Dobré noviny
Pozitívne dôsledky karantény. Emisie skleníkových plynov sú najnižšie od roku 2006
TASR
TASR

Pozitívne dôsledky karantény. Emisie skleníkových plynov sú najnižšie od roku 2006

Na archívnej snímke vodná para stúpa do vzduchu z elektrárne na hnedé uhlie Schwarze Pumpe v nemeckom Senftenbergu.
Na archívnej snímke vodná para stúpa do vzduchu z elektrárne na hnedé uhlie Schwarze Pumpe v nemeckom Senftenbergu. — Foto: TASR/AP

Karanténne opatrenia v dôsledku koronavírusovej pandémie znížili celosvetové hodnoty emisií skleníkových plynov na najnižšiu úroveň od roku 2006.

Washington 19. mája (TASR) - Karanténne opatrenia v dôsledku koronavírusovej pandémie znížili celosvetové hodnoty emisií skleníkových plynov na najnižšiu úroveň od roku 2006.

Medzinárodná štúdia publikovaná v utorok vo vedeckom časopise Nature Climate Change uvádza, že množstvo emisií skleníkových plynov vyprodukovaných za deň v období medzi januárom a začiatkom apríla tohto roku kleslo v porovnaní s priemernými hodnotami počas rovnakého obdobia v minulom roku o 17 percent a do konca roka by sa toto množstvo mohlo znížiť o 4,4 až osem percent.

Najväčší pokles v Číne a USA

Najvýznamnejší pokles za ostatných desať rokov je však podľa výskumníkov dôsledkom vynútených zmien a nie reštrukturalizácie globálnych ekonomík a energetiky.

Štúdia sa zamerala na 69 krajín, vrátane všetkých 50 amerických štátov a 30 čínskych provincií, kde žije 85 percent svetovej populácie a produkujú 97 percent globálnych emisií oxidu uhličitého. Najväčší pokles emisií skleníkových plynov zaznamenali výskumníci práve v Číne a v USA.

Ako to ovplyvní úroveň v dlhodobom horizonte?

Podľa prognóz Programu OSN pre životné prostredie(UNEP) však musí ľudstvo napriek tomu až do roku 2030 každoročne znižovať emisie o 7,6 percenta, aby zabránilo zvýšeniu globálnej teploty o viac ako 1,5 stupňov Celzia.

Zatiaľ však nie je jasné, ako dlho koronavírusová pandémia potrvá, čo sťažuje predpovedať, ako táto skutočnosť ovplyvní úroveň emisií v dlhodobom horizonte. Keďže však išlo o vynútené zmeny spôsobené pandémiou, tento pokles bude pravdepodobne len dočasný. Okrem toho sa rok 2020 stále môže stať jedným z piatich najteplejších v histórii meraní.

Už ste čítali?