Festival Nová dráma/New Drama bude v štandardnom rozsahu o rok
TASR
TASR

Festival Nová dráma/New Drama bude v štandardnom rozsahu o rok

Po prvom presune festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2020 z májového termínu na jeseň sa v aktuálnej situácii usporiadateľ rozhodol presunúť 16. ročník na tradičný májový termín v roku 2021.

Vladislava Fekete — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 14. mája (TASR) - Po prvom presune festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2020 z májového termínu na jeseň sa v aktuálnej situácii usporiadateľ rozhodol presunúť 16. ročník na tradičný májový termín v roku 2021. Počas tohtoročnej jesene však festival uvedie dve aktivity. TASR o tom informoval výkonný riaditeľ festivalu Dušan Poliščák.

„Aj keď sa situácia v týchto dňoch vyvíja relatívne priaznivo, rozhodli sme sa z bezpečnostného hľadiska pristúpiť k tomuto kroku,“ komentovala riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete rozhodnutie presunúť Novú drámu/New Drama na budúci rok, kedy sa uskutočnia aj ďalšie festivalové podujatia v spolupráci s medzinárodnou sieťou kritikov AICT – kongres a konferencia.

Na jeseň sa však môžu fanúšikovia festivalu tešiť na dve aktivity, ktoré podujatie súčasnej drámy čiastočne pripomenú. Organizátori sa rozhodli zaznamenať 20. výročie súťaže o pôvodný slovenský a český dramatický text Dráma v podobe knihy, ktorá predstaví všetky ročníky, autorov, inscenačnú prax, ale aj zhodnotí význam projektu.

„Okrem toho plánujeme tiež vydať zborník dramatických diel, ktoré vznikli pri príležitosti špeciálneho a svojím spôsobom jedinečného projektu zameraného na otázky ekológie a environmentu – Green Drama,“ objasnila Fekete.

Ako ďalej spresnila, prezentáciu oboch publikácií spoja so scénickým čítaním: „Bude to dvojdňová pocta slovenským dramatikom a dramatičkám, ktorí nás dlhodobo sprevádzajú a formujú dejiny a aktuálnu chvíľu slovenského divadla.“

S presunom 16. ročníka festivalu súvisí aj presun samotných súťažných inscenácií. Tohtoročných osem divadelných inscenácií si diváci budú môcť pozrieť budúci rok. „V závislosti od spustenia kreatívnych procesov v divadlách je možné, že zoznam bude obohatený o ďalšie z nich,“ uzavrela Fekete.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…