DAB rozširuje svoj online program, ponúkne v ňom viaceré zaujímavosti
TASR
TASR

DAB rozširuje svoj online program, ponúkne v ňom viaceré zaujímavosti

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre rozširuje svoj program, ktorým sa divákom prihovára na internete o ďalšie aktivity.

Na snímke budova Divadla Andreja Bagara — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Nitra 3. mája (TASR) – Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre rozširuje svoj program, ktorým sa divákom prihovára na internete o ďalšie aktivity. Po vysielaní záznamov inscenácií, čítaní rozprávok deťom a ďalších aktivitách, prináša aj Krátky slovník divadelného jazyka a formát Divadelná hiSTORY.

Ide o nový projekt, prostredníctvom ktorého chce DAB od začiatku mája priblížiť verejnosti históriu slovenského a predovšetkým nitrianskeho divadla. Jednotlivé časti relácie bude pripravovať divadelný historik Karol Mišovic a herec DAB Jakub Rybárik.

Menej známe, no zaujímavé témy

Obaja tvorcovia sa budú zameriavať na témy, ktoré sú menej známe a pre verejnosť zaujímavé. Zároveň budú aj prepojené s osobnosťami, známymi inscenáciami alebo históriou DAB.

„Objavia sa tam témy, ako napríklad osobnosť Andreja Bagara, jeho prepojenie na nitrianske divadlo i to, prečo sa nitrianske divadlo volá podľa tejto významnej divadelnej osobnosti, divadelného režiséra a pedagóga. Bude sa hovoriť aj o menej známych témach. Spomenieme napríklad Frontové divadlo alebo Slovenské ľudové divadlo, ktoré kedysi pôsobilo v Nitre. Venujeme sa aj osobnostiam, ako bol Pavol Haspra, Jozef Bednárik alebo historickým skutočnostiam, ktoré sa dotkli nitrianskeho divadla," uviedla projektová manažérka DAB Slávka Civáňová.

Krátky slovník divadelného jazyka

Ďalšou online aktivitou nitrianskeho divadla je Krátky slovník divadelného jazyka. Na tvorbe spolupracuje s hercom Jakubom Rybárikom aj divadelný kritik Miro Zwiefelhofer. V slovníku uvádzajú a vysvetľujú verejnosti menej známe slová, ktoré sú súčasťou divadelného slangu.

Cieľom videí je vysvetliť podstatu týchto špecifických pojmov a vysvetliť ich význam. „Verím, že aj takýmto spôsobom sa priblížme k nášmu divákovi, ktorý sa cez tieto pojmy dostane hlbšie do toho divadelného sveta. Zatiaľ sme vysvetlili význam slov baletizol, dramaturg a divadelný boďák. Náš divadelný slovník vysvetlí aj pojmy, ako je napríklad foršňa, derniéra, premiéra, portál, točňa, povrazisko, divadelný komín a ďalšie,“ vysvetlila Civáňová.

Séria divadelných bulletinov

Ako pripomenula, DAB už na svojej webovej stránke i podstránke divadlosrd.com uviedlo niekoľko sérií divadelných bulletinov, ktoré pri svojom štúdiu môžu využiť študenti, ale aj pedagógovia či milovníci divadla.

„Volili sme tituly našich inscenácií, ktoré sú súčasťou povinného čítania. Ide o mimoriadne kvalitné a zaujímavo spracované dramaturgické texty s informáciam, ktoré nie sú bežne dostupné. Ponúka bulletiny z inscenácií Williama Shakespeara, slovenskej i svetovej klasiky i modernej drámy a tiež z hier venovaných významným osobnostiam či z muzikálov uvedených DAB,“ dodala Civáňová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…