V Nórsku zorganizovali „tajné“ cyklistické preteky, vyhral ich Leknessund

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Športový svet sa pomaly prebúdza z núteného spánku spôsobeného pandémiou koronavírusu a aj keď ešte nie oficiálne, týka sa to aj cyklistiky.

Oslo 21. mája (TASR) - Športový svet sa pomaly prebúdza z núteného spánku spôsobeného pandémiou koronavírusu a aj keď ešte nie oficiálne, týka sa to aj cyklistiky. V stredu sa totiž neďaleko nórskeho Osla uskutočnili prvé preteky profesionálnych jazdcov v západnej Európe od marca. Individuálnu časovku do vrchu zorganizovali na utajenom mieste, bez divákov a len s desiatimi pretekármi.

Koronakríza prerušila sezónu v polovici marca a obnoviť by sa mala prvými pretekmi pod hlavičkou Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) predbežne až na začiatku júla. V Nórsku sa však rozhodli, že sa aspoň zopár jazdcov otestuje už skôr a tak v stredu vyrazili na trať.

Bolo to ťažšie, ako čakal

Časovku do vrchu Klatrekongen Fuel of Norway vyhral Andreas Leknessund. Pretekár Uno-X Development tímu mal na 4,1 km dlhej trati s priemerným sklonom okolo 7% čas 10:12 min. „Bolo to ťažšie, ako som očakával. Posledné dni som sa dobre pripravoval, takže som bol motivovaný a chcel som ísť rýchlo,“ povedal víťaz pre nórsku televíziu TV2, ktorá vysielala preteky naživo. Informoval o tom portál cyclingnews.com

Na druhom mieste skončil Tobias Foss z Jumbo-Visma s mankom 21 s a tretí Adne Holter (Joker Fuel of Norway) stratil 34 sekúnd. Všetkých desať pretekárov bolo z Nórska. Nechýbal medzi nimi ani víťaz troch etáp na Tour de France Edvald Boasson Hagen zo stajne NTT Pro Cycling, ktorý skončil na šiestej priečke.

Preteky nie sú zaradené do európskeho kalendára UCI, zorganizovali ich športový riaditeľ tímu Ineos Gabriel Rasch a riaditeľ Tour of Norway Birger Hungerholdt. Miesto konania držali v tajnosti, aby sa na štarte, v cieli či popri trati nezhromažďovali diváci a nevytvárali veľké skupiny. Zároveň dodržiavali prísne koronavírusové opatrenia. „V tejto situácii sme tam chceli mať čo najmenej ľudí,“ citoval Hungerholdta belgický denník Het Nieuwsblad.