Hlavnými pomocníkmi pri výskume znečistenia prostredia sú včely
TASR
TASR

Hlavnými pomocníkmi pri výskume znečistenia prostredia sú včely

Pri výskume zameranom na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi, do ktorého sú zapojené viaceré vysoké školy na Slovensku, sú hlavnými pomocníkmi včely.

Na archívnej snímke včela medonosná — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Prešov 20. mája (TASR) – Pri výskume zameranom na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi, do ktorého sú zapojené viaceré vysoké školy na Slovensku, sú hlavnými pomocníkmi včely. Pri príležitosti Svetového dňa včiel o tom informovala hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove (PU) Anna Polačková.

„Cieľom aktivity je vybudovanie siete spolupracujúcich včelárov na Slovensku, ktorí v rámci projektu poskytnú za istých podmienok vzorky medu, peľových obnôžok a včiel s cieľom hodnotenia vybraných rizikových prvkov," vysvetlila Lenka Demková z Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) PU.

Komplexné posúdenie vďaka včelám

Podstatou spolupráce so včelami je skutočnosť, že dolet včiel za znáškou sú približne dva kilometre, preto bude možné stav znečistenia životného prostredia v rámci sledovaného radiánu posúdiť komplexne.

Demková dodala, že pridanou hodnotou bude hodnotenie zaťaženia ovzdušia využitím metódy machových a lišajníkových "taštičiek", ktorú vedci z katedry ekológie už niekoľkokrát úspešne využili na výskum kvality ovzdušia v rôznych typoch ekosystémov.

Ako doplnila Polačková, do aktivity sa zapojili viacerí včelári z celého Slovenska, ako aj Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, pripojiť sa plánuje aj Katedra geografie FHPV PU.

Včelársky kurz aj pre širokú verejnosť

Podľa Polačkovej ďalších slov FHPV PU na projekte spolupracuje aj s prešovskou Komunitnou včelou záhradou, ktorá vznikla vlani na Františkánskej bašte v centre mesta. Spoločné aktivity však projekt i presahujú. Na pôde katedry ekológie spolu realizujú včelársky kurz pre začiatočníkov určený nielen študentom, ale i širokej verejnosti.

„Cieľom tohto kurzu je naučiť poslucháčov základom včelárstva, oboznámiť ich s hlavnými problémami, ktoré sú spojené so súčasným chovom včiel, ale predovšetkým ich viesť k pozitívnemu prístupu k životnému prostrediu,“ priblížila Polačková.

Ako doplnila, Univerzita tretieho veku Centra celoživotného a kompetenčného vzdelávania PU chce od budúceho školského roka spustiť dvojročný kurz včelárstva pre seniorov. Na praktickú časť má slúžiť univerzitná včelnica so šiestimi včelstvami, ktorú PU plánuje zriadiť na jar budúceho roka.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…