Dobré noviny
Škótsky ostrov je vďaka vode, vetru a slnku energeticky nezávislý. Môže za to súdržnosť a skromnosť obyvateľov
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Škótsky ostrov je vďaka vode, vetru a slnku energeticky nezávislý. Môže za to súdržnosť a skromnosť obyvateľov

Na ostrove Eigg žije 105 obyvateľov.
Na ostrove Eigg žije 105 obyvateľov. — Foto: Instagram/ig_scotland, allaboutwillow

Malý škótsky ostrov Eigg je úplne sebestačný. Spolieha sa totiž na výlučne obnoviteľné zdroje a nezabúda ani na vzájomnú pomoc a súdržnosť obyvateľov.

EIGG 21. mája - Ostrov Eigg, ktorý je vzdialený len 20 kilometrov od škótskej pevniny, dosiahol historický míľnik. Vďaka obnoviteľným zdrojom energie je úplne sebestačný.

V minulosti sa ľudia na ostrove spoliehali na dieselové generátory, ktoré vyrábali elektrinu len na niekoľko hodín denne. Vďaka vetru, vode a slnku majú dnes obyvatelia ostrova elektrinu 24 hodín denne.

Domček na ostrove.
Domček na ostrove. Eigg je energeticky sebestačný od roku 2008. Foto: Instagram/allaboutwillow 

Zimné mesiace prajú výrobe elektriny

Jedna 100-kilowattová a dve menšie vodné elektrárne produkuje elektrinu z hrádze, 4 veterné turbíny zas prispievajú celkom 24 kilowattmi. Najväčšie množstvo energie tieto alternatívne zdroje vyprodukujú počas zimy, keď je na ostrove veterno a padne veľa zrážok.

V lete zas na ostrove využívajú solárne panely, ktoré sú umiestnené na južných svahoch Eiggu a celkovú kapacitu majú 184 kilowattov.

Nenarúšajú krajinu

Starostlivé plánovanie umiestnenia infraštruktúry zároveň zabezpečilo, že elektrárne a solárne panely neovplyvnia prírodné krásy ostrova. 

Obnoviteľné elektrárne posielajú aktuálne údaje prostredníctvom internetových smerovačov, čo umožňuje vzdialené monitorovanie, aby sa pomohlo riadiť dopyt po energii na ostrove.  Energie putuje podzemnými káblami do domácnosti a podnikov. Ak sa vyprodukuje nadbytok, nabíjajú sa batérie.

Krásna príroda ostrova.
Krásna príroda ostrova. Foto: Instagram/sheana

Lacná energia

Ak sa batérie úplne nabijú, neprijímajú viac energie. V tomto štádiu séria prepínačov aktivuje ohrievače v kostoloch, spoločenskej hale a hale móla. V tomto prípade obyvatelia za spotrebu nemusia platiť, pretože celá komunita ťaží z dostatočného množstva energie. Deje sa tak zvyčajne v zime kvôli dostatku vetra a dažďa.

Cena energie na ostrove je 23 pencí (0,26 eur ) za kilowatthodinu, čo z nej robí jeden z najlacnejších systémov obnoviteľnej energie vo Veľkej Británii. Zdravotné stredisko ostrova má v prípade výpadku napájania vlastný záložný generátor.

Na ostrove sa neplytvá

Ľudia na ostrove však musia myslieť na druhých. Domácnosti sú vybavené meračmi energie, ktoré merajú ich spotrebu a hlásia, či sa blíži hraničný bod spotreby, ktorý predstavuje 5 kilowattov v jednom momente (1 kilowatt spotrebuje rýchlovarná kanvica a práčka, ktoré sú zapnuté súčasne).

Pri podnikoch je to dvojnásobok. Ak dôjde k prekročeniu stropu a výpadku elektrickej energie, musia zaplatiť pokutu vo výške 20 libier (22 eur).

Obyvatelia ostrova sú skutočne uvedomelí. Hoci môžu spotrebovať rovnaké množstvo energie, aj keď systém ukazuje červené svetielko, čo znamená, že obnoviteľné zdroje produkujú menej energie, svoju spotrebu vždy dobrovoľne znížia aspoň o 20 percent.

Spoločné úsilie 

Hoci sa všetci obyvatelia museli istým spôsobom vzdať svojho komfortu, všetci nový obnoviteľný systém jednohlasne odsúhlasili.

Náklady na prevádzku celého systému znižuje aj súdržnosť obyvateľov, ktorí sa sami podieľajú na správe zariadení. Ľudia sa jednoducho naučili potrebné zručnosti. Ich spoločné a dômyselné úsilie prinieslo udržateľné prostriedky na správu prírodných zdrojov ostrova.

Zdroj: Lifegate

Už ste čítali?