Poľsko: Ľavica vyzvala v súvislosti s voľbami na rokovanie za okrúhlym stolom
TASR
TASR

Poľsko: Ľavica vyzvala v súvislosti s voľbami na rokovanie za okrúhlym stolom

V Poľsku sa v nedeľu mali konať voľby novej hlavy štátu, ale žiadne volebné miestnosti sa neotvorili a voličom neboli doručené príslušné informačné materiály.

Predseda vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski s ochranným rúškom sedí v parlamente v stredu 6. mája 2020. Prezidentské voľby v Poľsku, ktoré sa mali uskutočniť v nedeľu 10. mája, sa odložia na neskorší termín. — Foto: TASR/AP

Varšava 10. mája (TASR) - Poľské ľavicové strany vyzvali v nedeľu na rokovanie za okrúhlym stolom medzi vládou a opozíciou so zámerom dosiahnuť dohodu o konaní spravodlivých a demokratických prezidentských volieb. V Poľsku sa v nedeľu mali konať voľby novej hlavy štátu, ale žiadne volebné miestnosti sa neotvorili a voličom neboli doručené príslušné informačné materiály. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Naprieč politickým spektrom vznikol konsenzus, že voľby v ich tradičnej podobe by sa v čase koronavírusovej pandémie nemali konať, avšak nedošlo k dosiahnutiu žiadnej bilaterálnej dohody o spôsobe riešenia vzniknutej situácie.

Chceme uskutočniť stretnutie, na ktorom sa rozhodneme, ako usporiadať spravodlivé, slobodné, priame a ústavné voľby v Poľsku,“ uviedol v nedeľu Krzysztof Gawkowski zo Zväzu demokratickej ľavice (SLD).

Takéto bilaterálne riešenie by malo zaručiť, že nikto nebude spochybňovať legálnosť tohto procesu, dodal Gawkowski. Návrh je odkazom na rokovania za okrúhlym stolom z roku 1989, ktoré viedli k rozpadu komunistického systému v Poľsku.

Vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) chcela zmeniť voľby na korešpondenčné hlasovanie, ale parlament prijal nevyhnutnú legislatívu iba 7. mája, čim nezostal čas na riadne prípravy volieb. V súlade s neformálnou dohodou medzi frakciami vládnucej väčšiny sa Poľsko zdržalo konania nedeľných prezidentských volieb. Neskôr, ak všetko pôjde podľa plánu, najvyšší súd vyhlási tieto voľby za neplatné a stanoví sa ich nový termín.

Opozícia považuje takýto scenár za protiústavný. Jediným zákonným spôsobom na odklad volieb bolo oficiálne zaviesť v krajine mimoriadne opatrenia, čo však vláda odmietla.
 

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…