Dobré noviny
CEV zrušila Európsku ligu, o kvalifikácii sa rozhodne do 1. júla
TASR
TASR

CEV zrušila Európsku ligu, o kvalifikácii sa rozhodne do 1. júla

Na snímke oficiálna lopta majstrovstiev Európy vo volejbale počas tréningu slovenskej volejbalovej reprezentácie
Na snímke oficiálna lopta majstrovstiev Európy vo volejbale počas tréningu slovenskej volejbalovej reprezentácie — Foto: TASR/Martin Baumann

Európska volejbalová konfederácia (CEV) na svojom štvrtkovom zasadnutí správnej rady pre pandémiu koronavírusu definitívne zrušila Európsku ligu 2020, v ktorej mali štartovať aj slovenské reprezentácie mužov a žien.

Hrozí zrušenie juniorských šampionátov

Tento rok boli naplánované aj štyri juniorské kontinentálne šampionáty, pričom na jeden v Čiernej Hore sa už mladé Slovenky do 17 rokov kvalifikovali. CEV vo štvrtok rozhodla o tom, že tieto mládežnícke šampionáty sa uskutočnia najskôr na prelome augusta a septembra, hoci pôvodne mali byť niektoré aj v júli.

„Hrozí však aj to, že tohtoročné šampionáty úplne zrušia. Konečný verdikt v tejto otázke má padnúť do 15. júla,“ ozrejmil Singer. O osude kvalifikácií na ME do 17 rokov žien (Čierna Hora), ME do rokov mužov (Taliansko a Grécko), ME do 19 rokov žien (Čierna Hora a Bosna a Hercegovina) a ME do 20 rokov mužov (Česko) sa rozhodne do 15. júna. CEV vo štvrtok oznámila aj zrušenie vyvrcholenia európskych pohárových súťaží Ligy majstrov, CEV Cupu a Challenge Cupu.

Situácia zasiahla aj do plážového volejbalu. CEV odložila tohtoročné mládežnícke šampionáty do 18, 20 a 22 rokov na september a tiež všetky kontinentálne podujatia v rámci World Tour. Už skôr sa rozhodlo o odložení turnajov Kontinentálneho pohára, ktorý je jedným z kvalifikačných podujatí pre OH v Tokiu, na rok 2021.

Vážny ekonomický dopad

Okrem iného predstavila aj konkrétny pohotovostný a ozdravný program, tzv. Marshallov plán pre európsky volejbal, v celkovej sume 11,5 milióna, ktorý má pomôcť v čase krízy členom CEV, účastníkom európskych pohárov, súťažiam reprezentačných tímov a plážovému volejbalu.

Možný presun podujatí bude mať na federáciu aj vážny ekonomický dopad. „Prídeme o veľkú časť vlastných príjmov ako aj príjmov z marketingovej činnosti, ktoré súviseli priamo s organizáciou podujatí. Naopak, budeme pravdepodobne vedieť ušetriť množstvo financií najmä na štátnu reprezentáciu. Z tohto pohľadu bude nevyhnutný zásah do nášho rozpočtu a boli by sme veľmi radi, keby sme uvoľnené zdroje mohli použiť aj na riešenie krízovej situácie v našich kluboch, prípadne si časť zdrojov presunúť na veľmi náročnú prvú polovicu roka 2021. Musíme však počkať na presnejšie usmernenie z ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu alebo aj zo Slovenského olympijského a športového výboru, aby sme sa vedeli na novú situáciu pripraviť.“

Kolektívne športy zatiaľ nepovolili

Vláda SR od stredy uvoľnila opatrenia so sprístupnením športovísk, no kolektívne športy zatiaľ v tejto fáze nefigurujú. „Pre všetkých športovcov je to dobrá správa, pre nás je dôležité, aby sa hráči mohli udržiavať v kondícii a boli schopní čo najskôr naskočiť do plnej športovej prípravy. Hneď ako to možné, chceli by sme naštartovať aj prípravu reprezentácie, nielen mužov a žien, ale aj mládežnícke reprezentačné výbery.“

Pandémia koronavírusu donútila pracovníkov zväzu fungovať v obmedzenom režime. Väčšina pracuje z domu, ale v menších skupinách chodí aj do práce. „Komunikujeme navzájom. Venujeme sa aj činnostiam, na ktoré sme predtým nemali čas. Sme veľmi radi, že sme v poslednej dobe získali množstvo veľmi cenných informácií, na základe ktorých v tejto chvíli pripravujeme súbor konkrétnych opatrení a rôznych alternatív ako zmierniť dopady krízy. Verím, že čoskoro budeme môcť aj veľmi konkrétne informovať naše kluby, reprezentačné tímy a všetkých členov SVF tak, aby sa upokojila situácia a nervozita, ktorá sprevádza túto dobu,“ uzavrel Singer pre TASR.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?