Festival Nová dráma/New Drama bude v štandardnom rozsahu o rok
TASR
TASR

Festival Nová dráma/New Drama bude v štandardnom rozsahu o rok

Po prvom presune festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2020 z májového termínu na jeseň sa v aktuálnej situácii usporiadateľ rozhodol presunúť 16. ročník na tradičný májový termín v roku 2021.

Vladislava Fekete — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 14. mája (TASR) - Po prvom presune festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2020 z májového termínu na jeseň sa v aktuálnej situácii usporiadateľ rozhodol presunúť 16. ročník na tradičný májový termín v roku 2021. Počas tohtoročnej jesene však festival uvedie dve aktivity. TASR o tom informoval výkonný riaditeľ festivalu Dušan Poliščák.

„Aj keď sa situácia v týchto dňoch vyvíja relatívne priaznivo, rozhodli sme sa z bezpečnostného hľadiska pristúpiť k tomuto kroku,“ komentovala riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete rozhodnutie presunúť Novú drámu/New Drama na budúci rok, kedy sa uskutočnia aj ďalšie festivalové podujatia v spolupráci s medzinárodnou sieťou kritikov AICT – kongres a konferencia.

Na jeseň sa však môžu fanúšikovia festivalu tešiť na dve aktivity, ktoré podujatie súčasnej drámy čiastočne pripomenú. Organizátori sa rozhodli zaznamenať 20. výročie súťaže o pôvodný slovenský a český dramatický text Dráma v podobe knihy, ktorá predstaví všetky ročníky, autorov, inscenačnú prax, ale aj zhodnotí význam projektu.

„Okrem toho plánujeme tiež vydať zborník dramatických diel, ktoré vznikli pri príležitosti špeciálneho a svojím spôsobom jedinečného projektu zameraného na otázky ekológie a environmentu – Green Drama,“ objasnila Fekete.

Ako ďalej spresnila, prezentáciu oboch publikácií spoja so scénickým čítaním: „Bude to dvojdňová pocta slovenským dramatikom a dramatičkám, ktorí nás dlhodobo sprevádzajú a formujú dejiny a aktuálnu chvíľu slovenského divadla.“

S presunom 16. ročníka festivalu súvisí aj presun samotných súťažných inscenácií. Tohtoročných osem divadelných inscenácií si diváci budú môcť pozrieť budúci rok. „V závislosti od spustenia kreatívnych procesov v divadlách je možné, že zoznam bude obohatený o ďalšie z nich,“ uzavrela Fekete.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…