Vláda zdigitalizuje stavebné konanie a zruší stavebné úrady
TASR
TASR

Vláda zdigitalizuje stavebné konanie a zruší stavebné úrady

Vláda SR sa zaviazala k plnej digitalizácii stavebného konania, a to najneskôr do novembra 2021. Vyplýva to z jej programového vyhlásenia, ktoré kabinet odsúhlasil v nedeľu (19. 4.).

Ilustračné foto — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 20. apríla (TASR) – Vláda SR sa zaviazala k plnej digitalizácii stavebného konania, a to najneskôr do novembra 2021. Vyplýva to z jej programového vyhlásenia, ktoré kabinet odsúhlasil v nedeľu (19. 4.). Medzi ďalšími plánmi novej vlády je aj umožniť obciam vyjadriť svoje požiadavky na rozvoj územia či významne eliminovať byrokraciu v stavebníctve.

Kabinet chce tiež zrušiť stavebné úrady a posilniť pozíciu špecializovaných okresných úradov pri analýze vplyvov a záujmov aktérov. Posilniť chce aj postavenie Slovenskej stavebnej inšpekcie pri kontrole stavebníctva a rozhodovaní v rozporovom konaní.

Vláda chce rekodifikovať stavebné právo, čo má motivovať aktérov na konštruktívnu participáciu. Zaviazala sa schváliť nové stavebné predpisy zodpovedajúce potrebám 21. storočia, a to do októbra tohto roka.

Vládny kabinet chce rekodifikáciou stavebného práva zefektívniť prípravy a realizácie stavieb a investičných zámerov pri súčasnom rešpektovaní legislatívy životného prostredia. Väčší dôraz sa bude klásť aj na zodpovednosť osôb vo výstavbe za kvalitu stavieb.

Cieľom vládneho kabinetu je aj zefektívnenie procesu EIA a jeho nastavenie na medzinárodný štandard vyspelých krajín. Posilní sa aj pozícia projektanta, ale i jeho zodpovednosť. Štát vstúpi do procesu len v prípade zistených rozporov. „Tým sa výrazne eliminuje možnosť obštrukcií, posilňuje sa pozícia všetkých aktérov a títo sú motivovaní k aktívnej a konštruktívnej súčinnosti,“ napísali vo vyhlásení.

Kabinet si lepšie posvieti na infraštruktúrne projekty a na projekty v záujme miest, obcí či samosprávnych krajov. Bude klásť dôraz na ich lepšiu prípravu, účinné nástroje na vyrovnanie vlastníckych práv k pozemkom vrátane úpravy legislatívy týkajúcej sa rýchleho a efektívneho, no spravodlivého procesu vyvlastňovania – a na odstránenie legislatívnych a faktických prekážok spomaľujúcich proces výstavby takýchto stavieb.

Kabinet sa zaviazal prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR k spolupodieľaniu sa na vzdelávaní a zvyšovaní odbornej úrovne štátneho aparátu. Ďalej bude podporovať európske politiky smerujúce k ochrane klímy, hlavne výstavbu energeticky efektívneho a dekarbonizovaného fondu budov s prvkami inteligentnej automatizácie budov. Zrevitalizuje aj zastaraný bytový fond a tvorbu nového štátneho nájomného bývania.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…