Dobré noviny
Existuje úplne jednoduché riešenie. Hmyz, vtáky aj vodu do krajiny vráti obyčajná tôňa
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Existuje úplne jednoduché riešenie. Hmyz, vtáky aj vodu do krajiny vráti obyčajná tôňa

Krajina v Nortfolku.
Krajina v Nortfolku. — Foto: Pexels

Voda je zdroj života. Platí to aj v poľnohospodárskej krajine.

NORTFOLK 12. mája - V Británii sa snažia do krajiny vrátiť vodu a pomôcť hmyzu, rastlinám aj vtákom, uvádza portál The Conversation. Britský vidiek má totiž problém. Na miestach, na ktorých boli lúky, pasienky a lesíky, totiž ostali zväčša suché pásy polí. So suchom sa však aktuálne boria aj mnohé iné európsky krajiny, vrátane napríklad Českej republiky, ktorá údajne zažíva až 500-ročné sucho.

S miznúcimi tôňami mizne aj život

Dobrou ukážkou je aj región Nortfolk na východe Anglicka, ktorý bol kedysi plný tôni, mokradí a rybníkov. Tie začali pomaly miznúť a s nimi aj život. Pôvodne slúžili ako napájadlá pre dobytok, v niektorých sa chovali ryby, inde fungovali len ako nádrže na zadržiavanie vody na zalievanie.

To už je posledné dve storočia skôr minulosť a väčšinu týchto tôni si vzala (v lepšom prípade) príroda naspäť. Sú zarastené náletovými drevinami a došlo k ich postupnému zaneseniu a zazemneniu.

Sotva tam vidno lastovičky, ktoré ohlasovali príchod jari. Za obdobie rokov 1970 až 2000 sa absolútne počty 19 celkom bežných druhov vtákov znížili o polovicu. Rovnako klesol aj počet hmyzu.

Krajina v Nortfolu.
Krajina v Nortfolu. Foto: Pixabay/diego_torres

Rybníky privádza opäť k životu

Čo je na škodu, pretože rybníky sú ohniskom života hmyzu. V tejto súvislosti sa spomínajú tzv. „insect chimney“ - „hmyzie komíny“, pretože nad tôňami sa vždy vznášal hmyz ako dym nad ohňom. A za takto koncentrovaným hmyzom prirodzene tiahnu vtáky.

Našťastie, Jonathan Lewis-Phillips, prírodovedec z Múzea prírodnej histórie v Kensingtone, si to dobre uvedomuje. Započal preto projekt ich obnovy. Odstránením kríkov, bahna a usadenín rybníky opäť privádza späť k životu.

Osemnásťkrát viac hmyzu

V najnovšej štúdii ekológovia porovnávali hmyz ulovený v týchto obnovených rybníkoch s tým, ktorý ulovili v rovnako starých rybníkoch, ktoré však neprešli obnovou.

Rozdiely boli prekvapujúce. V obnovených rybníkoch sa v porovnaní s neobnovenými objavilo vyše 18-krát viac hmyzu. Hmyz z obnoveného jazierka dokonca dosiahol 25-krát vyššiu váhu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay/stuartpatterson

Hmyz prilákal lastovičky

Ornitológovia potvrdili, že okolo nortfolkských obnovených tôni je teraz vo vzduchu veľmi živo a stiahol sa sem rad vtáčích špecialistov na lov hmyzu: lastovičky, belorítky a dažďovníky. Teda druhy, ktoré vidieť na tomto území Veľkej Británie len zriedkavo.

Otvorený priestor obnovených tôni a mladých porastov po ich brehoch prilákal aj opeľovače. Na konkrétne závery a čísla sa ešte čaká, ale pozitívny trend v krajine je vidieť už dnes.

Už ste čítali?