Pani Eva už takmer 50 rokov víta na svet bábätká: Dnes pomáha pri pôrode ženám, ktoré pomohla pred rokmi priviesť do života
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Pani Eva už takmer 50 rokov víta na svet bábätká: Dnes pomáha pri pôrode ženám, ktoré pomohla pred rokmi priviesť do života

Už skoro 50 rokov pomáha na svet bábätkám v levickej nemocnici. Na sestričku Evu Moravskú spomínajú nielen dnešné rodičky.

Eva Moravská z levickej nemocnice. — Foto: Ivana Popluhárová

LEVICE 12. mája – Asistovať pri zrode nového života a vidieť popritom aj šťastné tváre rodičov - vníma ako krásny a nezabudnuteľný pocit. Aj takéto chvíle zažíva desiatky rokov, presne skoro krásnych 50 okrúhlych rokov sestra Eva Moravská z levickej nemocnice.

Odhodlaná žena je zároveň na gynekologicko-pôrodníckom oddelení vôbec najdlhšie pôsobiacou sestrou. V Nemocnici Levice pracuje takmer 200 sestier a pôrodných asistentiek.

12. máj je Medzinárodným dňom sestier (International Nurses Day). Deň, kedy si naprieč celým svetom spomíname na obetavé povolanie, ktoré je nielen fyzicky, ale aj psychicky náročné. Nazrite pri príležitosti dnešného dňa na chvíľu s nami do sveta ženy, ktorá túto prácu nevykonáva, ale ňou žije.

Veľmi rýchlo si začala budovať vzťah k povolaniu

Bol to otec, ktorý ukázal levickej sestričke túto cestu. K tomuto povolaniu v zdravotníctve ma priviedol môj otecko, ktorý  mi pri voľbe školy rozprával, že by som si mala vybrať také povolanie, ktoré bude ľudstvo stále potrebovať a ktoré nezanikne. Rozprával mi o tom, ako pôrodné asistentky pomáhajú na svet detičkám, tak na som si na jeho podnet podala prihlášku na zdravotnú školu. Ako mladučká som si až na zdravotnej škole začala budovať vzťah k tomuto povolaniu,vyznala sa.

„Začala som si uvedomovať, že pôrodnou asistentkou som sa stala preto, že je to pre mňa najkrajšie povolanie. Asistovať pri zrode nového života, vidieť šťastné tváre rodičov, je krásny a nezabudnuteľný pocit,“ hovorí s úsmevom Eva Moravská, vedúca sestra na tomto oddelení.

Keď je práca záľubou

Na svoju prácu ani po takmer 50 rokoch nedá dopustiť. „Práca sa stala aj mojou záľubou, v ktorej sa denno-denne stretávam s úžasnými spolupracovníkmi, a to primárom oddelenia, lekármi, pôrodnými asistentkami, sestrami a iným personálom, s ktorými si navzájom pomáhame v radostných, ako aj smutnejších situáciách, ktoré toto povolanie prináša. Bez nich by som toľké roky v tomto zodpovednom povolaní určite zvládala ťažšie,“ hovorí skromne vedúca sestra, ktorá je s takmer dvoma tisíckami sestier a pôrodnými asistentkami súčasťou zdravotníckeho tímu siete AGEL SK.

Najprv pomohla matkám a potom ich dcéram

Na svet pomohla bábätkám aj cez niekoľko generácií. Podľa jej slov patrí medzi milé situácie najmä vďačnosť  mnohých mamičiek pri pôrode, aj za psychickú podporu a pomoc pri pôrodných bolestiach a pri privádzaní jej dieťatka na svet. Mnohé z pacientiek ďakujú a spomínajú, že aj pri ich príchode na svet bola práve ona veľkou oporou pre ich matku.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…