Dobré noviny
Švédsko išlo proti koronavírusu vlastnou cestou. Imúnna je vraj už pätina Štokholmu, tvrdí hlavný epidemiológ
Michaela Mäsiarová
Michaela Mäsiarová

Švédsko išlo proti koronavírusu vlastnou cestou. Imúnna je vraj už pätina Štokholmu, tvrdí hlavný epidemiológ

Pár sa usmieva a objíma v plnej reštaurácii v Štokholme v sobotu 4. apríla 2020.
Pár sa usmieva a objíma v plnej reštaurácii v Štokholme v sobotu 4. apríla 2020. — Foto: TASR/AP

Či je taktika Švédska v boji proti novému koronavírusu úspešná, to v tejto chvíľu nevie odhadnúť nik.

ŠTOKHOLM 23. apríla - V čase, keď sa celý svet uchýlil k radikálnym opatreniam v ochrane pred šíriacou sa nákazou novým koronavírusom bezpečnostnými opatreniami, ako sú povinná izolácia, nosenie rúšok, či sociálny odstup, Švédsko sa rozhodlo ísť opačným smerom.

Na rozdiel od nielen susedných štátov, severania odolali zablokovaniu krajiny a vytvorili si vlastnú stratégiu - vybudovanie si kolektívnej imunity. Toto zameranie bolo označené za kontroverzné najmä v súvislosti s ohrozenou skupinou ľudí, ako sú seniori.

Ruská ruleta so zdravím?

Hlavný švédsky epidemiológ však argumentoval, že „kolektívnu imunitu je možné v hlavnom meste získať už do niekoľkých týždňov,“ tvrdí pre portál CNBC. Kým susedné krajiny sa vzdali návštev podnikov, zatvorili školy i hranice, Švédsko sa snaží „verejný život“ obmedzovať minimálne.

Ide o stratégiu, ktorej cieľom je umožniť určitú expozíciu vírusu s cieľom vybudovať si naň imunitu medzi všeobecnou populáciou a zároveň chrániť vysokorizikové skupiny. Niektorí odborníci v oblasti zdravotníctva, a nie je ich málo, však tento prístup prirovnávajú k ruskej rulete s verejným zdravím.

Na snímke ľudia obedujú v parku Humlegarden v bezpečnostných odstupoch kvôli prevencii v súvislosti s novým koronavírusom vo švédskom Štokholme 22. apríla 2020.
Na snímke ľudia obedujú v parku Humlegarden v bezpečnostných odstupoch kvôli prevencii v súvislosti s novým koronavírusom vo švédskom Štokholme 22. apríla 2020. Foto: TASR/AP

Optimistický hlavný epidemiológ

Hlavný epidemiológ krajiny, doktor Anders Tegnell, však tvrdí, že táto stratégia sa zdá byť funkčná: „V niekoľkých častiach Švédska, najmä v okolí Štokholmu, už vidíme výsledky na základe tvorenia kolektívnej imunity. Vo zvyšku krajiny je situácia stabilná,“ povedal pre CNBC. „Kolektívna imunita, ktorú zvyčajne dosiahneme očkovaním, je definovaná vtedy, keď sa približne 60% občanov považuje za imúnnych.“

Bez očkovania proti koronavírusu sa však vedci zaoberajú otázkou, či vystavenie sa vírusu a zotavenie sa z neho vedie k dlhodobej imunite, keďže boli nahlásené aj opätovné ochorenia, avšak zatiaľ nie sú vedecky potvrdené ako oficiálne prípady návratu vírusu u pacientov.

Imúnna je vraj už pätina Štokholmu

Tegnell uviedol, že údaje z odberu vzoriek a modelovania naznačujú, že 20% populácie v Štokholme je už voči vírusu imúnnej, preto sú presvedčení, že v prípadoch dochádza k pomalému poklesu počtu infikovaných stále viac.

Hlavná časť - 15 322 potvrdených prípadov vo Švédsku - je v Štokholme a jeho okolitých oblastiach. Veľmi malý výskyt nákazy vírusu evidujú vo zvyšku krajiny. Počet prípadov vo Švédsku je však takmer dvojnásobný v porovnaní so susedným Dánskom (8 108 prípadov, 370 úmrtí) alebo Fínskom (viac ako 4 000 prípadov a 141 úmrtí), ktoré bojujú proti nákaze „klasickým spôsobom“. Počet obetí vo Švédsku je 1 937 osôb a celkový počet nakazených je podľa oficiálnych údajov aktuálne 16755.

Už ste čítali?