Dobré noviny
Nový bratislavský súd bude v budove bývalej školy
TASR
TASR

Nový bratislavský súd bude v budove bývalej školy

Hlavné mesto malo objekt v správe od októbra 2011. Výsledok súdneho sporu by nemal mať dosah na okresný súd.

Bratislava 5. októbra (TASR) - Bratislavský Justičný palác by už nemal byť domovom Okresného súdu Bratislava 1. Najväčší okresný súd na Slovensku si už vyhliadol nové sídlo.

Justičný palác v Bratislave Foto: TASR/Martin Baumann

Ide o schátraný objekt bývalej základnej školy na rohu Lazaretskej a Cukrovej ulice, ktorá susedí s krajským riaditeľstvom Policajného zboru. Podľa kúpnej zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv, okresný súd kúpil budovy aj s pozemkami od hlavného mesta za takmer 3,7 milióna eur.

"V súčasnej dobe Okresný súd Bratislava I požiadal o vypracovanie finančnej analýzy predpokladaných nákladov na realizáciu nevyhnutných rekonštrukčných prác budov," povedala pre TASR novovymenovaná šéfka okresného súdu Eva Fulcová. Základná škola na Lazaretskej zanikla v roku 2005. Vyše storočná stavba má v súčasnosti dve podlažia, do nového sídla sa má z Justičného paláca presťahovať celý okresný súd, ktorý dnes zamestnáva 209 ľudí. "Súčasné priestorové pomery na Okresnom súde Bratislava 1 sú v kritickom stave, keďže sa delí o priestory s Krajským súdom a Ústavom pre výkon väzby a trestu odňatia slobody," upozornila hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová. Dodala, že jednou z priorít pri výbere nových priestorov bolo udržanie lokalizácie v Starom Meste.

Budovy sa už v minulosti takmer dočkali rekonštrukcie. Vedenie mestskej časti Staré Mesto uzatvorilo v roku 2006 zmluvu s firmou Noavista, ktorá ich mala zrekonštruovať výmenou za časť objektu. Plán však nevyšiel a firma sa domáha na súde náhrady škody. Podľa informácii TASR spor nebol právoplatne ukončený. Hlavné mesto malo objekt v správe od októbra 2011. Výsledok súdneho sporu by nemal mať dosah na okresný súd. "Ide o spor o náhradu škody, ktorý sa netýka Okresného súdu Bratislava 1 ako nadobúdateľa predmetnej nehnuteľnosti," potvrdila Fulcová.

Do histórie školy sa zapísala aj takzvaná kolková aféra spred 20 rokov. Bývalý riaditeľ školy Peter Reich patril medzi hlavných obžalovaných, ktorí mali vyrobiť najmenej 91.000 kusov falošných kolkov v hodnote 1000 Sk. Bolo to v období, keď sa federálne tisíckorunáčky dali vymeniť už len na špeciálnu žiadosť v banke. Práve v budove školy sa mal stretávať okrem iných aj s bývalým šéfom kontrarozviedky SIS Jaroslavom Svěchotom, ktorý mal byť podľa niektorých obžalovaných jedným z organizátorov trestnej činnosti. Reich bol v roku 2011 právoplatne odsúdený na 18 mesiacov a spolu s ním odsúdili aj ďalších troch mužov. Svěchota zomrel v roku 2004.

Už ste čítali?