Ľudovci z EP žiadajú európsku smernicu, ktorá sa zameria na násilie proti ženám
TASR
TASR

Ľudovci z EP žiadajú európsku smernicu, ktorá sa zameria na násilie proti ženám

Podľa uvedeného dokumentu je násilie páchané na ženách zločin, voči ktorému treba zaujať nulovú toleranciu.

Foto: Ilustračné — Foto: pixabay.com

Brusel 25. mája (TASR) - Násilie voči ženám by sa malo naliehavo riešiť na najvyššej úrovni. Uviedlo to v pondelok v spoločnej výzve 15 poslancov Európskeho parlamentu (EP) z politickej frakcie Európskej ľudovej strany (EPP), vrátane predsedu frakcie Manfreda Webera.

Prudký a dramatický nárast domáceho násilia 

List, v ktorom skupina europoslancov žiada, aby Brusel navrhol novú smernicu a zabezpečil financovanie programov na prevenciu násilia proti ženám, je adresovaný predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a eurokomisárke pre rovnosť Helene Dalliovej.

Trinásť poslankýň z EPP z 13 členských krajín EÚ, ako aj šéf frakcie Manfred Weber a jej podpredseda Esteban González Pons upozornili, že súčasná kríza spojená s pandémiou nového druhu koronavírusu pomohla odhaliť „dlhodobú, ale často skrytú pandémiu“, ktorou je domáce zneužívanie a násilie.

Podľa ich slov ženy a deti, ale niekedy aj muži čelia realite násilia v prostredí, ktoré je považované za ich bezpečné útočisko, v ich vlastnom dome.

„Počas obdobia karantény, ktoré bolo potrebné na zvládnutie choroby COVID-19, sme v Európskej únii zaznamenali prudký a dramatický nárast domáceho násilia. Dôsledkom je, že mnoho žien je denne konfrontovaných nielen so súčasnou zdravotnou krízou, neistou hospodárskou situáciou a stálou potrebou rodinnej starostlivosti, ale aj s hrozivou realitou domáceho násilia,“ uvádza sa v spoločnej výzve europoslancov, ktorí zastupujú aj Výbor EP pre práva žien a rodovú rovnosť.

Nulová tolerancia 

Dokument von der Leyenovú, Dalliovú a Michela vyzýva, aby „raz a navždy“ prijali nevyhnutné opatrenia a zaviazali sa k odstráneniu domáceho násilia a násilia páchaného na ženách.

„Naliehame na všetky členské štáty, ako aj na Európsku úniu, aby bezodkladne ratifikovali Istanbulský dohovor a aby využili inovácie a iniciatívy v oblasti osvedčených postupov z uplynulých týždňov a zabezpečili vytvorenie komplexnej štruktúry, ktorá zabráni podobným situáciám v budúcnosti,“ uviedli signatári výzvy.

Podľa uvedeného dokumentu je násilie páchané na ženách zločin, voči ktorému treba zaujať nulovú toleranciu. Európska komisia by podľa tejto výzvy mala využiť všetky dostupné nástroje a politiky, vrátane navrhnutia smernice EÚ na riešenie násilia založeného na rodovej príslušnosti, a koordinácie zdieľania už osvedčených postupov medzi členskými štátmi. Nová smernica by mala vyjsť v ústrety presnému zberu údajov, podpore kľúčových služieb a zabezpečeniu dostatočného množstva financií pre programy súvisiace s prevenciou a bojom proti násiliu na ženách.

„Nastal čas na konkrétne kroky nielen na zabezpečenie ochrany všetkých Európanov pred chorobou COVID-19, ale aj pred násilím v domácnosti,“ uvádza sa v závere výzvy.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…