Dobré noviny
Slovensko ako príklad pre celý svet. Zahraničie si všimlo náš úspešný boj s Covid-19 a oceňuje aj prístup politikov
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Slovensko ako príklad pre celý svet. Zahraničie si všimlo náš úspešný boj s Covid-19 a oceňuje aj prístup politikov

Slovenský boj s pandémiou sa ocitol ako príklad na titulke amerického magazínu.
Slovenský boj s pandémiou sa ocitol ako príklad na titulke amerického magazínu. — Foto: TASR

Podľa amerického magazínu The Atlantic bude Slovensko po prekonaní svetovej pandémie vystupovať ako príklad úspechu.

WASHINGTON 14. mája – Zatiaľ čo popredné svetové krajiny sa v marci snažili formovať svoju odpoveď na rýchlo šíriaci sa vírus, jedna krajina vyrazila priamo do akcie. Do desiatich dní od zistenia prvého prípadu uzatvorila hranice, školy, reštaurácie a na všetkých verejných priestranstvách prikázala nosiť ochranné rúška zahaľujúce nos a ústa. Spomínanou krajinou je Slovensko.

Americký magazín The Atlantic upozorňuje na svojom webe na spôsob, ako sa Slovensko vysporiadalo s náročnou situáciou a ako už dokonca zaznamenalo aj nulový prírastok infikovaných.

„Keď sa pandémia skončí a svet bude hodnotiť ako zareagoval, Slovensko bude pravdepodobne vyzdvihnuté ako úspešný príbeh. Zatiaľ čo Spojené štáty, ktoré mali byť krajinou najlepšie pripravenou na krízu, budú ako tí, čo trpeli najviac,“ píše The Atlantic.

Vrcholní predstavitelia štátu nastavené pravidlá sami dodržiavali.
Vrcholní predstavitelia štátu nastavené pravidlá sami dodržiavali. Foto: TASR

Magazín spomína aj fakt, že strach o to, že by naše zdravotníctvo vysoký počet nakazených nebolo schopné zvládnuť, viedol k rýchlym a prísnym opatreniam.

Politici išli príkladom

Za kľúčový faktor považuje aj prístup politikov, ktorí sami začali používať rúška a rukavice – aj počas vymenovania novej vlády, a takto ich nosenie „znormalizovali“ v celej krajine.

Príklad vyzdvihuje hlavne v porovnaní s americkým prezidentom Donaldom Trampom a vicepremiérom Mikeom Penceom, ktorí rúška odmietli nosiť aj po tom, čo sa vírus rozšíril priamo v Bielom dome.

Signál zhora podporil prijatie rúšok v širokej spoločnosti v krajine, pre ktorú na rozdiel od mnohých ázijských štátov, šlo o novú vec. Slovensko bolo jednou z prvých krajín na svete, ktoré povinnosť nosiť rúška, zaviedlo aj napriek odporúčaniu Svetovej zdravotníckej organizácie.

Aj napriek tomu, že Slovensko na rozdiel od mnohých ázijských štátov nemalo tradíciu v nosení rúšok, na verejnosti ste nestretli nikoho bez nich.
Aj napriek tomu, že Slovensko na rozdiel od mnohých ázijských štátov nemalo tradíciu v nosení rúšok, na verejnosti ste nestretli nikoho bez nich. Foto: TASR

Rúško nie je hanba

„Dnes prakticky žiaden slovenský politik, novinár alebo ktokoľvek na verejnosti nie je videný bez rúška. Čaputová si dokonca získala medzinárodnú pozornosť tým, ako jej rúško ladilo s celým oblečením,“ vysvetľuje The Atlantic.

Za tretí kľúčový faktor, ktorý Slovensku v boji s vírusom pomohol, magazín považuje celonárodné uzatvorenie už v samotnom začiatku.

Už ste čítali?