Vláda predĺžila kontroly na hraniciach do 26. júna
TASR
TASR

Vláda predĺžila kontroly na hraniciach do 26. júna

Dočasné obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach SR v rámci schengenského priestoru sa predlžuje do 26. júna.

Na snímke zmiešaná hliadka tvorená policajtom a vojakom dohliadajú na slovensko-madarskom hraničnom priechode v Rajke v stredu 8. apríla 2020 v Bratislave. — Foto: TASR/Pavol Zachar

Bratislava 20. mája (TASR) - Dočasné obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach SR v rámci schengenského priestoru sa predlžuje do 26. júna. Vláda schválila ďalšie predĺženie kontrol na hraniciach s Rakúskou republikou, Maďarskom, Českou republikou a Poľskou republikou a na medzinárodných letiskách od štvrtka 28. mája.

Predlženie termínu naďalej súvisí s opatreniami prijímanými v súvislosti so znižovaním rizika šírenia nového koronavírusu. Súčasťou rozhodnutia je aj zoznam hraničných priechodov, na ktorých je počas trvania dočasného obnovenia kontrol na vnútorných hraniciach v rámci schengenského priestoru možné prekročiť hranice SR, po dohode so susednými štátmi je však možné tento zoznam rozšíriť.

O aké priechody ide?

V prípade hraníc s Rakúskou republikou sú určené cestné priechody Bratislava-Jarovce - Kittsee (diaľnica), Bratislava-Jarovce - Kittsee (stará cesta), Bratislava-Petržalka - Berg, Moravský Svätý Ján – Hohenau i Záhorská Ves - Angern an der March, rovnako tak železničné priechody Bratislava-Petržalka – Kittsee a Bratislava–Devínska Nová Ves – Marchegg.

V prípade hraníc s Maďarskom ide o cestné priechody Bratislava-Čunovo - Rajka (diaľnica), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom, Šahy – Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat, Šiatorská Bukovinka – Salgótarján, Kráľ – Bánréve, Milhosť – Tornyosnémeti (cesta I/17), Milhosť – Tornyosnémeti (cesta R4), Hosťovce - Tornanádaska, Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (cestný i železničný priechod). Ďalšie železničné hraničné priechody sú Čaňa – Hidasnémeti, Lenártovce – Bánréve, Fiľakovo – Somosköújfalu, Štúrovo – Szob, Komárno – Komárom a Rusovce – Rajka.

Na vstup z Českej republiky bude možné použiť cestné priechody Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Makov – Bílá-Bumbálka, Horné Srnie – Brumov-Bylnice, Drietoma – Starý Hrozenkov, Moravské Lieskové – Strání, Lysá pod Makytou – Střelná, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Brodské – Břeclav (diaľnica), Holíč – Hodonín, Skalica – Sudoměřice (nová cesta) a železničné priechody Čadca - Mosty u Jablunkova, Lúky pod Makytou - Horní Lideč, Horné Srnie - Vlársky průsmyk, Vrbovce - Velká nad Veličkou a Kúty – Lanžhot.

Na vstup z Poľskej republiky sú v danom období určené cestné priechody Trstená – Chyžné a Vyšný Komárnik – Barwinek a železničný priechod Skalité-Zwardoň.

V prípade vzdušných hraníc ide o letiská v Bratislave, Košiciach, Poprade, Piešťanoch, Sliači, Žiline, Prievidzi, Nitre a Jasnej.

Zoznam sa rozširuje aj o riečne hranice - s Rakúskou republikou Bratislava - Hainburg a s Maďarskom Štúrovo – Esztergom a Komárno – Komárom.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…