Slovenskí väzni doteraz vyrobili tisíce ochranných rúšok a štítov
TASR
TASR

Slovenskí väzni doteraz vyrobili tisíce ochranných rúšok a štítov

Väzni vyrobili takmer 205-tisíc rúšok, viac ako 18-tisíc štítov a vyše 700 overalov.

Približne 12 000 ochranných rúšok vyrobili slovenskí väzni od 5. marca 2020 do piatka 13. marca 2020 v siedmich slovenských väzeniach. — Foto: TASR/Zbor väzenskej a justičnej stráže

Bratislava 26. apríla (TASR) - Slovenskí väzni, ktorí sú od počiatku nápomocní v boji proti novému koronavírusu, doteraz vyrobili v strediskách vedľajšieho hospodárstva 204 432 ochranných rúšok.

Vyrobili aj ochranné štíty

Uvádza sa to v aktuálnom týždňovom prehľade Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), zverejnenom na jeho stránke na sociálnej sieti. Zároveň väzni vyrobili doteraz 781 overalov a skompletizovali 18 112 ochranných štítov.

V slovenských ústavoch bolo testovaných 45 väznených osôb. Platí, že len u jedného väzňa - z ústavu v Bratislave z otvoreného oddelenia - bolo potvrdené ochorenie COVID-19, a to 23. marca.

Odsúdený je už úspešne vyliečený

Po pozitívnom teste bol eskortovaný do väzenskej nemocnice v Trenčíne. Po viac ako dvoch týždňoch sa podrobil opakovanému testovaniu, ktoré potvrdilo, že odsúdený je už úspešne vyliečený z ochorenia COVID-19.

V preventívnej ústavnej karanténe sa nachádza v súčasnosti už len šesť osôb. Aktuálne sa v slovenských ústavoch nachádza 10 491 odsúdených a obvinených, vyplýva z týždňového prehľadu ZVJS.

Otestovali nové ochranné prvky

ZVJS v priestoroch generálneho riaditeľstva v utorok (21. 4.) otestoval nové ochranné prvky, ktoré by mali slúžiť na urýchlenie procesu vstupujúcich osôb do ústavov a zároveň zvýšiť dezinfekčné opatrenia.

Ide o bezdotykovú dezinfekčnú bránu, ktorej systém pracuje so štyrmi senzormi a ôsmimi dýzami. Osoba, ktorá prechádza bránou, je za chvíľu vydezinfikovaná, keďže z dýz sa rozprašuje dezinfekčný prostriedok v podobe hmly a dopadá nielen na oblečenie, ale aj na topánky,“ informovala hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

Ďalej ide o bezdotykové meranie telesnej teploty s využitím techniky termografickej kamery. Softvér tejto novinky porovnáva namerané teploty s nastaveným limitom. Len čo je nameraná osobe vyššia teplota, spustí sa alarm, ktorý upozorní na možnosť ochorenia. Týmto spôsobom by mohli byť osoby, ktoré sú potenciálnymi nosičmi ochorenia, jednoduchšie rozpoznané a izolované od ostatných,“ uviedla ďalej hovorkyňa.

Ako dodala, zbor preto plánuje pilotné testovanie spomínaných technických noviniek od dvoch spoločností vo vybraných ústavoch.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…