Dobré noviny
Greta Thunbergová: Pandémia ukázala, ako rýchlo môžu nastať zmeny, keď sa ľudstvo spojí. Svet už nesmie byť rovnaký
Michaela Mäsiarová
Michaela Mäsiarová

Greta Thunbergová: Pandémia ukázala, ako rýchlo môžu nastať zmeny, keď sa ľudstvo spojí. Svet už nesmie byť rovnaký

Vľavo 86-ročná Raelene Critchlowová máva cez sklo svojej šesťročnej pravnučke Camille, ktorá ju prišla navštíviť do domova seniorov počas koronavírusovej pandémie, vpravo švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová.
Vľavo 86-ročná Raelene Critchlowová máva cez sklo svojej šesťročnej pravnučke Camille, ktorá ju prišla navštíviť do domova seniorov počas koronavírusovej pandémie, vpravo švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová. — Foto: TASR/AP

Klimatická aktivistka upozorňuje, že pandémia koronavírusu poukázala na to, že naša spoločnosť, nie je „udržateľná“.

ŠTOKHOLM 24. apríla - Jednými obdivovaná, inými kritizovaná. Klimatická aktivistka Greta Thunbergová sa opäť hlási s posolstvom pre celý svet. Pri príležitosti Dňa Zeme naliehala na ľudí, aby si po pandémii, ktorej aktuálne čelíme, zvolili novú cestu. Podľa mladej Švédky práve „koronakríza ukázala, ako rýchlo môžu nastávať úžasné zmeny, keď je ľudstvo schopné spojiť sily a počúvať rady vedeckých odborníkov,“ cituje jej slová britský denník Guardian. Podľa jej názoru by sa na klimatickú krízu mali uplatňovať rovnaké zásady.

Mladá švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová diskutuje prostredníctvom videorozhovoru s profesorom enviromentálnych vied Johanom Rockstromom z Nemecka pri príležitosti Dňa Zeme v Nobelovom múzeu v Štokholme v stredu 22. apríla 2020. Diskutovali o koronavírusovej pandémii a životnom prostredí.
Mladá švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová diskutuje prostredníctvom videorozhovoru s profesorom enviromentálnych vied Johanom Rockstromom z Nemecka pri príležitosti Dňa Zeme v Nobelovom múzeu v Štokholme v stredu 22. apríla 2020. Diskutovali o koronavírusovej pandémii a životnom prostredí. Foto: TASR/AP

„Či sa nám to páči alebo nie, svet sa zmenil. Teraz vyzerá úplne inak ako pred pár mesiacmi. A už nikdy nemusí vyzerať rovnako. Musíme si zvoliť novú cestu a ísť vpred,“ vyjadrila sa aktivistka vo svojom online streamingu na YouTube. Ak nám koronakríza ukázala jednu vec, je to, že naša spoločnosť nie je udržateľná. Ak jediný vírus dokáže zničiť ekonomiky za pár týždňov, ukazuje sa, že nemyslíme dlhodobo a nezohľadňujeme riziká.“

Pandémia a enviromentálna kríza spolu súvisia

Bojovníčka, ktorá iniciovala globálne hnutie školských štrajkov, tieto vyhlásenia prebrala aj s Johanom Rockströmom, vedcom pozemských systémov a riaditeľom Potsdamského inštitútu. Ten uviedol, že skutočne existuje silná korelácia medzi pandémiou a environmentálnou krízou: „odlesňovanie a obchod s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami zvyšujú pravdepodobnosť, že vírusy presiahnu hranice druhov; znečistenie ovzdušia zvyšuje zraniteľnosť človeka oslabením dýchacích ciest; a rozšírenie leteckej dopravy umožňuje rýchlejšie šírenie epidémií.“

Vedecké poznatky dokazujú, že sú tieto problémy „vzájomne prepojené a sú súčasťou tej istej planetárnej krízy,“ uviedol. „Žijeme nad nosnou kapacitou planéty, takže ohrozujeme ľudské zdravie a zdravie prírody,“ dodáva Rocktromom pre The Guardian

Už ste čítali?