Hlavnými pomocníkmi pri výskume znečistenia prostredia sú včely
TASR
TASR

Hlavnými pomocníkmi pri výskume znečistenia prostredia sú včely

Pri výskume zameranom na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi, do ktorého sú zapojené viaceré vysoké školy na Slovensku, sú hlavnými pomocníkmi včely.

Na archívnej snímke včela medonosná — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Prešov 20. mája (TASR) – Pri výskume zameranom na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi, do ktorého sú zapojené viaceré vysoké školy na Slovensku, sú hlavnými pomocníkmi včely. Pri príležitosti Svetového dňa včiel o tom informovala hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove (PU) Anna Polačková.

„Cieľom aktivity je vybudovanie siete spolupracujúcich včelárov na Slovensku, ktorí v rámci projektu poskytnú za istých podmienok vzorky medu, peľových obnôžok a včiel s cieľom hodnotenia vybraných rizikových prvkov," vysvetlila Lenka Demková z Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) PU.

Komplexné posúdenie vďaka včelám

Podstatou spolupráce so včelami je skutočnosť, že dolet včiel za znáškou sú približne dva kilometre, preto bude možné stav znečistenia životného prostredia v rámci sledovaného radiánu posúdiť komplexne.

Demková dodala, že pridanou hodnotou bude hodnotenie zaťaženia ovzdušia využitím metódy machových a lišajníkových "taštičiek", ktorú vedci z katedry ekológie už niekoľkokrát úspešne využili na výskum kvality ovzdušia v rôznych typoch ekosystémov.

Ako doplnila Polačková, do aktivity sa zapojili viacerí včelári z celého Slovenska, ako aj Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, pripojiť sa plánuje aj Katedra geografie FHPV PU.

Včelársky kurz aj pre širokú verejnosť

Podľa Polačkovej ďalších slov FHPV PU na projekte spolupracuje aj s prešovskou Komunitnou včelou záhradou, ktorá vznikla vlani na Františkánskej bašte v centre mesta. Spoločné aktivity však projekt i presahujú. Na pôde katedry ekológie spolu realizujú včelársky kurz pre začiatočníkov určený nielen študentom, ale i širokej verejnosti.

„Cieľom tohto kurzu je naučiť poslucháčov základom včelárstva, oboznámiť ich s hlavnými problémami, ktoré sú spojené so súčasným chovom včiel, ale predovšetkým ich viesť k pozitívnemu prístupu k životnému prostrediu,“ priblížila Polačková.

Ako doplnila, Univerzita tretieho veku Centra celoživotného a kompetenčného vzdelávania PU chce od budúceho školského roka spustiť dvojročný kurz včelárstva pre seniorov. Na praktickú časť má slúžiť univerzitná včelnica so šiestimi včelstvami, ktorú PU plánuje zriadiť na jar budúceho roka.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…