Legendárny Stevie Wonder oslavuje 70. narodeniny
TASR
TASR

Legendárny Stevie Wonder oslavuje 70. narodeniny

Spevák, skladateľ, multiinštrumentalista a producent Stevie Wonder oslávi v stredu 13. mája svoje 70. narodeniny.

Stevie Wonder — Foto: TASR/AP

Bratislava 12. mája (TASR) – Spevák, skladateľ, multiinštrumentalista a producent Stevie Wonder oslávi v stredu 13. mája svoje 70. narodeniny. Stevland Hardaway Judkins - tak znie jeho rodné meno - sa narodil 13. mája 1950 v meste Saginaw amerického štátu Michigan.

Od narodenia je slepý, od malička prejavoval výnimočný cit pre hudbu. Jeho prvým nástrojom bola už v štyroch rokoch fúkacia harmonika, neskôr sa naučil hrať na klavíri aj ďalších nástrojoch. Na konci 50. rokov sa s matkou aj súrodencami presťahovali do Detroitu.

Prvý veľký hit

Keď mal desať preč, dostal sa do nahrávacieho štúdia spoločnosti Tamla Motown v Detroite, ktorá združovala výlučne černošských autorov a interpretov populárnej hudby. Prvý singel s nahrávkou I Call It Pretty Music vyšiel 16. apríla 1962, to ešte nemal dvanásť.

Do prvej stovky hitparády sa nedostal. V septembri 1962 vyšla aj debutová LP platňa The Jazz Soul of Little Stevie. Šéfovia Motownu však verili v úspech a Stevie dostal nové umelecké meno Little Stevie Wonder (malý zázrak Stevie). Rok nato mal prvý veľký hit, 13. mája 1963 mu vyšiel singel Fingertips.

Táto skladba z koncertu so Stevovým spevom a hlavne ústnou harmonikou sa dostala na 1. miesto hitparády. Koncert sa nahrával v Detroite a jeho záznam vyšiel aj na LP s názvom 12 Year Old Genius. Aj tá sa dostala na 1. miesto rebríčka.

Stretol sa aj s Nixonom

V marci 1965 vystupoval prvýkrát na anglickom turné, hitmi boli jeho ďalšie piesne Uptight, I‘m Wondering či For Once In My Life. V máji 1969 sa v Bielom dome stretol s prezidentom Richardom Nixonom. Výbor pre starostlivosť o postihnutých ľudí mu udelil vyznamenanie Za mimoriadny prínos.

Ďalšími jeho hitmi sa stali skladby My Cherie Amour, Yester-me, Yester-you, Yesterday a Never Had A Dream Come True. Oženil sa 14. septembra 1970, za manželku si zobral sekretárku firmy Tamla Motown Syreetu Wright.

Stevie Wonder
Stevie Wonder Foto: TASR/AP

V lete roku 1972 ho pozvali Rolling Stones, aby spoločne odohrali 50 koncertov po USA a Kanade. Počas ďalšieho turné mal v auguste 1973 vážnu autonehodu a štyri dni ležal v kóme. Po zranení vystúpil prvýkrát až v marci 1975 v newyorskej Madison Square Garden. V máji 1977 sa na prvom mieste americkej hitparády ocitla skladba Sir Duke, ktorú venoval známemu džezmenovi Duke Ellingtonovi.

Koncert v slávnej Metropolitnej opere

V apríli 1978 sa rodine Wonderovcov narodila dcéra Kita Swan. V decembri 1978 koncertoval Stevie Wonder v slávnej newyorskej Metropolitnej opere. Po šesťročnej prestávke podnikol v septembri 1980 anglické turné a šesťkrát vypredal londýnsky štadión Wembley.

V roku 1984 mal v Spojených štátoch premiéru film The Woman In Red. Režisérom filmu bol Gene Wilder, hudbu k filmu zložil aj Stevie Wonder. Superhitom z neho sa stala pieseň I Just Called To Say I Love You. Viedla rebríčky v Amerike aj Anglicku a Stevie za ňu získal zlatú platňu aj Oscara. Toho venoval Nelsonovi Mandelovi.

Znova úspešný bol potom v septembri 1985, americkú hitparádu viedol so skladbou Part–Time Lover, ktorá bola v Spojených štátoch unikátom, viedla americký popový rebríček, rhythm & bluesový, disko rebríček aj hitparádu súčasnej hudby.

Vystúpil aj v Bratislave

V januári 1986 na počesť výročia narodenín Martina Luthera Kinga usporiadal Stevie Wonder tri koncerty – vo Washingtone, New Yorku a Atlante, 11. júna 1988 vystúpil aj na benefičnom koncerte k 70. narodeninám Nelsona Mandelu. Do Siene slávy ho uviedli 18. januára 1989. V tom istom roku 29. mája vystúpil aj v Prahe na Strahovskom štadióne a o deň neskôr v Bratislave na Tehelnom poli.

V januári 2009 spieval Stevie Wonder na inauguračnej oslave prezidenta Baracka Obamu, ten ho v roku 2014 ocenil Prezidentskou medailou slobody. V auguste 2018 spieval na pohrebe Arethy Franklin.

Wonder vydal 23 štúdiových albumov, ten ostatný A Time to Love vyšiel v októbri 2005. K diskografii patria aj štyri koncertné a 17 kompilačných albumov, ich predaj presiahol sto miliónov výliskov. V americkej singlovej TOP 40 hitparáde mal 46 piesní, z nich deväť na prvom mieste, osem z nich bolo ocenených zlatou platňou. V anglickej TOP hitparáde bodovalo 39 piesní. Je držiteľom 25 cien Grammy. Stevie je trikrát ženatý, s piatimi rôznymi ženami má deväť detí.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…