Pápež v Assisi varoval pred svetáctvom života
TASR
TASR

Pápež v Assisi varoval pred svetáctvom života

Podľa pápaža takýto život vedie k márnosti a pýche.

Pápež František pricestoval dnes na návštevu do mesta Assisi. Foto: TASR/AP Photo

Rím 4. októbra (TASR) - Pápež František pricestoval dnes na návštevu do mesta Assisi, v ktorej úvode vyjadril smútok nad stroskotaním lode so stovkami imigrantov pri južnom pobreží Talianska a odsúdil "ľahostajnosť k tým, ktorí utekajú pred otroctvom a hladom, pričom však nachádzajú smrť".

Do talianskeho mesta pápež pricestoval na púť po stopách svojho patróna sv. Františka z Assisi, ktorého sviatok si dnes pripomína katolícka cirkev. Očakáva sa, že pápež aj dnes ukáže, že cirkev sa musí očistiť a priblížiť chudobným a chorým. Na pápežskú púť pricestovalo do 100.000 veriacich.

Katolícka cirkev, od najnižšie postaveného kňaza až po pápeža, sa musí zbaviť "márnosti, arogancie a pýchy" a pokorne slúžiť najchudobnejším členom spoločnosti, vyhlásil dnes pápež. Jeho slová - ako pripomína agentúra Reuters - zazneli v čase prebiehajúcej diskusie o reformách v katolíckej cirkvi, sužovanej finančnými škandálmi i obvineniami kňazov z pohlavného zneužívania.

V sanktuáriu San Damiano pápež v opäť improvizovanom príhovore vyhlásil, že chce bojovať "so svetáctvom života - leprou a rakovinou spoločnosti, ktorá zabíja človeka i cirkev". Svetáctvo označil za veľké nebezpečenstvo, pretože vedie k márnosti, arogancii a pýche.

Sv. František, zvaný v Taliansku ako patrón chudobných aj "Poverello", práve v sanktuáriu San Damiano v roku 1207 údajne odovzdal svojmu otcovi šaty a peniaze a obliekol si prostý odev záhradníka.

Pápež sa stretol aj hendikepovanými deťmi

V úvode návštevy sa pápež v Katolíckom inštitúte pre telesne a duševne postihnutých Serafico stretol s hendikepovanými deťmi a dospelými. Aj tam predniesol improvizovaný príhovor, ale Vatikán napriek tomu zverejnil i oficiálny text, ktorý mal zaznieť z pápežových úst a v ktorom mal opäť odsúdiť to, že spoločnosť je "znečistená kultúrou odpadu", a tá je v protiklade s "kultúrou prijímania".

Ako uvádza agentúra Reuters, pápež bol dnes viditeľne dojatý životnými príbehmi ľudí, ktoré si v Assisi vypočul. "Mnohí z vás boli vyškrtnutí z tohto divokého sveta, ktorý neponúka prácu, nepomôže, je mu jedno, že sú na svete deti, ktoré umierajú od hladu, je mu jedno, že je veľa rodín, ktoré nemajú čo jesť," uviedol František.

Pápežove vyhlásenia o nutnosti, aby sa cirkev stala chudobnou a bola pre chudobných, sa koncom roka prejavia vo forme konkrétnych opatrení v ním pripravovanej encyklike Beati pauperes (Blahoslavení chudobní).

Talianske médiá v tejto súvislosti pripomínajú, že pápež 10. septembra počas návštevy v jezuitmi spravovanom centre pre utečencov vyhlásil, že "prázdne kláštory by sa nemali meniť na hotely, ale prijímať utečencov".

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…