Kvôli láske sa presťahovala až do Austrálie. Odtiaľ učí Lesana slovenské deti kresliť, každú nedeľu sa môžete zapojiť aj vy
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Kvôli láske sa presťahovala až do Austrálie. Odtiaľ učí Lesana slovenské deti kresliť, každú nedeľu sa môžete zapojiť aj vy

Jej život je popretkávaný rozprávkami, keďže tvorí pre deti.

Veronika Lesana Renčková. — Foto: Archív/VLR

BRATISLAVA/SYDNEY 23. mája - Jej rodičia chceli, aby bola v živote zabezpečená a mala istoty. Umenie túto predstavu nespĺňalo. „Som Husákove dieťa a myslím si, že naše detstvo nebolo veľmi na ružiach ustlané. Z vymyslenej istoty sme sa vrhli do chaotickej neistoty a moji rodičia nevideli môj osud v niečom tvorivom, ale v niečom, čo by malo v budúcnosti uplatnenie,“ začala s rozprávaním Veronika Lesana Renčková.

Keďže bola dobrá v matematike, neminula ju stavebná škola. S tvorením nikdy neprestala a po doštudovaní veľa práce v jej odbore nebolo. 

Veronika začala kresliť už od útleho detstva. Vďaka rodičom a starým rodičom si našla cestu nielen k farbičkám, ale aj k šitiu a vyšívaniu. V dospelosti tak pre ňu nebol problém tvoriť bábky, divadelné kostýmy či ilustrácie.
Veronika začala kresliť už od útleho detstva. Vďaka rodičom a starým rodičom si našla cestu nielen k farbičkám, ale aj k šitiu a vyšívaniu. V dospelosti tak pre ňu nebol problém tvoriť bábky, divadelné kostýmy či ilustrácie. Foto: Archív/ VLR

Jej život je pretkaný rozprávkami

Začala sa realizovať v tvorivej oblasti so zameraním na tých najmenších. Tvorí obrázkové knihy, ilustrácie, divadelné bábky, kostýmy, rekvizity a jej život je prepojený s rozprávkami.

„Rozprávka pre mňa mňa môj život. So všetkými jeho tajomstvami, nástrahami, drakmi,ďalekými cestami, prekážkami, ježibabami a hlúpymi Janami, či dobrými vílami,“ hovorí s úsmevom.

Istý je len šťastný koniec

V rozprávke je vždy len jediná istota, a tou je šťastný koniec. Väčšinou rozprávkové príbehy prinášajú nečakané zvraty. Rovnako to bolo aj v prípade Veroniky. 

Kým si žila svoj spokojný život, asi každý druhý rok ju chodil navštevovať jej sused z detstva v Hriňovej, Andrej, ktorý žije v Austrálii už 15 rokov. 

Dáš mi pusu?

„Po vypočutí rôznych príbehov a kvapkaní mu do oka, keďže mu v tom čase operovali oči na očnej klinike v Bratislave, sa ma opýtal, či ho nepobozkám,“ spomína. Odmietla to. Andreja však niekoľkodňové odmietanie neodradilo a Lesana mu nakoniec tú pusu dala.

„Andrej tvrdí, že som sa mu páčila už ako dievčatko, keď som chodila copatá a cupitala som zo školy domov,“ hovorí.

Andrej a veronika.
Andrej a veronika. Foto: Archív/ VLR

Láska hory prenáša

O pol roka na to išla na skusy do Austrálie. Ostala tam a spolu s Andrejom žijú v Sydney.

Priznáva, že presťahovať sa k protinožcom nebolo jednouché rozhodnutie. Po dvoch rokoch si zvykla na prostredie, spočiatku nepoznala poriadne ani rastliny. „Pripomínali mi naše obývačky, lebo to, čo tu rastie vonku, u nás rastie v bytoch. No a okrem toho je vlastne všetko iné. Ešte aj juh je chladnejší a sever teplejší. Proste všetko naopak. A Vianoce v lete...,“ opisuje neľahkú adaptáciu na nové prostredie.

