Psychologička radí: Koronakrízu možno vnímať aj ako príležitosť k osobnému rastu
TASR
TASR

Psychologička radí: Koronakrízu možno vnímať aj ako príležitosť k osobnému rastu

Krízu a smútok v čase ohrozenia novým koronavírusom možno vnímať aj ako príležitosť k zmene, rozvoju a rastu konštatuje psychologička Mária Krýslová.

Ilustračná fotografia. — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 25. apríla (TASR) – Krízu a smútok v čase ohrozenia novým koronavírusom možno vnímať aj ako príležitosť k zmene, rozvoju a rastu.

„Človek si začne viac vážiť život, vzťahy a ľudské hodnoty. Prekonávanie prekážok zvýši cit pre jeho zmysluplnosť,“ konštatuje psychologička Mária Krýslová v materiáli s názvom Ako sa nezblázniť v čase korony, ktorý je dostupný na webovej stránke Ligy za duševné zdravie.

Frustrácia môže naštartovať tvorivosť

Frustrácia, strádanie a nepohoda môžu byť podľa nej aj cestou ku šťastiu. Nepríjemné pocity, nuda a prázdno zase neraz vedú k prebudeniu „spiacich“ zdrojov a netušenej tvorivosti.

Smútok je podľa psychologičky prirodzenou ľudskou reakciou na aktuálnu situáciu spôsobenú novým koronavírusom. V emocionálnej oblasti sa môže prejaviť ako šok, žiaľ, úzkosť, strach, pocit bezmocnosti a beznádeje. V kognitívnej oblasti ako zmätok, dezorientácia, nedôvera, nutkavé zaoberanie sa okolnosťami a príčinami straty.

V hľadáčiku pozornosť

Tiež sa môžu objaviť poruchy koncentrácie pozornosti. Smútok môže ovplyvňovať správanie a konanie, spôsobiť únikové reakcie, nepokoj a hyperaktivitu, poruchy spánku, zmeny v stravovacích návykoch a v sexuálnom živote. Tiež spôsobovať únavu, problémy s dýchaním alebo so srdcom a prejavy ako kašeľ či nespavosť.

Najnáročnejšie to podľa nej budú mať ľudia so zníženou odolnosťou, oslabenou reguláciou emócií a zníženou frustračnou toleranciou, najmä tí, ktorí trpia duševnými alebo osobnostnými poruchami.

Čo môže pomôcť

„Pomôcť môže pobyt v prírode, pohyb, pocit spojenia s blízkou osobou, meditácia, vnútorná reč, ktorá pomáha zvládať deštruktívne emócie, humor, empatia a súcit. Tiež pomáhanie iným, prijatie nepredvídateľnosti sveta, nádej a mierny pozitívny sebaklam,“ hovorí Krýslová.

Treba si udržať kontakt s realitou, avšak kontrolovať príjem negatívnych informácií. „Vhodné je zamestnávať svoju myseľ, vytvárať si krátkodobé plány a dlhodobé ciele. Pomáha aj tvorivosť, hra a zvedavosť“ odporúča.

V komunikácii je podľa nej dôležité šetriť negatívnymi informáciami a kritikou, vyhnúť sa hodnoteniu vzťahu a otázkam ako „Čo vlastne pre teba znamenám?“ Človek by sa mal naopak iných pýtať, ako im v danej situácii môže pomôcť, mali by spolu žartovať a vyhľadávať spoločné zážitky.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…