Časopis Nota Bene budú opäť predávať v uliciach
TASR
TASR

Časopis Nota Bene budú opäť predávať v uliciach

Predajcovia časopisu Nota Bene sa vracajú do ulíc Bratislavy a ďalších 16 miest s jeho tlačeným vydaním.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 18. mája (TASR) - Predajcovia časopisu Nota Bene sa vracajú do ulíc Bratislavy a ďalších 16 miest s jeho tlačeným vydaním. Nové číslo časopisu s témou „NIE“ budú predávať od polovice mája až do konca júna. Informovala o tom šéfredaktorka Nota Bene Sandra Pázmán Tordová.

Keďže nový koronavírus stále nezmizol, občianske združenie (OZ) Proti prúdu, ktoré Nota Bene vydáva, v spolupráci s epidemiologičkou nastavilo zásady bezpečného predaja pre zákazníkov i predajcov.

Dodržiavajú prísne pravidlá

Tí si pravidelne dezinfikujú ruky a časopisy sú balené po jednom do fólie. „Predávame v rúškach, pri rozhovore po kúpe časopisu dodržujeme odporúčaný odstup dva metre a bezpečnú dĺžku kontaktu do 15 minút,“ vysvetlila Pázmán Tordová.

Na bezpečný výdaj časopisu združenie zriadilo päť terénnych výdajných miest v rôznych častiach Bratislavy, aby sa predišlo radom a zhromažďovaniu predajcov. Tiež každý deň zabezpečuje zvýšenú a pravidelnú dezinfekciu povrchov a pravidelne monitoruje zdravotný stav predajcov, pracovníkov a dobrovoľníkov.

Pomoc od darcov

Aprílové číslo Nota Bene vyšlo len v elektronickej forme, aby nedochádzalo k väčšiemu šíreniu nového koronavírusu a aby združenie chránilo predajcov časopisu. Vďaka 5500 darcom, ktorí v tom čase prispeli na krízovú zbierku, organizácia pomohla už 132 predajcom.

Vďaka finančnej pomoci si predajcovia udržali strechu nad hlavou, preplatili náklady na bývanie vo výške 35 000 eur a dostali tiež príspevok na základné potreby a lieky v celkovej hodnote 16 000 eur. S pomocou Kaplnky Cirkvi bratskej a Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave sa podarilo rozdať stovky potravinových balíčkov.

Prosba o ďalšiu pomoc

„Teším sa, že sa nám spolu podarilo, že predajcovia nemuseli prísť o strechu nad hlavou. Dokonca sa niekoľkí dostali z nocľahárne do bezpečnejšieho bývania v ubytovni a jeden predajca získal domov v prenajatom byte, ktorý naša organizácia získala do prenájmu za zníženú cenu," povedala Pázmán Tordová. Zbierka pomáha udržať si strechu nad hlavou aj predajcom z regiónov, kde projekt realizujú partnerské organizácie.

Zástupcovia združenia prosia ľudí aj o ďalšiu pomoc pre predajcov Nota Bene. „Takmer polovicu predajcov tvoria seniori a ľudia s chronickými chorobami, ktorí sa podľa odporúčaní odborníkov majú chrániť naďalej a obmedziť pohyb vonku. Podržme predajcov v čase, kým sa predaj vráti do starých koľají a budú sa opäť môcť postarať sami o seba," vyzývajú. Prispieť možno na webovej stránke www.pomahatjelahke.sk.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…