Festival Nová dráma/New Drama bude v štandardnom rozsahu o rok
TASR
TASR

Festival Nová dráma/New Drama bude v štandardnom rozsahu o rok

Po prvom presune festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2020 z májového termínu na jeseň sa v aktuálnej situácii usporiadateľ rozhodol presunúť 16. ročník na tradičný májový termín v roku 2021.

Vladislava Fekete — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 14. mája (TASR) - Po prvom presune festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2020 z májového termínu na jeseň sa v aktuálnej situácii usporiadateľ rozhodol presunúť 16. ročník na tradičný májový termín v roku 2021. Počas tohtoročnej jesene však festival uvedie dve aktivity. TASR o tom informoval výkonný riaditeľ festivalu Dušan Poliščák.

„Aj keď sa situácia v týchto dňoch vyvíja relatívne priaznivo, rozhodli sme sa z bezpečnostného hľadiska pristúpiť k tomuto kroku,“ komentovala riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete rozhodnutie presunúť Novú drámu/New Drama na budúci rok, kedy sa uskutočnia aj ďalšie festivalové podujatia v spolupráci s medzinárodnou sieťou kritikov AICT – kongres a konferencia.

Na jeseň sa však môžu fanúšikovia festivalu tešiť na dve aktivity, ktoré podujatie súčasnej drámy čiastočne pripomenú. Organizátori sa rozhodli zaznamenať 20. výročie súťaže o pôvodný slovenský a český dramatický text Dráma v podobe knihy, ktorá predstaví všetky ročníky, autorov, inscenačnú prax, ale aj zhodnotí význam projektu.

„Okrem toho plánujeme tiež vydať zborník dramatických diel, ktoré vznikli pri príležitosti špeciálneho a svojím spôsobom jedinečného projektu zameraného na otázky ekológie a environmentu – Green Drama,“ objasnila Fekete.

Ako ďalej spresnila, prezentáciu oboch publikácií spoja so scénickým čítaním: „Bude to dvojdňová pocta slovenským dramatikom a dramatičkám, ktorí nás dlhodobo sprevádzajú a formujú dejiny a aktuálnu chvíľu slovenského divadla.“

S presunom 16. ročníka festivalu súvisí aj presun samotných súťažných inscenácií. Tohtoročných osem divadelných inscenácií si diváci budú môcť pozrieť budúci rok. „V závislosti od spustenia kreatívnych procesov v divadlách je možné, že zoznam bude obohatený o ďalšie z nich,“ uzavrela Fekete.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…