Petržalka odpustí pre koronakrízu podnikateľom dlh z nájmu
TASR
TASR

Petržalka odpustí pre koronakrízu podnikateľom dlh z nájmu

Bratislavská mestská časť Petržalka chce pomôcť podnikateľom, ktorých sa koronakríza dotkla v najväčšej miere.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 21. mája (TASR) – Bratislavská mestská časť Petržalka chce pomôcť podnikateľom, ktorých sa koronakríza dotkla v najväčšej miere. Fyzické a právnické osoby, ktoré majú prenajaté nebytové priestory od mestskej časti na účely podnikateľskej činnosti, môžu požiadať petržalskú samosprávu o odpustenie dlhu z nájmu v čase mimoriadnej situácie spôsobenej novým koronavírusom.

„Oprávneným žiadateľom je nájomca, ktorý v čase mimoriadnej situácie zaznamenal pokles tržieb v marci minimálne o desať a v apríli minimálne o 20 percent,“ informovala TASR hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Podmienka na odpustenie dlhu

Požiadať o odpustenie dlhu z nájmu môžu podnikatelia prostredníctvom žiadosti, v ktorej sú povinní uviesť popis hlavnej činnosti v prenajatom priestore, počet dní uzavretej prevádzky podľa jednotlivých mesiacov, miesto prevádzky, percento poklesu tržieb a deň otvorenia prevádzky. „Žiadosť podnikateľ odošle spolu s čestným prehlásením, že spĺňa podmienky, ktoré mestská časť stanovila na odpustenie dlhu z nájmu,“ podotkla Halašková.

Podmienkou na odpustenie dlhu z nájmu je, že žiadateľ má uhradené nájomné do 29. februára, má splnené daňové povinnosti, respektíve má odklad, má splnené povinnosti odvodu preddavku na zdravotné a sociálne poistenie, nemá voči mestskej časti splatné finančné záväzky.

Nemali by mať iný príjem ani dôchodok

Rovnako aj, že nie je v konkurze, likvidácii, nútenej správe, či nemá určený splátkový kalendár, nemá evidované neuspokojené nároky svojich zamestnancov vyplývajúce z pracovného pomeru, nemá právoplatne uložený trest zákazu prijímať dotácie alebo subvencie či trest zákazu prijímať pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie.

Žiadateľ by nemal mať žiadny iný príjem od 13. marca z podnikateľskej, nepodnikateľskej i závislej činnosti a nie je ani poberateľom žiadneho dôchodku.

Od čoho sa odvinie výška odpustenej sumy?

Výška odpustenej sumy z dlhu sa bude podľa petržalskej samosprávy odvíjať od kategórie podnikateľskej činnosti a od rozsahu obmedzenia vo fungovaní prevádzky.

„Športové haly, fitcentrá 50 – 100 percent, reštauračné zariadenia v čase úplného zatvorenia 50 – 100 percent, reštauračné zariadenia v čase čiastočnej prevádzky do 50 percent, služby v čase úplného zatvorenia 50 – 100 percent, služby v čase čiastočnej prevádzky do 50 percent, kancelárie v čase úplného zatvorenia 50 – 100 percent, kancelárie v čase čiastočnej prevádzky do 50 percent, občianske združenia do 50 percent a vzdelávanie do 50 percent,“ vymenovala hovorkyňa.

Žiadosť spolu s čestným prehlásením je potrebné zaslať do 5. júna na adresu petržalského miestneho úradu, prípadne emailom na adresu alzbeta.broszova@petrzalka.sk.

Žiadosti bude posudzovať komisia správy majetku a miestnych podnikov a následne o nich budú rozhodovať poslanci na zasadnutí miestneho zastupiteľstva. Kompletné informácie sú dostupné na webe mestskej časti.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…