Tvorba pre deti

Hovorí, že najťažšie je pre ňu seba-vyjadrenie v angličtine a zároveň, trocha s nadsázkou pripája užitočnú radu: „Dievčatá, dám vám radu. Ak sa chcete naučiť naozaj dobre cudzí jazyk, nájdite si native speaking boyfriend. Ja mám síce Austrálčana, ale rozpráva so mnou po slovensky.“

V Austrálii však nezostala nečinná „Učím sa stále po anglicky, pracujem na vlastných projektoch. Snažíme sa spoločne postaviť rodinnú firmu so zameraním na edukačné hračky pre deti,“ vymenovala.

Výuka zábavou

Aj keď sú u protinožcov, obaja Hriňovčania myslia aj na deti na Slovensku. Na Yoututbe ich učia kresliť zvieratká a zároveň ich pri tom učia hravou formou angličtinu.

„Keď vypukla pandémia Covid-19, Andrej, ktorý je fotograf, mal prestávku v práci, tak ostal na to priestor. Pre deti tvorím odjakživa a je mi to najbližší spôsob môjho kreatívneho vyjadrenia. Na YouTube na Slovensku chýbalo niečo podobné,“ priblížila začiatky projektu.

Veronika tvrdí, že ako umelkyňa má práve vizuálnu pamäť: „Pri učení často vyžívam kresby. Spojenie viacerých vnemov pomáha človeku lepšie pochopiť a zapamätať si danú problematiku. Naším zámerom bolo spomenúť anglické slovíčka, len tak mimochodom. V rozhovore. Výuka zábavou, nie drilom.“

Deti učí aj papagáj

O zábavu sa stará aj papagáj Valentín, ktorého zhotovila ona sama. Bol to spontánny nápad. Na Facebooku sa chcela svojim kamarátom a rodine pochváliť novou bábkou papagája kakadu. Keďže ho vytvorila na Valentína, prischlo mu meno Valentín.

Hlas mu prepožičal práve Andrej. Spolupráca im vraj ide od ruky. Aj keď Veronika priznáva, že Andrej tvrdí, že ho vie niekedy nahnevať. „Ja mám zase pocit, že on nahnevá mňa,“ dodala so smiechom.

Najťažšia vec je pre Veroniku žiť v Austrálii bez rodiny a priateľov. .
Najťažšia vec je pre Veroniku žiť v Austrálii bez rodiny a priateľov. Foto: Archív/ VLR

Netreba sa brať vážne

Ona je podľa vlastných slov typ, ktorý rád vymýšľa je veľmi precízna. „Čo verím, že nie je úplne príjemná vlastnosť pre spoluprácu. Andrej má radšej prácu, ktorá rýchlejšie odbúda a je efektívna. No tak občas narazí kosa na kameň,“ prezradila o ich spolupráci. Avšak, ako hovorí, pomáha im hlavne humor: „Pomáha nebrať sa tak vážne.“

Že im to spolu naozaj ide, potvrdzujú reakcie detí a rodičov. „Máme od nich krásnu spätnú väzbu. To je tá najkrajšia časť. Tvorba videí pre náš Youtube kanál „Ateliér Lesana“ je zatiaľ len náročná a nezisková aktivita na voľný čas s pocitom zadosťučinenia a radosti z kreatívnej práce,“ priznáva.

Online kurz rozprávkového kreslenia

„A aby som nezabudla, keď kreslím, veľmi rada počúvam nielen rozprávky, ale aj príbehy a osudy starších ľudí. Neviem prečo. Je obdivuhodné, koľko taký ľudský život dokáže všetko obsiahnuť a vydržať. Je to pre mňa veľmi inšpirujúce a motivujúce,“  hovorí.

Zaujímavé je, že Veronika nemá najobľúbenejšiu rozprávku, „ale mám rada vždy tú, ktorá mi pomôže rozriešiť nejakú ťažkosť alebo záhadu,“ tvrdí.

Ktovie, možno to bude práve tá, ktorú nám v nedeľu prečítajú Miška a Martin Kaprálikovci. Veronika ich bude totiž každú nedeľu pozorne počúvať a po rozprávke bude na Facebooku Dobrých novín kresliť postavičku, ktorá vystupovala v danej rozprávke.

Veronika každého presvedčí, že kresliť sa môže naučiť naozaj ktokoľvek a netreba k tomu obrovský talent. Stačí vziať pastelky, o 9:30 zavítať na Facebook Dobrých novín a do pár minút môže byť na papieri krásna rozprávková postava.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…