Letné dovolenky budeme asi tráviť na Slovensku. Ako vyzerali naše letá v minulosti? Zaspomínajte si s nami
Dobré noviny
Dobré noviny

Letné dovolenky budeme asi tráviť na Slovensku. Ako vyzerali naše letá v minulosti? Zaspomínajte si s nami

Pioniersky tábor, Liptovská Mara či Zemplínska Šírava. Pripomeňte si letá minulé na unikátnych fotografiách.

Na archívnej snímke z 27. augusta 1963 leto v Pieninách. — Foto: TASR/Štefan Petráš

BRATISLAVA 26. apríla - Leto, ktoré máme pred sebou, bude zrejme o čosi iné, ako boli tie minulé. V dôsledku aktuálnej pandémie nie je známe, kedy sa opäť otvoria hranice našej republiky ani tých ostatných, a tak je dosť možné, že letné dovolenky, na ktoré sme si zvykli, budeme po novom tráviť znova doma, na Slovensku, podobne ako to zvykli aj naši rodičia. Prinášame vám niekoľko archívnych fotografií, ktoré ukazujú, ako sme na Slovensku dovolenkovali v minulosti.

Na archívnej snímke z 22. júla 1958 leto v okolí Banskej Štiavnice. Okolie starobylého mesta Banská Štiavnica poskytovalo nevyčerpateľné možnosti turistiky a rekreácie. Najmä jazerá na Počúvadle pod Sitnom boli vyhľadávané výletníkmi.

Leto v okolí Banskej Štiavnice v roku 1958. Foto: TASR - Štefan Petráš

Na archívnej snímke z 9. júla 1970 leto v Patinciach. Vyhľadávanou rekreačnou oblasťou na južnom Slovensku bolo okolie termálnych kúpeľov v Patinciach, okres Komárno. Z roka na rok tam vyrastali chatky ako huby po daždi.

Leto v Patinciach rok 1970. Foto: TASR - Koloman Cích

Šírava patrila medzi najvyhľadávanejšie destinácie

Na archívnych snímkach z 31. júla 1970 leto na Zemplínskej Šírave. Jednou z najnavštevovanejších turistických oblastí v Československu napriek vážnym nedostatkom bola Zemplínska Šírava neďaleko Michaloviec na východnom Slovensku. Celá táto oblasť i s vodnou plochou 33,5 km2 mala ideálne klimatické podmienky. Pohorie Vihorlat ju chránilo širokým oblúkom pred severnými vetrami a celá táto lokalita patrila do oblasti, kde bola najvyššia priemerná ročná teplota s priemernou dĺžkou 2200 hodín slnečného svitu ročne. Zemplínska Šírava ponúkala návštevníkom možnosť slnenia, kúpania a rôznych vodných športov.

Leto na Zemplínskej Šírave rok 1970. Foto: TASR - Ján Valko
Leto na Zemplínskej Šírave rok 1970. Foto: TASR - Ján Valko
Leto na Zemplínskej Šírave rok 1970. Foto: TASR - Ján Valko

Liptovská Mara s autokempom až pre 1500 ľudí

Na archívnej snímke z 23. augusta 1978 môžete vidieť, ako vyzeralo leto na Liptovskej Mare. V prekrásnom prostredí Liptova na brehu vodného diela Liptovská Mara bol v tej dobe už druhý rok v prevádzke autokemping pre 1 500 rekreantov. Pracovníci Okresnej správy cestovného ruchu v Liptovskom Mikuláši vybudovali pláž, hygienické zariadenia, detské ihriská, parkoviská a ďalšie objekty. Na snímkach pláž a prístav osobnej lode Liptov a súmrak na Liptovskej Mare.

Na archívnej snímke z 23. augusta 1978 leto na Liptovskej Mare. Foto: TASR - Vladimír Gabčo
Na archívnej snímke z 23. augusta 1978 leto na Liptovskej Mare. Foto: TASR - Vladimír Gabčo

Na archívnych snímkach z 12. augusta 1983 leto na Liptovskej Mare. Tohoročné tropické horúčavy sa prejavili zvýšenou návštevnosťou aj vo vyhľadávanom rekreačnom a turistickom stredisku pri vodnej nádrži Liptovská Mara. Záujemci o vodné športy, ako windsurfing a jachting, ale aj o športový rybolov sa mohli ubytovať v autokempingu v Liptovskom Trnovci s kapacitou 150 stanov. V tomto zariadení cestovného ruchu mali možnosť využívať bohaté služby, ako napr. plavby na osobných lodiach Liptov a Váh, požičať si pramice, stany, spacie vaky a ďalšie turistické potreby, či využiť chvíle oddychu na minigolfovom ihrisku. Na snímke windsurfing na Liptovskej Mare a rekreanti na vyhliadkovej plavbe na osobnej lodi Liptov.

Na archívnych snímkach z 12. augusta 1983 leto na Liptovskej Mare. Foto: TASR - Vladimír Gabčo
Na archívnych snímkach z 12. augusta 1983 leto na Liptovskej Mare. Foto: TASR - Vladimír Gabčo

Na archívnych snímkach z 12. augusta 1954 radostné prázdniny žiakov 2. osemročnej strednej školy v Bratislave. Najlepší žiaci z 2. osemročnej strednej školy v Bratislave, boli na rekreácii v Luborči pri Nemšovej. Takmer 90 žiakov tejto školy žilo tri týždne v krásnom horskom prostredí radostným životom. Rannou rozcvičkou začína každodenný život mladých rekreantov.

Ako vyzerali prázdniny školákov v roku 1958. Foto: TASR - Ladislav Roller

Vychádzky do blízkeho okolia patrili medzi najobľúbenejšie zábavy mladých bratislavských rekreantov.

Ako vyzerali prázdniny školákov v roku 1958. Foto: TASR - Ladislav Roller

Začiatky programovania na Slovensku boli aj v pionierskom tábore

Na archívnych snímkach z 15. júla 1986 prázdniny s počítačom - pioniersky tábor Mýto pod Ďumbierom.  Prázdniny s počítačom pripravili pre deti troch pionierskych táborov na Slovensku Slovenská rada ČSVTS, SÚV SZM a Elektrotechnická fakulta SVŠT. Boli vybavené mikropočítačmi PMD 85 a určené pre deti do 15 rokov bez vedomostí zo základov výpočtovej techniky. Zábavnou formou a použitím jazyka KAREL sa deti oboznamovali so základmi programovania.

Záujem, ale aj pokroky detí pri zdolávaní základov programovania boli také, že inštruktori z krúžku mikropočítačovej techniky Elam klubu FV SZM EF SVŠT Bratislava Zoltán Németh a Ivan Studenič s ochotou dvojnásobne prekračovali dohodnutý čas výučby bez nároku na zvýšenú odmenu. Počítačové hry boli však len doplnkom na rozptýlenie, väčšina detí mala záujem o programovanie rôznych činností malého robota na obrazovke. V tábore bolo 8 počítačov PMD 85, pri ktorých sa pravidelne striedali všetky deti. Vedenie tábora však dôsledne dbalo, aby deti maximálne využili aj možnosť rekreácie v krásnom prostredí tatranskej prírody bohatým športovo-branným programom.

Foto: TASR - Svätopluk Písecký
Foto: TASR - Svätopluk Písecký

Na archívnej snímke zo 14. júla 1987. Vynikajúce podmienky na rekreáciu ponúkala vodná nádrž Kurinec pri Rimavskej Sobote.

Vodná nádrž Kurinec pri Rimavskej Sobote, rok 1987.
Foto: TASR - Peter Lenhart

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…