Dobré noviny
Štát pomôže cestovkám. Dostanú vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy
TASR
TASR

Štát pomôže cestovkám. Dostanú vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy

Žena drží transparent s nápisom „Záchraňme cestovné kancelárie“ počas demonštrácie zástupcov cestovných kancelárii v nemeckom meste Stuttgart
Žena drží transparent s nápisom „Záchraňme cestovné kancelárie“ počas demonštrácie zástupcov cestovných kancelárii v nemeckom meste Stuttgart — Foto: TASR/AP

Cestovné kancelárie dostanú vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy pre situáciu okolo nového koronavírusu.

Bratislava 20. mája (TASR) -  Cestovné kancelárie dostanú vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy pre situáciu okolo nového koronavírusu. Parlament schválil návrh zákona o zájazdoch z dielne ministerstva hospodárstva. Schválením tejto právnej normy, ktorá do programu pribudla ako posledná, sa skončila 7. schôdza Národnej rady SR.

Ak pre mimoriadnu situáciu na Slovensku alebo pre podobnú situáciu v cieľovom mieste trasy zájazdu nie je možné poskytnúť cestujúcemu základné znaky služieb cestovného ruchu, cestovná kancelária môže zákazníkovi navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde alebo mu zaslať oznámenie o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijme navrhnutú zmenu zmluvy.

„Cestovná kancelária je povinná dohodnúť sa s cestujúcimi na poskytnutí náhradného zájazdu najneskôr do 31. augusta 2021,“ uvádza sa v návrhu zákona. Ak sa tak nestane, platí, že cestovná kancelária od zmluvy odstúpila a je povinná cestujúcemu vrátiť všetky platby, najneskôr do 14. septembra 2021.

„Ak je napriek mimoriadnej situácii z dôvodu ochorenia COVID-19 v Slovenskej republike alebo obdobnej situácii v cieľovom mieste alebo v ktoromkoľvek mieste trasy zájazdu možné poskytnúť zájazd podľa zmluvy o zájazde a cestujúci nesúhlasí s poskytnutím zájazdu, je povinný o tom písomne informovať cestovnú kanceláriu najneskôr 30 dní pred začatím zájazdu,“ uvádza sa v právnej norme. Cestovná kancelária je potom povinná do 14 dní zaslať oznámenie o náhradnom zájazde.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) uviedol, že jeho rezort sa pri tvorbe zákona inšpiroval Českou republikou a takéto riešenie pri zájazdoch prijalo už 12 krajín. Návrh zákona tiež počíta s výnimkami.

Parlament schválil pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým sa znižuje vek osôb oprávnených odmietnuť náhradný zájazd písomne do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o náhradnom zájazde zo 70 na 65 rokov.

„Cieľom predloženia pozmeňujúceho návrhu je poskytnúť výhodnejšie podmienky na odmietnutie náhradného zájazdu širšiemu počtu starších osôb,“ uvádza sa v spoločnej správe z výborov. Na preplatenie zájazdu ihneď budú mať nárok aj tehotné ženy a ľudia, ktorí sa v dôsledku koronakrízy stali nezamestnanými.

Ak by hrozilo, že by sa nejaká cestovná kancelária dostala do insolventnosti pre vyplatenie niektorých skupín klientov, tak v tom prípade zo štátneho fondu, s týmto cieľom vytvoreným, sa poskytne účelová pôžička na vykrytie toku peňazí.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 5

Už ste čítali?