Pekarík prispel k víťazstvu Herthy, Dortmund v derby rozdrvil Schalke

Hráč Hoffenheimu Ihlas Bebou (vľavo) bojuje o loptu so Slovákom Petrom Pekaríkom z Herthy (vzadu) počas futbalového zápasu nemeckej Bundesligy TSG 1899 Hoffenheim - Hertha BSC Berlín. — Foto: TASR/AP

Berlín 16. mája (TASR) - Najvyššia nemecká futbalová súťaž sa po dvojmesačnej pauze vynútenej pandémiou koronavírusu opäť rozbehla 26. kolom.

Druhý tím tabuľky Borussia Dortmund si poradil v šlágri so Schalke 04 hladko 4:0. V ďalšom sobotnom dueli Hertha Berlín v základnej zostave s Petrom Pekaríkom triumfovala na ihrisku Hoffenheimu 3:0.

Pekarík prispel k víťazstvu Herthy

Práve slovenský obranca dostal prvú žltú kartu po bundesligovom reštarte, za tím z hlavného mesta odohral celý zápas a mal podiel na prvom góle hostí, keď jeho strelu si stečoval do vlastnej siete Kevin Akpoguma. Všetky stretnutia sa hrali bez divákov a za prísnych hygienických opatrení.

Prvý gól po reštarte strelil Erling Haaland

Prvý bundesligový gól po reštarte strelil Erling Haaland, nórsky útočník vo vestfálskom derby poslal Dortmund do vedenia v 29. minúte, keď usmernil do siete center Thorgana Hazarda z pravej strany. Náskok „žltočiernych“ zvýšil tesne pred prestávkou Raphael Guerreiro, vysoký triumf spečatili v druhom polčase T. Hazard a svojím druhým gólom v zápase Guerreiro.

Dortmund sa vďaka víťazstvu priblížil vedúcemu Bayernu na rozdiel jedného bodu, úradujúci majster si môže prinavrátiť štvorbodový náskok v prípade nedeľnej výhry na ihrisku Unionu Berlín. Schalke kleslo zo šiestej priečky na priebežnú ôsmu.

Prvú žltú kartu po obnovení sezóny dostal v 11. minúte duelu v Hoffenheime za nedovolený zákrok slovenský reprezentant Peter Pekarík. S Herthou napokon slávil nečakane hladký triumf 3:0. Po bezgólovom prvom polčase sa ujali hostia vedenia v 58. minúte, keď volej Pekaríka stečoval do vlastnej siete domáci Akpoguma.

O dve minúty poistil náskok Herthy Vedad Ibiševič, výhru spečatil v 74. minúte Matheus Cunha. Úspešnú zápasovú premiéru na lavičke Herthy absolvoval nový tréner Bruno Labbadia. Berlínčania poskočili na priebežné 11. miesto, Hoffenheim je deviaty.

V ďalšom súboji tretie Lipsko iba remizovalo doma s Freiburgom 1:1. Hostia mohli aj vyhrať, ale gól Robina Kocha v štvrtej minúte nadstaveného času napokon neplatil, systém VAR odhalil ofsajd. Wolfsburg uspel na trávniku Augsburgu 2:1, víťazný gól „vlkov“ strelil v nadstavení Daniel Ginczek. V dueli dvoch tímov zo spodku tabuľky hrala Fortuna Düsseldorf s SC Paderborn nerozhodne 0:0.

Bundesligu reštartovali bez divákov

Bundesligu reštartovali bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Hráči si museli zvyknúť na komornú atmosféru na štadiónoch, odpustiť si museli aj spoločné oslavy gólov či podávanie si rúk.

Zakázané bolo odpľúvanie si, náhradníci i tréneri museli dodržiavať rozostupy a nosiť ochranné masky. Tréneri však mohli v zápasoch vystriedať až piatich hráčov. Novinka má chrániť zdravie futbalistov, ktorých čaká nahustený program, keďže v pláne je dokončiť ročník do 30. júna.

V nedeľu pokračuje liga zápasmi 1. FC Kolín - FSV Mainz a Union Berlín - Bayern Mníchov, kolo dohrajú pondelkovým súbojom Werder Brémy - Bayer Leverkusen.