Dobré noviny
Štúdia ukázala, že cesnak v boji s koronavírusom nemusí byť hoax. Odborník ale radí: „Netreba si ich dať do úst 10 naraz“
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Štúdia ukázala, že cesnak v boji s koronavírusom nemusí byť hoax. Odborník ale radí: „Netreba si ich dať do úst 10 naraz“

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. — Foto: Pixabay/Vesna_Pixi, pameladebutler

Svet sa počas pandémie kornavírusu obracia na vedcov s nádejou, že čo najskôr vyvinú účinný liek.

BRATISLAVA 27. apríla - Vedecká obec preteká s časom. Celý svet čaká na to, kedy budeme mať spoľahlivý liek proti novému koronavírusu. Všetko je vo fáze testovania.

Ako najlepší kandidát sa doposiaľ javil Remdesvir, ktorý pôvodne slúžil proti ebole či kombinácia látok lopinavir a ritonavir, ktorá sa využíva pri infekciách spôsobených HIV alebo antimalarikum chlorokvín.

Farmagnoz Martin Helcman.
Farmagnoz Martin Helcman. Foto: Arvchív/ M.H.

Tradičné receptúry

Médiá neustále zaplavujú informácie o lieku, ktorý by mohol fungovať. Medzi kvantami správ sa objavujú aj overené tradičné receptúry. Napríklad starý dobrý známy cesnak.

Hoci WHO označilo priaznivé účinky cesnaku v boji s koronavírusom ako hoax, nemusí to byť úplne tak.

Alicín má antivírusové vlastnosti

Podľa novej štúdie uverejnenej na vedeckom portáli Preprints, cesnak obsahuje látku alicín, ktorá by mohla zabrániť infekcii vo veľmi skorom štádiu. Ale pozor, vedci skúmali aj iné prírodné látky, ktoré by mohli byť účinnejšie. Treba však podotknúť, že tak ako mnohé štúdia v čase koronavírusu, ešte neprešla procesom peer review. Čo znamená, že nebola posúdená nezávislými odborníkmi.

Cesnak má mnohéliečivé účinky.
Cesnak má mnohéliečivé účinky. Foto: Pixabay/PublicDomainPictures

10 cesnakov naraz vám nepomôže

„Alicín je tam suverénne najmenej účinný zo všetkých skúmaných látok,“ povedal doktorand farmagnozie z ústavu prírodných liečiv VFU Brno Martin Helcman, s tým, že v cesnaku podľa neho nebude budúcnosť liečby COVIDU-19. „Netreba si ich dať 10 naraz do úst,“ dodal.

Kapary, zázvor či kurkuma

„Na druhej strane látka, ktorá im vyšla ako najúčinnejšia, flavonoid kaempferol, sa vyskytuje vo vysokých množstvách v kapustovitej zelenine a jeho veľmi výdatným zdrojom sú napríklad kapary,“ upresnil.

O niečo lepší efekt než alicín mali v štúdii aj látky zo zázvoru alebo kurkumy a taktiež oleuropeín, ktorý je prítomný v olivách. „Nachádza sa skôr v listoch, v plodoch je tiež, ale robí nepríjemnú chuť, takže sa ho snažia odtiaľ čo najviac dostať respektíve rozložiť ho,“ vysvetlil Helcman.

Kapary obsahujú flavonoid kaempferol, ktorý má podľa štúdie antivírusové vlastnosti.
Kapary obsahujú flavonoid kaempferol, ktorý má podľa štúdie antivírusové vlastnosti. Foto: Pixabay/fdelacarrera1

Nízka vstrebateľnosť

Podľa jeho slov problém štúdie tkvie v tom, že je v teoretickej rovine: „Väčšina látok, ktoré vyšli v tejto štúdii ako účinné, patrí medzi tzv. flavonoidy, žlté alebo oranžové rastlinné pigmenty. Tie sú známe svojou nízkou vstrebateľnosťou v organizme.“ O niečo lepšie sa podľa neho vstrebávajú, ak majú vo svojej štruktúre tiež cukornú časť, vtedy hovoríme o flavonodných glykozidoch. 

Jedna takáto látka, luteolín glukozid, vyšla v tejto štúdii ako tretia najúčinnejšia. „Vyskytuje sa v mnohých druhoch zeleniny a najčastejšie sa využíva vo výživových doplnkoch proti poruchám zraku. Priame dôkazy o jej protivírusovej aktivite však zatiaľ nemáme,“ doplnil.

Strúčik cesnaku neublíži

Na druhej strane, nikomu isto neublíži, keď si vychutná kapary alebo, keď si dá na posilnenie zdravia strúčik cesnaku. Alicín obsiahnutý v cesnaku má totiž okrem antivírusových vlastností aj silné antioxidačné a antibakteriálné účinky. Navyše, cesnak je bohatý na vitamíny a minerály ako vitamín B1, B6, C, mangán, vápnik, meď a selén

Už ste čítali?