Dobré noviny
Ľudstvo bojuje s pandémiami od svojho vzniku. Vyhubiť sa mu zatiaľ podarilo iba jediné ochorenie
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Ľudstvo bojuje s pandémiami od svojho vzniku. Vyhubiť sa mu zatiaľ podarilo iba jediné ochorenie

Liek proti pravým kiahňam sa nikdy nepodarilo objaviť. Ľudstvo zachránila až vakcinácia.
Liek proti pravým kiahňam sa nikdy nepodarilo objaviť. Ľudstvo zachránila až vakcinácia. — Foto: Wikipedia.org

Za celé tisícročia sa nepodarilo objaviť úspešnú liečbu pravých kiahní. Mimoriadne infekčné ochorenie, ktorému podľahol každý tretí pacient, sa podarilo vyhubiť až povinnou vakcináciou.

BRATISLAVA 2. mája – Ľudstvo bojuje s vírusovými ochoreniami aj nebezpečnými pandémiami počas celej doby svojej existencie. Tie sa síce podarilo obmedziť, ale nie vyhubiť. Jediným infekčným ochorením, na ktoré zomrel takmer každý tretí človek a podarilo sa ho úplne eliminovať, sú pravé kiahne.

Kiahne spôsoboval vírus varioly a príznačný bol len pre človeka. Najvýraznejším prejavom boli vyrážky, ktoré sa objavovali na tvári, ramenách a nohách, ale ich vzniku predchádzala, ako v prípade mnohých iných vírusových ochorení, horúčka a únava.

Vyrážky sa neskôr naplnili hnisom, potom sa na nich vytvorila chrasta a tá následne odpadla. Inkubačná doba ochorenia bola 7 až 17 dní. Pacient sa však stal pre okolie nebezpečným až v dobe, keď sa objavili prvé príznaky a infekčným bol až do momentu, keď mu z tela odpadla posledná chrasta.

Pravé kiahne spôsoboval vírus varioly. Prejavoval sa nápadnými vyrážkami, ktoré boli tiež zdrojom infekcie.
Pravé kiahne spôsoboval vírus varioly. Prejavoval sa nápadnými vyrážkami, ktoré boli tiež zdrojom infekcie. Foto: Wikipedia.org

Pliaga stará tisícky rokov

Vírus sa, podobne ako koronavírusy, šíril kvapôčkami pri kašli alebo kýchnutí. Infekčné boli aj pľuzgieriky naplnené hnisom. Predpokladá sa, že pravé kiahne vznikli v Egypte alebo Indii pred tromi tisíckami rokov. Už egyptské múmie vykazujú znaky vírusu.

 Epidémie zasiahli každú generáciu a opakovane sa vracali. Odhaduje sa, že zomrelo až 30 % ľudí, ktorí sa kiahňami nakazili. Chorobe len v 20. storočí podľahlo 300 miliónov ľudí na celom svete.

Tí, čo prežili, mali telo zjazvené a niektorí ostali aj natrvalo oslepnutí. V Európe bola v 18. storočí až tretina prípadov slepoty spôsobená práve vírusom varioly.

Kiahne vyhubila až vakcinácia

Účinnú liečbu sa nikdy nepodarilo objaviť. Pravé kiahne porazilo až očkovanie. Prvé pokusy o vytvorenie imunity prebiehali tak, že sa z vyrážky chorého odobrala tekutina, ktorá sa malým ostrým predmetom implikovala pod kožu iného človeka.

Posledný zaznamenaný prípad pravých kiahní pochádza z roku 1977 zo Somálska.
Posledný zaznamenaný prípad pravých kiahní pochádza z roku 1977 zo Somálska. Foto: Wikipedia.org

Tento pokus však občas zlyhal. Človek si síce proti kiahňam vytvoril imunitu, ale rovnako sa stal infekčným a nakazil ľudí vo svojom okolí.

Britský lekár Edward Jenner si v 18. storočí všimol, že farmári, ktorí prekonali kravské kiahne, sa zdajú byť imúnni aj voči variole. Rozhodol sa teda vykonať pokus.

Našiel chorého na kravské kiahne a tekutinu z nich striekol pod kožu osemročného chlapca. Následne ho vystavil do kontaktu s pravými kiahňami, ale každý jeho pokus nakaziť ho, zlyhal. Chlapec sa pravými kiahňami nikdy nenakazil.

Britský lekár Edward Jenner podáva osemročnému chlapcovi látku z kravských kiahní.
Britský lekár Edward Jenner podáva osemročnému chlapcovi látku z kravských kiahní. Foto: Wikipedia.org

Posledný prípad je z roku 1977

Svetová zdravotnícka organizácia začala s očkovaním proti pravým kiahňam v roku 1958. Celosvetovo najintenzívnejšie boli snahy od roku 1967.

Posledný známy prípad bol zaznamenaný v Somálsku o desať rokov neskôr. Odvtedy sa vírusom varioly nikto neinfikoval. Povinné očkovanie proti pravým kiahňam trvalo v Československu do roku 1980.      

Už ste čítali?