Dobré noviny
Letecké spoločnosti predstavili radikálne zmeny pravidiel. Ako bude vyzerať cestovanie po korone?
Michaela Mäsiarová
Michaela Mäsiarová

Letecké spoločnosti predstavili radikálne zmeny pravidiel. Ako bude vyzerať cestovanie po korone?

Niekoľkohodinové predĺženie check-inu, meranie teploty, dezinfekcia batožiny, ale aj negatívny test na COVID-19. A to je iba začiatok.

BRATISLAVA 19. mája - Dezinfekčné tunely, meranie teploty priamo na letisku, ale aj „čerstvý“ a negatívny test na COVID-19. Letecké spoločnosti z celého sveta predstavujú striktné bezpečnostné opatrenia, ktoré majú v prvom rade zabrániť potenciálnej hrozbe ďalšieho šírenia nového koronavírusu.

Niektoré opatrenia ešte môžu prejsť úpravami či doladením, s čím sa však v tejto fáze neráta, je upustenie z niektorých z nich. I keď niektoré sú stále v rovine „nápadu“ či blízkej budúcnosti. Aspoň zatiaľ. Napokon, uvidíme, ktoré z nich sa napokon do praxe skutočne dostanú a či sa časom potvrdí ich účinnosť.

Biometrické meranie tváre namiesto klasického cestovného pasu

Pasy, ako ich poznáme, možno zostanú pasé. Na identifikáciu pasažierov spoločnosti uvažujú nad zavedením bezdotykového biometrického snímania tváre a odtlačkov, čo by z hľadiska bezpečnosti zdravia bolo najrozumnejším riešením. Niektoré spoločnosti však na túto technológiu už prešli a v praxi ju aktuálne využíva napríklad spoločnosť British Airways.

Na elektronickej tabuli sú zrušené odlety na letisku vo Vilniuse v stredu 13. mája 2020.
Na elektronickej tabuli sú zrušené odlety na letisku vo Vilniuse v stredu 13. mája 2020. Foto: TASR/AP

Negatívny test na COVID-19

Okrem snímania tváre sa nádejný pasažier bude musieť pred zamestnancom letiska preukázať negatívnym testom na nový koronavírus. Hovorí sa tiež o zavedení takzvaného „imunitného pasu“.

Inak k problematike testovania pristupuje napríklad Viedeň. Tam majú cestujúci aktuálne možnosť otestovať sa na koronavírus priamo na letisku, pričom výsledok je dotyčnému známy najneskôr do troch hodín.

Na čom sa však väčšina zhoduje, je fakt, že tzv. „testovacie preukazy“, ktoré by boli efektívnejšou formou bezpečného po pandemického cestovania, prichádzajú do úvahy až v prípade vývoja oficiálnej vakcíny.

Check-in či prestupy sa značne predĺžia

Meranie teploty, dezinfekcia podpalubnej batožiny a následná dezinfekcia celého lietadla znamená v praxi niekoľkohodinové predĺženie prestupov jednotlivých letov. V tomto režime aktuálne už fungujú viaceré aerolinky. Nebude tiež možný iný než online check-in a platenie na letiskách tiež neprichádza (v rámci budúcich bezpečnostných opatrení) do úvahy.

 Zamestnanci letiska s ochrannými rúškami, štítmi a latexovými rukavicami  stoja na termináli 2 na parížskom letisku Charlesa de Gaullea vo štvrtok 14. mája 2020.
Zamestnanci letiska s ochrannými rúškami, štítmi a latexovými rukavicami stoja na termináli 2 na parížskom letisku Charlesa de Gaullea vo štvrtok 14. mája 2020. Foto: TASR/AP

Mnoho spoločností sa tiež pohráva s myšlienkou vynechávať jedno sedadlo medzi pasažiermi, aktuálne je však podľa Európskej komisie na každej spoločnosti, či sa pravidlo rozhodne zaviesť. Povinnými sú však ochranné masky a špeciálne ochranné odevy pre zamestnancov.

Na palube bez príručnej batožiny

Úplnou novinkou je zákaz nástupu na palubu lietadla s príručnou batožinou. Novinkou sú tiež dezinfekčné tunely, ktoré nájdeme v takzvaných dištančných líniách v rámci verejných priestranstiev. Čakať tam na vás budú dávkovače s dezinfekciou.

Nové nariadenia sa zostavujú na základe odoziev od Európskej cestovnej komisie, Svetovej organizácie cestovného ruchu, či Medzinárodnej rady letísk. Detailné informácie k tejto téme nájdete tiež v rozsiahlom článku Cecilie Roudriguez z magazínu Forbes.

Už ste čítali?