Dobré noviny
Čistejšie ovzdušie robí zázraky: Indiu doslova zaplavila ružová krása. Čarovné plameniaky pútajú pozornosť sveta
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Čistejšie ovzdušie robí zázraky: Indiu doslova zaplavila ružová krása. Čarovné plameniaky pútajú pozornosť sveta

Krásne „ružové divadlo“, za ktoré môže pravdepodobne nečinnosť ľudí.
Krásne „ružové divadlo“, za ktoré môže pravdepodobne nečinnosť ľudí. — Foto: Twitter/Ankit Kumar, IFS

Plameniaky sa usídlili vo veľkých počtoch na viacerých miestach. Pozrite si videá, ktoré sa rýchlo šíria svetom. Domáci rybári nevideli za svoj život toľkej ružovej krásy pokope.

BOMBAJ 22. apríla - Svetom sa začali šíriť videá s nadšenými komentármi, ktoré zachytávajú veľký kŕdeľ plameniakov krúžiacich nad indickými mestami a miestami.

Tieto vtáky sa podľa slov ochrancov životného prostredia a lesného odboru vo veľkých skupinkách usídlili aj v ďalších častiach regiónu, ako sú mesto Navi Mumbai (Nový Bombaj), zátoka Thane Creek, ostrov Panju, a svoje krídla rozprestreli aj nad historickým mestom Vasai.

Za všetko môžu ľudia

Kým obyvateľov v najľudnatejšom meste v Bombaji vyhnal vírus do svojich príbytkov, príroda veľmi „rýchlo zareagovala“ po svojom.

Za tento čas zaznamenali úradníci „menej znečisteného vzduchu“ a poukázali aj na „zlepšenie kvality rias“, informoval spravodajský portál News18, pričom práve riasy sú chutným a najmä základným sústom pre plameniaky.

Svedkom nevídaného „ružového divadla“ sú aj rybári. Tí úradníkov informovali, že toľko plameniakov na ostrove Panju nikdy nevideli.

Teraz ich môžeme lepšie pochopiť

„Pretože v okolí nie sú žiadni ľudia, plameniaky, ktoré majú sociálnu povahu a majú tendenciu zostať vo veľkých skupinách, sa teraz tešia bezproblémovému pobytu,“ prezradil jeden zo strážcov jazera z mesta Thane.

Uviedol tiež, že toto by mohol byť ten správny čas pre ochrancov životného prostredia, aby naštudovali správanie plameniakov, a tak mohli navrhnúť viacero spôsobov ochrany týchto fascinujúcich vtákov.

Plameniaky si to namierili aj do národného parku Gandhi. „Podľa odhadov Bombay Natural History Society (BNHS) je o 25 percent viac vtákov ako v minulom roku,“ informovalo News18 o tamojšej organizácii v Bombaji. Indická organizácia skúma voľne žijúce zvieratá a propaguje ochranu prírody od roku 1883.

Už ste čítali?