Bratislava nebude čakať na štát. Spúšťa testy seniorov i personálu v zariadeniach
TASR
TASR

Bratislava nebude čakať na štát. Spúšťa testy seniorov i personálu v zariadeniach

Mesto Bratislava prijalo sériu opatrení v siedmich zariadeniach pre seniorov, ktoré prevádzkuje a kde je umiestnených vyše 1150 klientov.

Bratislava spúšťa testy seniorov i personálu v zariadeniach — Foto: TASR/Dano Veselský, Roman Hanc

Bratislava 17. apríla (TASR) – Mesto Bratislava prijalo sériu opatrení v siedmich zariadeniach pre seniorov, ktoré prevádzkuje a kde je umiestnených vyše 1150 klientov. Má vypracované krízové plány, vytvorené karanténne i infekčné priestory.

Magistrátu však chýbajú zo strany štátu jednoznačné postupy v otázke testovania seniorov v zariadeniach na ochorenie COVID-19. V piatok o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že už nemôžu čakať na štát a rozhodli sa začať testovať klientov i personál vo svojich zariadeniach po vlastnej línii. Pomohli k tomu aj súkromné firmy, ktoré mestu darovali 1500 testov.

Stále nemajú jasné inštrukcie

Vallo tvrdí, že najväčší chaos a rozporuplné informácie zo strany vlády prichádzajú v súvislosti s testovaním na COVID-19. „Stále nemáme od štátu jasné inštrukcie. My však už nemôžeme čakať a máme premyslené cielené testovanie. Začíname v týchto dňoch. Testovanie môže znížiť riziko nákazy o 30 až 40 percent,“ skonštatoval primátor.

Poukázal na situáciu z uplynulých dní, keď v dvoch mestských zariadeniach pre seniorov zaznamenali u niektorých klientov zvýšenú telesnú teplotu. „Neboli sme schopní ich s pomocou štátu otestovať. Museli sme si poradiť sami a pacientov sme dali otestovať,“ uviedol.

Zaškolili aj sestry

Tieto zariadenia dali do karantény a personál v službe zostal v práci, až kým neprídu výsledky testov. Vallo podotkol, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR hlavné mesto informoval, že nevie zabezpečiť mobilný odber ležiacim pacientom priamo v zariadeniach.

Pre to, aby mohlo hlavné mesto testovať seniorov i personál v zariadeniach po vlastnej línii, už zaškolilo aj zdravotné sestry, aby mohli robiť stery. „Testovať budeme sami podľa protokolu a spôsobu, ktorý máme aj s pomocou epidemiológa pripravený," poznamenal Vallo s tým, že testovaní nebudú všetci seniori a personál v zariadeniach, ale tí, u ktorých je podozrenie na COVID-19.

Pripravili karanténne priestory

Hlavné mesto už pripravilo aj karanténne priestory v zariadeniach opatrovateľskej služby na Sekurisovej a na Konvalinkovej ulici. „Máme pripravené aj izolačné zóny, kde budú okamžite presunutí klienti s podozrením na COVID-19. Každé zariadenie má krízový plán,“ deklaruje Vallo.

Bratislava ešte pred prvým potvrdeným prípadom nákazy na Slovensku v zariadeniach pre seniorov prijala sériu opatrení, napríklad tam obmedzila návštevy, skupinové aktivity, zabezpečila ochranné prostriedky, preškolila personál, zmenila režim vychádzok a prijímania nových klientov či klientov prichádzajúcich z nemocníc.

Prijali aj ďalšie opatrenia

Seniorom i personálu sa na dennej báze meria telesná teplota a prijali sa aj ďalšie opatrenia. „V troch menších zariadeniach zvažujeme prejsť na týždennú rotáciu služieb opatrovateliek. Opatrovateľky budú týždeň vkuse v zariadení, bez toho, aby vyšli von,“ podotkol primátor.

Táňa Sedláková z bratislavskej mestskej sekcie sociálnych služieb tvrdí, že mesto je pripravené v zariadeniach zamedziť možnosti vzniku nákazy, ale nachystané je aj na situáciu, ak by sa tam COVID-19 potvrdil.

„Máme presné protokoly postupu. No nebudeme to schopní zabezpečiť v momente, ak nám regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) nebude deň dvíhať telefón, ako sa stalo vo štvrtok (16. 4.). Boli sme odkázaní sami na seba,“ poznamenala.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…