Dobré noviny
Virológ: Korona nás nemôže vyzabíjať, lebo by sa nemohla množiť. Čoskoro sa s ňou začneme tolerovať
Marián Balázs
Marián Balázs

Virológ: Korona nás nemôže vyzabíjať, lebo by sa nemohla množiť. Čoskoro sa s ňou začneme tolerovať

Prečo a akým spôsobom sa objavujú nové vírusy? Ako sa dostávajú do ľudského organizmu a prečo je nový koronavírus taký nebezpečný?

BRATISLAVA 21. apríla – Prečo a akým spôsobom sa objavujú nové vírusy? Ako sa dostávajú do ľudského organizmu a prečo je nový koronavírus taký nebezpečný? Odpovede na tieto otázky sa v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom pokúsil dať doktor Juraj Kopáček, vedecký riaditeľ Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Ako vysvetľuje, vo vedeckom svete sa o vírusoch stále vedú polemiky. Virológovia tvrdia, že vírus je živý, molekulárni biológovia o ňom zas hovoria, že ide iba o zhluk substancií. „Je to jednoduchý živý systém. Ten vždy pozostáva z dvoch základných vecí – prvá je tá genetická informácia, to je tá nukleová kyselina, a ona je chránená v nejakom obale,“ definoval pre Dobré noviny Juraj Kopáček.

S koronavírusmi sa stretávame bežne

Kopáček pripomína, že koronavírusy nie sú pre ľudstvo nové a bežne sa s nimi stretávame aj my. V tomto prípade ide o siedmy ľudský koronavírus. „Štyri z týchto siedmich sú také, ktoré bežne máme a spôsobujú také tie prechladnutia, nádchy, ktorým ani nevenujeme pozornosť,“ vysvetľuje a dopĺňa, že približne jedna tretina prechladnutí je spôsobená práve nimi.

Problémom je, že SARS-CoV-2 nie je pôvodom ľudský, predpokladá sa, že na človeka sa dostal z netopiera a cez medzidruh. „Pre človeka je nový, preto aj to telo si s tým vírusom nedokáže poradiť, lebo je to niečo nové,“ hovorí.

Rúška majú zmysel

Nebezpečný už bol aj SARS, hoci nespôsobil až takúto vážnu situáciu. Dalo sa proti nemu totiž oveľa účinnejšie bojovať. „Vírus je infekčný už keď ho máme v hrdle - preto sa robí výter z hrdla a z nosa - a už vtedy zo mňa vychádzajú v aerosóle tie infekčné časti – preto majú tie rúška zmysel,“ dodáva.

Ľudia, ktorí sú ešte asymptomatickí, totiž vírus šíria ďalej: „Toto je vlastne jeho najsilnejšia zbraň, ktorou nás kosí. Ešte predtým, ako by sme videli, že ten človek je chorý, tak vírus sa šíri ďalej. Preto je dôležité to, čo sa teraz robí - testovanie. Zachytíme ľudí už v prvom štádiu a vieme povedať, že tento človek je infekčný a treba ho okamžite izolovať, alebo nariadiť karanténu.“

Virológ vysvetľuje, že rúško chráni druhého - ak je človek infekčný, cez rúško vyjde menej aerosólu a kvapôčok. Dôležité je aj dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti aspoň dva metre.

Pomôže univerzálna vakcína?

Kopáček vysvetľuje, že ľudstvo sa vie prispôsobiť tým, že si vyrobí protilátky. „To sa môže stať prirodzenou cestou, je to však o tom, že si vytvoríme protilátky, a teraz v súčasnosti sa nevie, ako dlho budú pretrvávať,“ upozorňuje.

Pri koronavírusoch môže byť imunitná odpoveď krátkodobá a človek sa potom môže znova nakaziť. Mení sa aj vírus, ktorý mutuje, a nastáva otázka, či to bude do agresívnejšej formy, alebo do takej, ktorá bude menej agresívna, menej patologická.

Problémom môže byť aj tzv. druhá vlna nákazy, ktorá môže nastať po roku či dvoch: „Ideálne by bolo, keby sa z tohto vírusu časom stalo niečo, čo bude tu vo forme ako keby chrípky, ktoré je akoby bežná.“ Dodáva však, že pozor si treba dať aj na ňu. Kopáček verí, že vďaka vakcíne a následnému vyvinutiu kolektívnej imunity dostaneme SARS-CoV-2 pod kontrolu.

Ako to bude na Slovensku ďalej?

„Slovensko pomerne skoro zareagovalo, trošku sme začali tomu vírusu brániť, aby sa šíril v populácii nekontrolovateľne," myslí si virológ. Ako sa to bude vyvíjať, je však vraj ťažké predpovedať, a upozorňuje najmä na situáciu v domovoch sociálnych služieb, kde sú najohrozenejší ľudia.

Viac napríklad aj o tom, ako funguje vývoj vakcín, sa môžete dozvedieť v priloženom videorozhovore.

Už ste čítali?