Poľsko: Ľavica vyzvala v súvislosti s voľbami na rokovanie za okrúhlym stolom
TASR
TASR

Poľsko: Ľavica vyzvala v súvislosti s voľbami na rokovanie za okrúhlym stolom

V Poľsku sa v nedeľu mali konať voľby novej hlavy štátu, ale žiadne volebné miestnosti sa neotvorili a voličom neboli doručené príslušné informačné materiály.

Predseda vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski s ochranným rúškom sedí v parlamente v stredu 6. mája 2020. Prezidentské voľby v Poľsku, ktoré sa mali uskutočniť v nedeľu 10. mája, sa odložia na neskorší termín. — Foto: TASR/AP

Varšava 10. mája (TASR) - Poľské ľavicové strany vyzvali v nedeľu na rokovanie za okrúhlym stolom medzi vládou a opozíciou so zámerom dosiahnuť dohodu o konaní spravodlivých a demokratických prezidentských volieb. V Poľsku sa v nedeľu mali konať voľby novej hlavy štátu, ale žiadne volebné miestnosti sa neotvorili a voličom neboli doručené príslušné informačné materiály. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Naprieč politickým spektrom vznikol konsenzus, že voľby v ich tradičnej podobe by sa v čase koronavírusovej pandémie nemali konať, avšak nedošlo k dosiahnutiu žiadnej bilaterálnej dohody o spôsobe riešenia vzniknutej situácie.

Chceme uskutočniť stretnutie, na ktorom sa rozhodneme, ako usporiadať spravodlivé, slobodné, priame a ústavné voľby v Poľsku,“ uviedol v nedeľu Krzysztof Gawkowski zo Zväzu demokratickej ľavice (SLD).

Takéto bilaterálne riešenie by malo zaručiť, že nikto nebude spochybňovať legálnosť tohto procesu, dodal Gawkowski. Návrh je odkazom na rokovania za okrúhlym stolom z roku 1989, ktoré viedli k rozpadu komunistického systému v Poľsku.

Vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) chcela zmeniť voľby na korešpondenčné hlasovanie, ale parlament prijal nevyhnutnú legislatívu iba 7. mája, čim nezostal čas na riadne prípravy volieb. V súlade s neformálnou dohodou medzi frakciami vládnucej väčšiny sa Poľsko zdržalo konania nedeľných prezidentských volieb. Neskôr, ak všetko pôjde podľa plánu, najvyšší súd vyhlási tieto voľby za neplatné a stanoví sa ich nový termín.

Opozícia považuje takýto scenár za protiústavný. Jediným zákonným spôsobom na odklad volieb bolo oficiálne zaviesť v krajine mimoriadne opatrenia, čo však vláda odmietla.
 

Už ste čítali?

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…