Dobré noviny
Prečo žijú ženy dlhšie ako muži? Vedci skúmali dĺžku života u iných cicavcov a výsledky ich zarazili
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Prečo žijú ženy dlhšie ako muži? Vedci skúmali dĺžku života u iných cicavcov a výsledky ich zarazili

Ženy žijú v priemere o 7,8 percenta dlhší život ako muži. V zvieracej ríši je rozdiel ešte výraznejší.
Ženy žijú v priemere o 7,8 percenta dlhší život ako muži. V zvieracej ríši je rozdiel ešte výraznejší. — Foto: Pixabay.com

Ženám napomáhajú k dlhšiemu životu fakt, že sa zbytočne nevystavujú riziku ale aj biológia.

LYON 19. apríla – Nielen v prípade ľudí, ale aj u väčšiny živočíšnych druhov žijú samičky podstatne dlhšie ako samci. Vedci z medzinárodného tímu Univerzity v Lyone skúmali 101 druhov živočíchov a došli k záveru, že až v 60 percent z nich žijú samičky v priemere o 18 percent dlhšie ako samci.

V prípade človeka majú ženy dlhší život o približne 7,8 percenta. Rozdiel nebol podľa vedcov spôsobený iným tempom starnutia, ale predpokladajú, že sa ženy v dospelosti dostávajú do menšieho rizika úmrtnosti ako muži.

„Dlho sme vedeli, že ženy žijú vo všeobecnosti dlhšie ako muži, ale veľmi nás prekvapilo, že rozdiely v dĺžke života medzi pohlaviami boli v prípade voľne žijúcich cicavcov ešte výraznejšie,“ hovorí profesor Tamás Székely z univerzity v britskom meste Bath.

Levy sú v prírode samotári a v krízových momentoch im nemá kto pomôcť.
Levy sú v prírode samotári a v krízových momentoch im nemá kto pomôcť. Foto: Pixabay.com

Nevystavujú sa riziku

Dôvodom podľa neho môže byť fakt, že ženy žijú prirodzene dlhšie ako muži, alebo že ich úmrtnosť v porovnaní s mužmi klesá.

 „Levice žijú vo voľnej prírode o 50 percent dlhšie ako levy. Najprv sme si mysleli, že je to tak kvôli sexuálnemu výberu – samce proti sebe bojujú, aby sa ukázali a mali prístup k samiciam. Údaje to však nepotvrdzujú,“ vysvetľuje Székely.

Levice v prírode zvykli žiť v svorke s inými levicami. Spoločne lovili, ochraňovali sa a starali sa jedna o druhú. Levy zasa naopak žijú osamote, alebo s bratom a chýba im tak ochranná sieť.

Pomoc od partnera

Ďalšou možnosťou je aj miera pomoci, ktorú samice v prírode dostávajú od svojich partnerov pri starostlivosti o potomkov.

„Pôrod a starostlivosť o mláďatá pripravuje samice o zdravie. V prípade, že si túto starostlivosť podelia obaja rodičia, tento vklad sa rozkladá,“ hovorí profesor.

Chromozóm X

V prípade človeka majú ženy podľa Svetovej zdravotníckej organizácie biologickú výhodu. Ženy majú dva chromozómy X, na ktoré sú viazané niektoré imunitne dôležité gény a telo tak dokáže vyslať zodpovedajúcu odpoveď pri strete s patogénom. Už samotný hormón estrogén plní ochrannú funkciu a ženy ho majú prirodzene viac ako muži.

Už ste čítali?