V Rusku začali testovať nový typ liečby COVID-19 pomocou hélia
TASR
TASR

V Rusku začali testovať nový typ liečby COVID-19 pomocou hélia

Výskumný ústav urgentnej medicíny v Moskve testuje novú techniku liečby ľudí nakazených koronavírusom, a to s použitím plynu hélium.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Moskva 23. apríla (TASR) - Výskumný ústav urgentnej medicíny v Moskve testuje novú techniku liečby ľudí nakazených koronavírusom, a to s použitím plynu hélium. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Interfax.

„Účinnosť hélia pri liečbe akútnych pľúcnych ochorení sa vysvetľuje osobitnou vlastnosťou tohto plynu. Hélium normalizuje zloženie krvi a obnovuje acidobázickú rovnováhu v organizme (rovnováhu medzi prívodom a vylučovaním, resp. medzi tvorbou a neutralizáciou kyselín a zásad v organizme - pozn. TASR),“ vysvetlila tlačová služba rezortu zdravotníctva mesta Moskva.

Podľa tlačovej správy hélium môže zabrániť nedostatku kyslíka v organizme a tým prispieť k včasnej prevencii komplikácií spojených s chorobou COVID-19.

Táto technológia je experimentálna, zdôrazňuje sa vo vyhlásení, ktoré spresňuje, že pri terapii sa používa špeciálny prístroj a spočíva v tom, že pacient vdychuje zmes kyslíka a hélia zahrievanú na 92 stupňov Celzia, a to po dobu 15 minút.

„Zlepšuje sa pri tom difúzia kyslíka cez alveolárnu membránu, pričom sa súčasne zvyšuje prietok krvi v pľúcach, znižuje sa rezistencia dýchacích ciest a hladké svaly sa uvoľňujú,“ uviedlo ministerstvo.

Ako poznamenala tlačová služba, pri takejto teplote je možné znížiť aktivitu vírusu, ale pacient nebude mať nepríjemne vysoké teploty: celá procedúra sa údajne dá porovnať s návštevou sauny.

„Okrem toho hélium zlepšuje krvný obeh a mikrocirkuláciu v rôznych tkanivách tela, čo je mimoriadne dôležité, pretože mikrocirkulačné poruchy sú jednou z hlavných príčin úmrtí na koronavírusy,“ upozornilo moskovský odbor zdravotníctva.

Zariadenie na liečbu héliom vyrobené v Rusku sa už testuje v ústave urgentnej medicíny v Moskve pomenovanom po chirurgovi Nikolajovi Sklifosofskom. Podľa rezortu zdravotníctva mesta Moskva tento liečebný postup už vzbudil záujem v desiatich krajinách sveta vrátane Spojených štátov a Francúzska.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…