyklovať?
A čo teda urobiť s použitým jednorázovým rúškom, alebo aj respirátorom? Dôležité je, aby boli vyhodené tam, kam patria. „Nepatria do modrých kontajnerov a vriec na triedený zber,“ vysvetľuje riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou zo zbernej spoločnosti NATUR-PACK Marek Brinzík.
Aj napriek tomu tam podľa jeho slov často končia. „Potvrdzuje to našich viac ako 80 analýz, ktoré sme uskutočnili po celom Slovensku,“ tvrdí a zdôrazňuje, že použité respirátory a rúška patria do zmesového kontajneru.
V tomto zmysle vydal v marci odporúčanie aj Úrad verejného zdravotníctva. Ten rovnako odporúča likvidovať použité rúška a vreckovky z domácností ako bežný komunálny odpad.