Dobré noviny
Krása ich vlasov fascinovala svet: Ženy z dediny, kde sa vlasy strihajú len raz za život, prezradili recept ich krásy
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Krása ich vlasov fascinovala svet: Ženy z dediny, kde sa vlasy strihajú len raz za život, prezradili recept ich krásy

Ženy z dediny Huang Luo sa môžu pochváliť krásnymi vlasmi.
Ženy z dediny Huang Luo sa môžu pochváliť krásnymi vlasmi. — Foto: Instagram/giovannadenovellis,parastoo.khalatbari

Vlasy tu pravdepodobne symbolizujú krásu, bohatstvo a dlhovekosť.

HUANG LUO 12. mája – Tisíce kilometrov od Pekingu leží malebná dedinka Huang Luo, v ktorej sa dievčatá a ženy už tisíce rokov zobúdzajú a zaspávajú nielen s krásnou vypestovanou vlasovou korunkou, ale svojimi vlasmi doslova žijú. Strihanie je tabu a vykonáva sa len raz či dvakrát za život.

Pravdepodobne neexistuje nič, čo by v dedinke Huang Luo znamenalo viac ako dlhé a krásne vlasy. Presnejšie povedané, čím dlhšie, tým lepšie. Samotné vlasy sa zapísali aj do ďalekých tradícií.

Krátke vlasy? Len raz či dvakrát za život

Vlasy pravdepodobne symbolizujú krásu, bohatstvo a dlhovekosť. Dlhé vlasy sa považujú za posvätné a ženy v dedine si strihajú vlasy, keď sú pripravené na dospelosť a manželstvo,“ informuje portál BBC.

V osemnástom roku života im ostrihajú vlasy na verejnom ceremoniáli. Potom kadere nechajú rásť do nadpriemerných dĺžok. Ako uvádza Vogue, odrezanými vlasmi sa neplytvá ani po skrátení. Opäť poslúžia, keď sa vkladajú do komplikovanejších účesov.

Tajomstvo dlhých kaderí

Turisti z celého sveta chodia do dedinky, aby mohli pozorovať ženy s dlhými vlasmi. Tie svoju pestovanú krásu s radosťou dávajú na obdiv. Obyvateľky malebnej dedinky bežne možno vidieť, ako sa češú na verejnosti, alebo ako si umývajú svoju korunku krásy pri rieke.

Azda nejednému turistovi či návštevníkovi prebehne hlavou myšlienka, aké je tajomstvo lesklých dlhých prameňov. Ženy si nenechali svoj recept vo vlasoch, ale ponúkli tip aj pre ženy z celého sveta.

Dedinčanky si umývajú vlasy vo vode, v ktorej predtým čistili ryžu. Podľa ich názoru je to akási náhrada šampónu a kondicionéru v jednom. Vlasy si potom nechajú voľne vyschnúť.

Ak uvidel jej vlasy, musel robiť zaťa

V minulosti si ženy pred svadbou zahaľovali šatkou. Ich krásu obdivoval až manžel, pričom v prípade, ak cudzinec uvidel ženu s odhalenými vlasmi, musel v jej rodine „nastúpiť“ na tri roky ako zať.

Tieto tradície začali od roku 1987 blednúť. Dnes si ženy vlasy hrdo češú a umývajú na verejnosti. A dlhé vlasy už nikdy nezahaľujú pred svetom.

Už ste čítali?